تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۴ آذر ۹۵.::. ساعت : ۱۰:۰۲ ق.ظ
فاقددیدگاه
روایت سپهرآیین از مرد هزار چهره؛

وقتی «مطهری» برای خودش نوشابه باز می کند/ یک نماینده باید بداند «آزادی بیان» انحصاری نیست/ راست قامتان جاودانه تاریخ خواهیم ماند

این بار نیز «علی مطهری» فراموش کرد، نماینده مردم است و برای خودش نوشابه باز کرد.

به گزارش چالوس ما، به نقل از سپهرآیین، در آخرین روزهای هفته ای که گذشت، نایب رییس مجلس در صفحه اینستاگرامش به سخنان دو امام جمعه واکنش نشان داد.

*وقتی «الاهم فی المهم» اشتباه معنا می شود

«علی مطهری» در این مطلب که آن را خطاب به حجت‌الاسلام تقوی، رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه منتشر کرد، با انتقاد از امام جمعه بجنورد با لفظ آقای «ابوالقاسم یعقوبی»  به جمله ای از نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی با این تعبیر که «سروصدایی که از لغو سخنرانی یک نماینده مجلس در مشهد ایجاد شده و رسانه‌ها را به خود مشغول کرده است مردم را از اهداف اصلی دور می‌کند. نباید مردم را سرگرم مسائل حاشیه‌ای کنیم تا مسائل اصلی یادشان برود.» واکنش نشان داد و گفت به گفته وی، مسائل اصلی مسائل معیشتی است.

*مدعی آزادی بیان، آزادی بیان را زیرپا می گذارد

وی در ادامه با تکیه کلام «این آقای امام جمعه»، نگاشت: وی مسئله آزادی بیان را از مسائل اصلی نمی‌داند و این حاکی از بی‌اطلاعی او از قانون اساسی، نظرات امام خمینی و شهید مطهری است،‌ در حالی که هم‌ مسائل معیشتی مهم است و هم آزادی بیان؛ هرکدام در جای خود، و اتفاقاً با آزادی بیان معیشت مردم هم بهبود پیدا می‌کند چون مانع تخلفات مالی و اختلاس ها می‌شود.

*طرح سوال از رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه

وی با طرح  سؤال از جناب‌ حجت‌الاسلام آقای تقوی رییس محترم شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه گفت: چرا چنین افرادی که شناخت درستی از آرمانهای انقلاب اسلامی و راه امام خمینی و شهید مطهری و مقام رهبری ندارند در منصب امامت جمعه برخی شهرها قرار می‌گیرند و ایمان مردم خصوصاً قشر فهیم و متفکر را دچار اختلال می‌کنند؟ در حالی که ما روحانیون عالم و حکیم و آشنا به مبانی انقلاب اسلامی زیاد داریم.

*آزادی بیان انحصاری نیست!

اما نماز جمعه ارزشمند جمعه اخیر با امامت، نماینده ولی فقیه در استان با واکنش به اظهارات غیرمنطقی «علی مطهری» همراه بود، به طوری که آیت الله «ابوالقاسم یعقوبی» گفت: آزادی بیان مخصوص عده خاصی نیست و هر کسی حرف حقی دارد می تواند نظر خود را آزادانه مطرح کند.

*آزادی بیان، آشکار در قانون اساسی برای همه

امام جمعه مرکز استان با اشاره به اینکه، یکی از مواد قانون اساسی، آزادی بیان است و این به آن معناست که هر کس حرف حقی دارد، آزادانه بگوید، خیرخواهی کند، انتقاد و نصیحت کند، کسی مانع او نشود و او آزادانه نظر خود را مطرح کند، افزود: انتقاد یک روزنامه به مجموعه مدیریت شهرستان یا استان برای اینکه مسؤولان از خواب غفلت بیدار شوند، اشکالی ندارد که این آزادی بیان مطبوعات، رسانه ها و تربیون است.

*اعتراض به صاحبان تریبون ممنوع

به گفته «آیت الله یعقوبی»، اما آزادی بیان به معنای آن نیست که یک عده خاصی دم از آزادی بیان زنند و اگر در مقابل آن ها افراد و جاهای دیگری حرفی بزنند، آنها سریعا اعتراض کنند که چرا فلان امام جمعه در تریبون نماز جمعه به فلانی انتقاد کرده است.

