تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۳ آبان ۹۵.::. ساعت : ۱۱:۲۷ ب.ظ
فاقددیدگاه
در گفت‌وگو با دوقولوهای سرآشپز مطرح شد؛

ساعت‌ها پای دیگ نذری امام حسین(ع) بدون کمترین خستگی آشپزی‌ می‌کنیم/مادرمان بهترین استاد آشپزی ما است

فردین مهدوی یکی از برادران دوقلوی سرآشپز، آشپزی کردن برای سیدالشهداء را از روی عشق و علاقه توصیف کرد و گفت: کار کردن برای سیدالشهداء ( ع ) چه در بخش آشپزی و چه بخش‌های دیگر برای ما برادران مهدوی با میل و علاقه و عدم خستگی همراه است. بارها شده من و برادرم ساعت‌ها و شبانه روز پای دیگ نذری غذا پخته ایم و یک لحظه احساس خستکی نکرده ایم.

به گزارش چالوس ما، به نقل از پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، فردین و فرشید مهدوی برادران دوقلوی سرآشپز که این روز‌ها  به دلیل مهارت بالا در کار خود خیلی خوب توانسته اند در رستوران‌ها ، مراکز طبخ غذا، رسانه‌ها ، در دل خانواده‌ها و مشتریان جا باز کنند.این سرآشپزان دو قلو اصالتا در شهری به دنیا آمده اند که در نوع خود غذاهای سنتی این شهر زیبا، بسیار زبانزد عام و خاص است. استان گیلان از زیباترین استان‌های کشور از لحاظ طبیعت و همچنین بهترین استان از لحاظ غذاهای محلی است و شهر سرسبز تالش که زادگاه این دو برادر دو قلوی سرآشپز را رقم زده است. نکته مهم قابل توجه اینکه در خانواده مهدوی پنج فرزند پسر وجود دارند که چهار نفر آشپز هستند اما این دو برادر دوقلو در کنار هم در تهران فعالیت می‌کنند و از این رو بر آن شدیم تا از این دو برادر دوقلوی سرآشپز در رستوران فود بوتیک گزارشی بگیریم که تقدیمتان می‌گردد:

فرشید مهدوی در گفت و‌گو با خبرنگار طنین یاس، به ماه محرم و آشپزی در این ماه اشاره کرد و گفت: وقتی ماه محرم و عزای سیدالشهداء فرا می‌رسد من و فردین برادرم خیلی دغدغه این را داریم تا هر ساله سعادت این را داشته باشیم که برای عزادارن آشپزی کنیم و خدا را شکر هر ساله توفیق خدمت گزاری را داشته ایم.

این سرآشپز ادامه داد: امسال این عنایت و توفیق به ما دست داد و من و برادرم به محله کهریزک رفتیم و غذاهای بسیاری را برای مردمان آنجا پخش کردیم و خیلی خوشحالیم که توانسته ایم گوشه ای از وظایف خودمان را ادا کنیم.

فردین مهدوی یکی از برادر دوقلوی سرآشپز، آشپزی کردن برای سیدالشهداء را از روی عشق و علاقه توصیف کرد و گفت: کار کردن برای سیدالشهداء ( ع ) چه در بخش آشپزی و چه بخش‌های دیگر برای ما برادران مهدوی با میل و علاقه و عدم خستگی همراه است. بارها شده من و برادرم ساعت‌ها و شبانه روز پای دیگ نذری غذا پخته ایم و یک لحظه احساس خستکی نکرده ایم.

این مدرس آشپزی به مهارت‌های خود و برادرش اشاره کرد و افزود : مهارت‌های زیادی را در طبخ غذاهای ایرانی، آسیای شرقی، امریکایی، ایتالیایی، فرانسوی و مدیترانه ای کسب کرده ایم و با قاطعیت تمام می‌گوییم تهیه انواع سس‌ها و انواع سالاد از اختراعات و مهارت‌های ما برادران مهدوی است.

وی گلایه ای به برخی زنان در عرصه آشپزی کرد و گفت: امروزه متاسفانه به دلیل مشکلات کاری و کم حوصله دار شدن برخی از خانم‌های خانه دار، غذاها خیلی با عجله پخته می‌شود در حالی که پختن غذا مثل خوردن آن نیازمند زمان و دقت عمل و سلیقه خاصی است که متاسفانه امروزه کمتر به این ویژگی‌ها توجه می‌شود. آشپزی جزء هنرهایی است که باید با علاقه و توجهات خاصی طبخ شود چرا که عدم توجه به برخی نکات آشپزی ممکن است خدای ناکرده مشکلاتی را برای اهل خانواده ایجاد کند.

