تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۰ آذر ۹۵.::. ساعت : ۹:۲۹ ق.ظ
فاقددیدگاه
تعزیه‌خوان نوشهری در گفت‌وگو با نوشهرآنلاین؛

فضای معنوی تعزیه باید به دور از غلو و تداعی‌کننده واقعیات باشد

تعزیه‌خوان نوشهری گفت: فضای معنوی و روحانی تعزیه باید به دور از غلو و تداعی‌کننده واقعیات باشد.

به گزارش چالوس ما به نقل از نوشهرآنلاین، در شرایطی که تلویزیون، رسانه‌های مجازی و نوشتاری و شبکه‌های اجتماعی به شکل امروزی برای انتقال آموزه‌ها فراگیر نبود، تاریخ و روایات دینی، زندگی ائمه اطهار و مبارزات شجاعانه آن‌ها به مَدَدِ هنر تعزیه که در گذشته در هر محله‌ی شهر و روستا اجرا می‌شد و تعزیه‌خوان‌ها سینه به سینه منتقل و ماندگار گردید.

این هنر معنوی و زیبا در بسیاری از محله‌ها و روستاهای شهرستان نوشهر به عشق اباعبدالله الحسین(ع)، در ماه‌های محرم و صفر اجرا می‌شود و علاقمندان زیادی را با خود همراه می‌کند.

متاسفانه هنرمندان بی‌ادعای تعزیه همچون هنرمندان تئاتر و سینما مشهور و معروف نیستند و غریبانه کار می‌کنند و هنرشان کمتر به چشم می‌آید.

علیرضا شفیعی یکی از تعزیه‌خوان‌های روستای موسی‌آباد نوشهر است که از ۸ سالگی به تشویق پدرش به سبب صدای خوب به تعزیه‌خوانی روی آورد و تاکنون حدود ۴۰ سال است که در ایام محرم و صفر به این کار مشغول است.  پایگاه خبری نوشهرآنلاین، گفت‌وگویی با این تعزیه‌خوان پیشکسوت نوشهری داشته که در ادامه می‌آید:

فضای معنوی تعزیه باید به دور از غلو و تداعی‌کننده واقعیات باشد

 

وی با اشاره به اینکه همه ساله مراسم تعزیه در روستای موسی‌آباد نوشهر و با استقبال گسترده مردم برگزار می‌شود، گفت: خوشبختانه در شهرستان‌ها استقبال خوبی از تعزیه می‌شود و اغلب با مبالغ خوب تعزیه‌خوان‌ها را به شهرستان‌ها برای اجرا دعوت می‌کنند.

این تعزیه‌خوان نوشهری از آقا سید میرمعصوم حسینی و پدرش عزیزاله شفیعی به عنوان اساتید خود یاد کرد و افزود: در تعزیه به سبک طالقانی‌ها و آملی‌ها اجرا می‌کنم و معمولاً نقش حضرت زینب(س) یعنی همین نقش زن‌خوانی را انجام می‌دهم.

شفیعی معتقد است کسانی که کار تعزیه‌خوانی انجام می‌دهند باید متدین، دارایی قلبی پاک و شناخت از راه و منش امام حسین(ع) داشته باشند.

وی درباره وضعیت کنونی تعزیه نسبت به گذشته گفت: وضع کنونی تعزیه با زمان گذشته تفاوت‌های خیلی زیادی کرده بطوریکه در گذشته درسال شاید مراسم تعزیه به بیست تا سی تا نمی‌رسید و فقط در ایام محرم بود اما وضع کنونی تعزیه جایگاه خوبی پیدا کرده تعداد مراسمات تعزیه، تعزیه‌خوان‌ها و استقبال جوانان زیاد شده  و در ایام محرم و صفر در بیشتر شهرها و روستاها تعزیه اجرا می‌شود.

فضای معنوی تعزیه باید به دور از غلو و تداعی‌کننده واقعیات باشد

 

این تعزیه‌خوان نوشهری درباره آهنگ‌ها و اشعار متفرقه تصریح کرد: سبک‌های جدیدی وارد تعزیه شده که برخی برخلاف شئونات اسلامی است، متاسفانه برخی شهادت‌خوان‌ها از خوانندگان و موسیقی آن‌ها کپی می‌کنند و در سبک اصلی دخل و تصرف می‌کنند که این از کیفیت و اصالت کار می‌کاهد و نهایتاً چیزی حاصل می‌شود کگه اسمش دیگر تعزیه نیست.

وی در پایان با بیان اینکه در تعزیه باید اصول فردی و اخلاقی رعایت شود و تداعی‌کننده واقعه عاشورا برای بینندگان باشد، اظهار کرد: فضای روحانی و معنوی حاکم بر تعزیه باید به دور از غلوکردن‌ها باشد و واقعیت ها بیان شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.