*خودتان آزادی بیان را زیرپا می گذارید

وی با بیان اینکه برخی مدعی می شوند که چرا در خطبه های نماز جمعه، مواردی درباره آنها مطرح شده است؛ که باید به این افراد گفت خود شما جلوی آزادی بیان را گرفته اید؛ این شما هستید که الان اعتراض کرده و در حقیقت قانون و حرف خودتان را زیر پا گذاشته اید، تصریح کرد: اگر امام جمعه ای در نماز جمعه از مسئولی انتقاد می کند آزادی بیانی است که در قانون اساسی مصوب و برای همه محترم است و امام جمعه از طرف ولایت حکم دارد که مردم را آگاهی دهد، بیدار کند، بصیرت افزایی کند و مسأله جاری زمان، استان و زندگی را برای آن ها مطرح کند.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی با بیان اینکه، آزادی بیان برای همه محترم است و نباید عده ای برآشوبند که چرا فلان امام جمعه در گوشه ای از ایران اعتراض کرده و گفته است سخنرانی لغو شده است، دنیا که  تمام نشده و آسمان به زمین نیامده است، در واکنش به نامه نوشته شده از سوی علی مطهری به شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور، اضافه کرد: می خواهم در این مورد زیاد صحبت نکنم، بعضی سایت ها حرف هایی نقل کردند؛ اما با این حرف ها ما عقب نشینی نمی کنیم، چرا که ما راست قامتان جاودانه تاریخ بوده، هستیم و خواهیم بود.

وی خطاب به نماینده مجلس که در انتقاد از سخنان وی نامه ای را فضای مجازی به رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه نوشته بود، گفت: یا شما قانون شناس نیستید یا خودتان را به بیراهه زده اید چرا که باید این نامه به مقام معظم رهبری نوشته می شد و  کسی که قرار است نامه بنویسد ابتدا باید آداب نامه نگاری را بشناسد و از شما به عنوان قانونگذار و قانون شناس بعید است که جایگاه نماینده ولی فقیه را با جایگاه امام جمعه موقت یکسان می دانید.

وی در پاسخ به گفته های این نماینده مجلس افزود: زمانی که من قانون شناس بودم شما بالغ نبودید و و من دارای صد مقاله و ۷ کتاب هستم و چشم و گوش بسته منصوب نشده ام و لازم نیست شما برای حضرت آقا تعیین تکلیف کنید.

به کزارش سپهرآیین، هفته گذشته نیز روزنامه «خراسان شمالی» با تیتری با عنوان «۱۲ میلیون تومان نانِ نسیه از یک نانوایی» روایتگر نماز جمعه مرکز استان شد که امام‌ جمعه بجنورد در بخش مهمی از خطبه های خود، تعطیلی کارخانه ها، رکود، تورم، بیکاری را مایه شرمساری برای دولت مردان دانست.

 آیت آلله «یعقوبی»  در بخشی از خطبه های آیین عبادی و سیاسی نماز آدینه در مصلی امام خمینی(ره) بجنورد، با بیان این که برخی، لغو یک سخنرانی را مایه شرمساری خوانده اند، خطاب به نمازگزاران گفت: اگر بخواهیم دلایل شرمساری را بیان کنیم، مثنوی هفتاد من خواهد شد و  نباید مردم را سرگرم مسائل حاشیه‌ای کنیم تا مسائل اصلی یادشان برود.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه مسائلی مانند لغو سخنرانی یک نماینده مجلس در مشهد را بزرگ نکنیم و این موردی که ایجادشده و رسانه‌ها را به خود مشغول کرده است، مردم را از اهداف اصلی دور می‌کند، افزود: سخنرانی فردی که معیار شکن است و گاهی حریم ارزش‌ها را رعایت نمی‌کند، لغو شده است، و این مسئله با تشخیص مسئولان نظام  بوده و مشخص‌شده که سخنرانی او اضطراب آفرین است.

انتهای پیام/ص

دیدگاه خود را به ما بگویید.