فرشید مهدوی تزیین و مزه دار کردن غذا را جزء اصول اولیه آشپزی و دغدغه این روزهای خود دانست و خاطر نشان کرد: مزه دار کردن غذا و تزیین آن یکی از دغدغه‌های من و برادرم است. آشپزی به اعتقاد من یک مهارت است بنابراین برای بهتر شدن غذا باید به نکات دیگر و مهم مثل طعم دار کردن غذا و تزیین و چیزهای دیگر توجه کرد تا با مجموعه کامل از این نوع مهارت‌ها غذا به دل مشتریان و حتی اعضای خانواده بنشید مخصوصا تزیین غذا که بسیار در جلب توجه مشتریان و حتی اعضای خانواده بسیار موثر است.

همیشه آشپزی برای ما تفریح به حساب آمده است

فردین مهدوی دیگر برادر دوقلوی سرآشپز در رابطه با مهارت آشپزی در زنان گفت: خیلی‌ها معتقدند که مرد‌ها آشپزهای ماهر تری هستند که البته من معتقدم اگر این جمله درست هم باشد درصد کمی از آقایان را در بر می‌گیرد و این در حالی است که بیشتر خانم‌های ایرانی مهارت بالایی در عرصه آشپزی دارند و از این بابت نباید در بخش آشپزی بین خانم‌ها و آقایان قیاس کرد.

وی ادامه داد: جالب است بدایند من و فرشید سوای از اینکه دوقلو هستیم خیلی افکارمان هم شبیه به هم است و هر دوی ما بهترین ساعات و تفریح زندگی‌مان حول و حوش آشپزی می‌چرخد و ساعات زیادی را به این کار اختصاص می‌دهیم و هیچ وقت احساس خستگی نداشتیم و همیشه آشپزی برای ما تفریح به حساب آمده است.

فردین مهدوی تصریح کرد: آشپزی یک هنر و مهارتی است که هیچ وقت اتمامی ندارد و همیشه می‌توان با مطالعه و تمرین این هنر را گسترش داد. من و فرشید همیشه سعی کرده ایم در رابطه با آشپزی مطالعات زیادی را داشته باشیم تا با علم به این کار، بهترین ایده‌ها را در زمینه آشپزی ارائه بدهیم.

متاسفانه مزاج خیلی‌ها به سمت غذاهای مضر و ناسالم رفته است

این سرآشپز، بهترین استاد خود را در زمینه آشپزی مادر خود دانست و افزود: بهترین استاد ما در عرصه آشپزی مادرمان بوده است و همیشه با درست کردن غذاهای خوشمزه و ظرافت‌هایی که در آشپزی دارند به من و دیگر برادران سرآشپز درس داده اند که البته خواهرمان هم همانند برادرمان کدبانوی به تمام معنا است.

وی خاطر نشان کرد: غذاهای دریایی را من و برادرم به شخصه خیلی خوب درست می‌کنیم و خیلی هم علاقه مند به خوردن غذاهای دریایی به خاطر خاصیت و مزه خوب آن هستیم. متاسفانه مزاج خیلی‌ها به سمت غذاهای مضر و ناسالم رفته است در حالی که غذاهای گیاهی و دریایی جزء بهترین سبد تغذیه ای خانواده است که پیشنهاد به مصرف این نوع غذاها داریم.

سرآشپز رستوران گفت: ما پنج برادر هستیم و یک خواهر که خواهرمان بسیار برایمان عزیز و دوست داشتنی است. به جزء یک برادرم همگی در کار آشپزی فعالیت داریم و پدر عزیزمان هم در کار فروش برنج در تالش مشغول به کار است. ما خیلی شیطنت داشتیم و هر وقت مادرم غذا درست می‌کرد ما در آشپزخانه بودیم. برخلاف خیلی از پسر‌های دیگه که صبح و شب تو کوچه فوتبال بازی می‌کردند ما برادرها خیلی علاقه مند به آشپزی و کلا خوردن بودیم.

این سرآشپز ادامه داد: جالب است بدانید در خیلی از خانواده‌ها سر غذا پختن دعوا است از این جهت که طرف آشپزی نکند اما در خانه ما از همان اول سر اینکه هر کی زودتر آشپزی کند دعوا بود و آنقدر این حرفه برای ما جذابیت دارد که هر وقت منزل می‌رویم هر یک از ما  دوست دارد زودتر برای اهل خانه غذا درست کند. اتفاقا چند وقت پیش مهمان برایمان آمد و سر اینکه کی غذا درست کند اختلاف پیش آمد در آخر مادرم گفت هیچکس حق ندارد و خودم غذا را درست می‌کنم (خنده) و این خاطرات همیشه در ذهن ما ماندگار مانده است.

گفت و گو: حامد کوماهی

دیدگاه خود را به ما بگویید.