تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۷ آذر ۹۵.::. ساعت : ۸:۳۶ ب.ظ
فاقددیدگاه
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

وضعیت علمی دانشگاه‌ها و امکانات دانشگاهی نیاز به تغییرات جدی دارد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضعیت علمی دانشگاه‌ها و امکانات دانشگاهی نیاز به تغییرات جدی دارد، گفت: همه متولیان آموزش در کشور باید برای توسعه امکانات دانشگاهی تلاش کنند.

به گزارش چالوس ما،قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگارنوشهرآنلاین ضمن گرامیداشت ۱۶ آذر روز دانشجو، با بیان اینکه دانشجو نباید یک عضو خنثی در جامعه باشد، گفت: اینکه صرفاً دانشجویان یک تخصص را فرابگیرند و تنها در یک رشته تحصیلی متخصص شوند با ماهیت و رسالت اصلی یک دانشجو متفاوت است.

وی افزود: دانشجویان باید در همه حوزه‌ها حضوری فعال داشته و روحیه مطالبه‌گری، پرسشگری و مسئولیت‌پذیری داشته باشند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید در وضعیت علمی دانشگاه‌ها تغییرات جدی ایجاد شود، گفت: امکانات دانشجویی باید بیش از گذشته برای دانشجویان فراهم شود تا دانشجو بتواند در حوزه مسائل مختلف جامعه اعم از اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اهل نظر و جامعه‌نگر باشد.

وی خاطرنشان کرد: ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه‌های کشور مشغول تحصیل هستند که باید از این ظرفیت بزرگ برای توسعه کشور استفاده کرد.

احمدی لاشکی بیان کرد: یکی از ضعف‌های بزرگ نظام آموزشی ما این است که تنها ۷ درصد دانشجویان از تحصیلات رایگان برخوردار هستند و ۹۳ درصد مابقی برای تحصیلات هزینه پرداخت می‌کنند.

وی یادآور شد: همه متولیان آموزش در کشور باید برای توسعه امکانات دانشگاهی تلاش کنند، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها باید مطابق با پیشرفت علم تجهیز شوند و  هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها نیز باید تقویت شود.

رئیس مجمع نمایندگان مازندران به تاثیر جنبش‌های دانشجویی در تحقق اهداف انقلاب اسلامی و استفاده از این ظرفیت در کشور اشاره کرد و گفت: دانشجو باید امروزه از تمام مسائل سیاسی کشور مطلع باشد تا بتواند اظهارنظر درستی از وضعیت جامعه داشته باشد.

وی اضافه کرد: روحیه استکبارستیزی و مبارزه با بی‌عدالتی از گذشته تاکنون در جنبش‌های دانشجویی وجود داشته که باید از این رسالت عظیم دانشجویی در تمامی حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و.. کشور استفاده کرد.

احمدی به برخی جریان‌ها برای منحرف‌کردن جنبش‌های فعال دانشجویی از رسالت اصلی خود اشاره و خاطرنشان کرد: در این خصوص بایستی دانشجویان از فضای موجود دانشگاه‌ها استفاده درستی داشته و مدیریت دانشگاه‌ها هوشمندانه عمل کنند.

وی ادامه داد: حوزه معاونت فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ارائه خدمات و ملزومات فرهنگی به دانشجویان باید بیش از گذشته تلاش کند تا بتواند جایگزین مناسبی به دانشجویان به جای جریانات غرب‌گرا ارائه کنند.

نماینده مردم شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس تصریح کرد: دانشجویان جزء بی‌حاشیه‌ترین و فرهیخته‌ترین اقشار جامعه هستند و می‌توان با بیان یک دانشجو مردم را برای مباحث مدنظر جامعه فراخوانی کرد.

وی در پایان گفت: دانشجویان می‌توانند در جامعه آزادانه صحبت و دفاع کنند فلذا نقش قشر دانشجو می‌تواند برای بیداری جامعه موثرترین باشد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.