تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۰ آذر ۹۵.::. ساعت : ۵:۵۴ ب.ظ
فاقددیدگاه
ناامنی در ترکیه افزایش می‌یابد؛

۹۰ سال حبس در کمین دمیرتاش!/ درخواست ۲۳۰ سال حبس برای شهردار سابق دیاربکر

بعد از درخواست 230 سال حبس به شهردار سابق دیاربکر توسط دادستان این شهر، دادستان آنکارا از احتمال صدور 90 سال حبس برای صلاح الدین دمیرتاش به جرم اعلام خودمختاری خبر داد.

به گزارش چالوس ما به نقل از  آناج، حکومت اردوغان که پیش از این، تعدادی از نمایندگان و شهرداران کُرد شهرهای جنوب شرقی ترکیه از جمله صلاح الدین دمیرتاش و فیگن یوکسکداغ رئیس مشترک‌های حزب دموکراتیک خلق‌ها را دستگیر و روانه زندان کرده بود، در حال پیمودن مراحل حقوقی و قانونی برای بازداشت طولانی مدت این نمایندگان و شهرداران می‌باشد.

بر این اساس، دادستانی شهرستان دیاربکر ترکیه در ارتباط با گولتان کیشاناک شهردار مشترک سابق دیاربکر که در حال حاضر در زندان به سر می‌برد با اتهام «مشارکت در تأسیس و هدایت یک سازمان تروریستی مسلح» و «تبلیغ برای یک سازمان تروریستی» درخواست ۲۳۰ سال حبس کرده است.

به ادعای حکومت ترکیه، کیشاناک و برخی دیگر از شهرداران شهرهای جنوب شرقی ترکیه بعد از این که جنگ بین ارتش ترکیه و گروه تروریستی کارگران کردستان از سر گرفته شد، خودروهای سنگین شهرداری‌ها را در اختیار عناصر این گروه تروریستی (پ.ک.ک) قرار داده و به صورت علنی به حمایت و تبلیغ به سود پ.ک.ک پرداختند.

همچنین، برخی از نمایندگان حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه با شرکت در مراسم خاکسپاری عناصر کشته شده گروه تروریستی کارگران کردستان به دست ارتش ترکیه، حمایت خود از پ.ک.ک را آشکار ساختند.

به گزارش برخی از منابع خبری ترکیه، دادستان آنکارا از احتمال صدور حکم ۹۰ سال حبس برای صلاح الدین دمیرتاش رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق‌ها خبر داده است. باتوجه به اظهارات دادستان آنکارا، این حکم به جرم اعلام خودمختاری در مناطق کُردنشین ترکیه صادر خواهد شد.

دمیرتاش در پیامی که از زندان فرستاده، با اشاره به حکومت دیکتاتوری و نژادپرستانه ترکیه خاطر نشان کرده است: “آزادی نزدیک است.”

این اقدامات حکومت ترکیه در دستگیری و بازداشت نمایندگان، شهرداران و مخالفان حکومتی موجب شده است تا اتحادیه اروپا این اقدام دیکتاتوری اردوغان را مورد انتقاد قرار داده و مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه را غیرفعال سازد.

با توجه به این که حکومت اردوغان با حزب نژادپرست و راستگرای افراطی ترکیه یعنی حزب حرکت ملی در پشت پرده متحد شده است؛ انتظار می‌رود، ترکیه به بازداشت‌ نمایندگان کُرد ادامه دهد که این اقدام نیز با از سرگیری مذاکرات با اتحادیه اروپا مغایر می‌باشد.

از جمله شروط اتحادیه اروپا برای لغو ویزا برای تُرک‌ها و عضویت ترکیه در این اتحادیه، تغییر قانون مبارزه با تروریسم می‌باشد که با توجه به اقدامات و اظهارات مقامات تُرک، حداقل در آینده نزدیک این قانون تغییر نخواهد کرد و ترکیه به مبارزه با پ.ک.ک و بازداشت نمایندگان کُرد ادامه خواهد.

گفتنی است، حکومت اردوغان با توجه به اقضای زمانی، خود موجبات جان گرفتن گروه تروریستی کارگران کردستان را فراهم کرده و علی رغم هشدارهای اطلاعاتی از گسترش و تقویت پ.ک.ک چشم پوشی کرد.

با توجه به نارضایتی‌های مردم در جنوب شرقی ترکیه و بازداشت نمایندگان منتخب این مردم، ترکیه در شرایط بسیار بحرانی به سر می‌برد و به راحتی می‌توان به این نتیجه رسید که ترکیه در حال مبارزه برای بقای خود می‌باشد و حکومت‌های دیکتاتوری و نژادپرستی حاکم بر ترکیه، این کشور را در آستانه تجزیه قرار داده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.