تاریخ انتشار :شنبه ۶ آذر ۹۵.::. ساعت : ۱۱:۰۲ ب.ظ
فاقددیدگاه
فرماندار چالوس خبر داد

خسارت برف به دوهزار هکتار از اراضی کشاورزی و باغی چالوس

فرماندار چالوس گفت: بر اساس برآوردهای اولیه بیش از 550 میلیارد ریال به دو هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان چالوس خسارت وارد شده است.

به گزارش چالوس ما، محمد‌ناصر زندی ظهر شنبه در جلسه شورای اداری شهرستان چالوس با شاره به سالروز تشکیل بسیج مستضعفین اظهار کرد: بسیج شجره طیبه عشق و یک نهاد اجتماعی برجسته است که بارها در زمینه‌های گوناگون برای حمایت از دستگاه‌های اجرایی و کمک به آنها وارد عمل شده است.

وی با تأکید بر حضور میلیونی بسیجیان در تمام عرصه‌ها افزود: همین حضور سبب استحکام نظام جمهوری اسلامی شده است و به پشتوانه همین نیروی مردمی هیچ لشگر کلاسیک در جهان توان رویارویی با آن را ندارد.

فرماندار چالوس ادامه داد: بارها بسیجیان در عرصه‌های مختلف سازندگی، محرومیت‌زدایی و حتی طرح‌های واکسیناسیون طیور و فلج اطفال و هر جای دیگر که برای کشور ضرورت دارد، به خدمت‌رسانی پرداخته‌اند، در حوادث طبیعی و غیر طبیعی نیز همواره این بسیجیان هستند که در صف اول خدمت‌رسانی حضور دارند.

زندی در ادامه به بارش شدید برف در روزهای گذشته اشاره کرد و یادآور شد: این حادثه طبیعی توسط هواشناسی پیش‌بینی شده‌ بود و به همین خاطر دستگاه‌های خدماتی با آمادگی لازم به‌موقع حضور پیدا کردند، البته نباید از تلاش مدیران در این بحران چشم‌پوشی کرد و باعث شد مشکل خاصی در شهرستان ایجاد نشود.

وی تصریح کرد: در این بحران علاوه بر آمادگی دستگاه‌های خدماتی، شکیبایی مردم و همکاری آنها با مسئولان موجب شد خسارات ناشی از برف در کوتاه‌ترین زمان برطرف شود، البته تجربه بحران گذشته نیز باعث مدیریت درست آنان شد.

فرماندار چالوس مشکل اصلی شهرستان در اثر بارش برف را قطع برق دانست و خاطرنشان کرد:این مسأله نیز به علت حجم سنگین برف و فشار آن بر روی شاخه درختان بود که باعث پارگی سیم‌ها و قطع برق در بسیاری از نقاط شهر شد، البته تلاش نیروهای امدادی اداره برق باعث وصل شدن سریع برق در بیشتر مناطق شد، برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی اداره منابع طبیعی تا ۱۰ روز آینده درختان موجود در مسیر شبکه برق را هرس کند.

زندی به خسارات برف به محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: در این حادثه به هزار و ۸۰۰ هکتار باغ مرکبات و ۲۰۰ هکتار از سایر زمین‌های کشاورزی خسارت وارد شد که این میزان معادل نیمی از اراضی کشاورزی شهرستان است.

وی با بیان اینکه تنها ۲۵ درصد از این زمین‌ها تحت پوشش بیمه بودند، اظهار کرد: بر اساس برآوردهای اولیه میزان خسارت وارده بیش از ۵۵۰ میلیارد ریال است، اما برآورد رقم دقیق خسارت، نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد.

فرماندار چالوس در پایان با تأکید بر اینکه محصول کشاورزی در سال جاری هم از نظر کیفیت و هم کمیت بهبود داشت، یادآور شد: با این حال بارش شدید برف و در پی آن یخ‌زدگی ناشی از سرمای هوا علاوه بر از بین بردن محصولات، به درختان نیز خسارت زیادی وارد کرده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.