تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۳ آبان ۹۵.::. ساعت : ۱۱:۳۱ ب.ظ
فاقددیدگاه
قاسم احمدی لاشکی در نطق میان دستور:

افزایش پرداختی به بازنشستگان باید متناسب با تورم باشد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات با اشاره به وضعیت و مشکلات بازنشستگان فرهنگی گفت: باید در خصوص افزایش پرداخت به بازنشستگان همراستا با تورم فکری کرد.

به گزارش چالوس ما، به نقل از خبرگزاری خانه ملت، قاسم احمدی لاشکی در نشست علنی امروز یک شنبه(۲۳ آبان) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: در ایران موج گرفتن مدرک دکترا و پشت میز نشینی به راه افتاده است.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس خطاب به  اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: متاسفانه در ایران موج گرفتن مدرک دکترا و پشت میز نشستن چند وقتی به راه افتاده است، اما دیگر میز برای فتح کردن باقی نمانده است. خیل عظیم مدرک به دستان، لشگر بزرگی از افراد ساخته است که توقع بالا و مهارت شغلی کم دارند و هر روز لشگر مدرک به دست، تعداد افسردگان کشور را افزایش می‌دهد؛ افسردگی رابطه مستقیمی با توقع برآورده نشده از محیط زندگی دارد و مدرک سازی بی رویه به جای شاغل، افسرده می‌سازد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: باید به فکر مدرک زدایی از آینده جوانان ایرانی بود. اگر این اتفاق نیفتد باید نسل بعدی را نسلی افسرده و پرتوقع پذیرفت. توقعی که هیچ نسبتی با شرایط زیست این افراد ندارد. امروز می توان گفت ایران بزرگترین تولیدکننده مدرک تحصیلی است. در سال ۸۰  شرکت کنندگان کنکور سراسری ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بود و در سال ۹۵ حدود ۸۰۰ هزار نفر، آیا این کاهش جمعیت دانشجویی را باید در دوره دکترا آن هم بدون مطالعه و ارزیابی جبران کرد؟

وی افزود: معمولا گفته می‌شود که دانش‌آموختگان دارای نرخ بالای بیکاری هستند، اما توجه یا گفته نمی‌شود که این پدیده جدیدی است و در ایران تا قبل از سال ۹۰ همواره نرخ بیکاری دانش‌آموختگان کمتر از نرخ بیکاری کل کشور بوده است و این در صورتی است که در سال ۴۵ تقریباً برابر بوده است.

احمدی لاشکی تصریح کرد: آموزش‌عالی عامل بیکاری دانش آموختگان نیست، بلکه مرحله‌ای برای عقب انداختن بحران بیکاری ساختاری در کل کشور است. مراقب باشید بحران آتی، بحران مدرک داران تحصیلات تکمیلی بدون شغل خواهند بود، پس تدبیر و چاره‌جویی شود.

‌نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس خطاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ؛ متاسفانه وضعیت بازنشستگان فرهنگی، نیروهای مسلح و نیروهای کشوری روز به روز بدتر می‌شود. بازنشستگان فرهنگی هنوز پاداش پایان خدمت ۹۳ آنان نیز کامل پرداخت نشده است و بازنشستگان فرهنگی ۹۴ که قِرانی به آنان پرداخت نکردیم، دور از انصاف است که زحمات این معلمان وارسته را به این زودی فراموش کرده ایم.

وی افزود: خواسته مهم آنها از کمیسیون تلفیق برنامه ششم و همکاران، اصلاح حکم‌های حقوقی طبق مواد ۶۴ ، ۶۸ ، ۱۰۹ و ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و جبران دیرکرد ناشی از آن است، به گونه‌ای که مبلغ حکم بازنشستگان هر سال از حکم بازنشستگان سال جاری کمتر نباشد و هر سال مورد رعایت نیز قرار بگیرد.

احمدی لاشکی خطاب به مهندس ترکان، مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور گفت: دقت لازم را داشته باشید در بحث استان مازندران حتما همه استان دیده شود. آنچه نمایندگان استان اعلام کرده اند، ۳ نقطه پیش بینی شده است؛ اما مگر می‌شود در یک کشور دو جور حکومت داشته باشیم؟ مگر می‌شود در هرمزگان، قشم، کیش و بندر جاسک بشود ولی به مازندران که می رسد می گویند نمی شود؟

وی افزود: از همکاران خودم نیز انتظار است وحدت نمایندگان ملت بیشتر رعایت شود و در استان مازندران، مردم مازندران را به جان هم نیندازند. انشالله با تدبیر اتفاق بیفتد.

لاشکی در پایان گفت: نگذارید موضوع صندوق ذخیره فرهنگیان سیاسی شود، این موضوع مربوط به این دولت و آن دولت نیست، از سال ۱۳۷۴ تا به امروز قرار است این موضوع بررسی شود و حقوق معلمان ضایع نشود./

دیدگاه خود را به ما بگویید.