تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۴ آذر ۹۵.::. ساعت : ۹:۰۴ ب.ظ
فاقددیدگاه
فساد در سیستم ارتباطی آذربایجان؛

دزدی ۲۵ میلیون دلاری یک آقازاده‌!

شرکت "انار محموداف" پسر ائلدار محموداف وزیر سابق امنیت ملی آذربایجان که به اتهامات مختلف از مدت ها پیش خانه نشین شده و اخبار متعددی از وی به گوش می‌رسد، به جرم مکالمات بین المللی از طریق اپراتورهای تلفن همراه که سبب متضرر شدن دولت شده است، متهم شناخته می‌‌‌شود.

به گزارش چالوس ما به نقل از آناج، شرکت “انار محموداف” پسر ائلدار محموداف وزیر سابق امنیت ملی آذربایجان به جرم مکالمات بین المللی از طریق اپراتورهای تلفن همراه  که سبب  ضرر زیادی به ارزش میلیون‌‌ها دلار به دولت شده است، متهم شناخته می‌‌شود.

به گفته وزیر ارتباطات آذربایجان این موضوع به هنگام بازجویی ها و در طول تحقیقات این پرونده مالی بعد از حبس افراد بلند پایه افشا شده است.

همچنین طبق حضور متخصصان حوزه و کمک های آنها در زمان بررسی پرونده معلوم شده است، مکالمات ۴۷۶ میلیون و ۸۳۷ هزار و ۳۴۲ دقیقه ای از طریق تلفن همراه از تاریخ ۲۰۱۴/۰۱/۰۱  تا ۲۰۱۵/۱۰/۳۱ به ثبت رسیده است. این مکالمات در حالی صورت گرفته است که درآمدی به ارزش ۱۲۵ میلیون و ۵۱۳ هزار دلار برای آمریکا سود به همراه داشته است.

لذا در این بین افراد کاری دولت نیز با سوءاستفاده از این اپراتورها برای بستن قراردادهای خود با دیگر کشورها از جمله بستن قرار دادی با شرکت ” Cartburq NC ” حداقل سودی که جیب آمریکایی ها را از این مکالمات پر کرده است، ۱۰۰ میلیون و ۱۳۵ هزار و ۸۴۱ دلار اعلام می شود.

که با این مبلغ سود برای آمریکا، یک ضرر ۲۵ میلیون و ۸۱۳ هزاری و ۶۷۱ دلاری بر دست شرکت دولتی ” Azİntelekom  ”  جمهوری آذربایجان مانده که از طریق تماس های خارج شده از این کشور صورت گرفته است.

طی نامه اداره کل بخش مبارزه با فساد  دفتر  MMC، شرکت دولتی ” Azİntelekom  ” به مورخه ۰۶/۱۱/۲۰۱۵ ، طی روزهای ۱ ژانویه سال ۲۰۱۴  تا  ۳۱ اکتبر ۲۰۱۵  این فساد مالی از طریق شرکت Cartburq NC  با بخش های  Fix1 Fix2  Fix3 فدراسیون روسیه ، و نیز  توسط اپراتورهای   “Beeline” و  “Mobile Othe” صورت گرفته است.

در بررسی‌‌ها نیز مشخص شده است؛ مقدار هزینه های مکالمات بین المللی انجام گرفته در آذربایجان خیلی بیشتر از تعرفه‌‌‌های مکالمات تعیین شده از طرف اپراتورهای بین المللی بوده است.

برای مثال، شرکت محموداف ها برای مکالمه با کشور روسیه را که به قیمت واقعی ۸٫۵ سنت می باشد، به دقیقه ای ۳ – ۳٫۱ سنت مورد استفاده قرار داده است به همین دلیل نیز وزیر ارتباطات وقت در آن زمان جهت استفاده بهینه مالی، با شرکت محموداف قرار داد بسته است.

بازجویی ها به منظور بررسی های بیشتر هزینه های متضرر به دولت که با این کار توسط دو وزیر انجام یافته است نیز مورد محاسبه قرار گرفته است.

طبق این بررسی ها، پرداختی های اپراتورهای بین المللی به قیمت ماکزیمم در سال‌های ۲۰۱۴-۲۰۱۵  که ۷۹ هزار و۲۷ دلار امریکا تعرفه داشت، این پرداختی بر اساس تعرفه های شرکت ” Cartburq NC ” از طریق  ” AzİnTelekom  ”  مبلغ ۲۱۴ هزار و ۹۳۳ دلار پرداخت شده است و از این رو مبلغی به ارزش ۱۳۵ هزار و ۹۰۶ دلار دولت آذربایجان را متضرر کرده است.

قابل ذکر است؛ طبق گزارشات نهایی از برآورد ضررهای صورت گرفته، شرکت  ” Cartburq NC”  ” انار محموداف در طول  این دو سال مذکور، ۲۵ میلیون و ۹۴۹ هزار و ۵۷۷ دلار به دولت علی اف زیان مالی زده است.

نکته قابل توجه این که؛ این مبالغ در پیام های ارسالی که بین انار محمود اف و ریاست شرکتی وابسته به وی آیاز کریم اف صورت گرفته است، نیز تأیید شده‌‌اند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.