تاریخ انتشار :جمعه ۱۹ آذر ۹۵.::. ساعت : ۱۰:۱۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

 کدام کشورها امن ترین جاده ها را دارند؟

در این لیست 10 کشور ایمن برای رانندگی را بر پایه‌ی گزارش سازمان بهداشت جهانی معرفی کرده‌ایم.

به گزارش چالوس ما، 

در هر ۳۰ ثانیه یک نفر در جاده‌های سراسر جهان جان می‌بازد. و در هر ۳۰ ثانیه علاوه بر جان باختن یک نفر حداقل ۲۰ نفر نیز زخمی می‌شوند. طبق آمارهای سازمان بهداشت جهانی، عابران پیاده و راننده‌ها در جاده‌های کشورهای فقیر بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند. حدود ۷۵۲ نفر عابر پیاده و ۷۸۶ راننده و سرنشین روزانه در تصادفات جاده‌ای سراسر جهان چشم از جهان فرومی‌بندند.

کشورهای کمتر توسعه یافته تلفات جاده‌ای بالاتری دارند که بخش اعظم این تلفات به خاطر زیرساخت‌های ضعیف، استانداردهای ایمنی پایین برای خودروها و قوانین رانندگی ناکافی می‌باشد. ارزان‌ترین خودروهای فروخته شده در کشورهای جهان اول نیز بسیار ایمن‌تر از خودروهایی هستند که در کشورهای درحال‌توسعه فروخته می‌شوند زیرا استانداردهای ایمنی کشورهای مترقی بسیار بالاست.

در این لیست ۱۰ کشور ایمن برای رانندگی را بر پایه‌ی گزارش سازمان بهداشت جهانی معرفی کرده‌ایم.

۱۰-نروژ

 کدام کشور ها امن ترین جاده ها را دارند

نروژ با نرخ ۳٫۸ مرگ به ازای ۱۰۰ هزار نفر در رتبه‌ی دهم این لیست قرار دارد. مطابق تخمین‌های سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۵ در کل ۱۹۲ نفر در راه‌های نروژ فوت کرده‌اند. WHO به قوانین ناکافی درباره‌ی کلاه ایمنی نیز اشاره کرده است.

۹-اسپانیا

 کدام کشور ها امن ترین جاده ها را دارند

با آمار ۳٫۷ مرگ برای ۱۰۰ هزار نفر اسپانیا رتبه‌ی نهم را دارد. WHO تخمین می‌زند در سال ۲۰۱۵ تعداد ۱۷۳۰ نفر در سوانح جاده‌ای اسپانیا از بین رفته‌اند. مطابقه این نوشته قوانین مربوط به رانندگی در حالت مستی در اسپانیا کافی نیستند.

۸-سنگاپور

 کدام کشور ها امن ترین جاده ها را دارند

نرخ مرگ برای ۱۰۰ هزار نفر در سنگاپور ۳٫۶ بوده است. در سال ۲۰۱۵ تعداد ۱۹۷ نفر در جاده‌های این کشور جان باخته‌اند. WHO اظهار می دارد که قوانین مربوط به رانندگی در حالت مستی، سرعت و صندلی کودک کافی نیست.

۷-مالدیو/دانمارک

 کدام کشور ها امن ترین جاده ها را دارند

در جایگاه هفتم ایمن‌ترین جاده‌های کشورها برای رانندگی، نام دو کشور مالدیو و دانمارک با نرخ ۳٫۵ کشته به ازای هر ۱۰۰ هزار جمعیت قرار می‌گیرد. تلفات جاده‌ای دانمارک در سال ۲۰۱۵ تنها ۱۹۶نفر بوده است.

۶- هلند

 کدام کشور ها امن ترین جاده ها را دارند

با میزان ۳٫۴ مرگ برای ۱۰۰ هزار نفر هلند در رتبه‌ی پنجم قرار دارد. در سال ۲۰۱۵ تعداد ۵۷۴ نفر در تصادفات جاده‌ای این کشور چشم از جهان فروبسته‌اند.

۵-سوئیس

 کدام کشور ها امن ترین جاده ها را دارند

نرخ مرگ برای ۱۰۰ هزار نفر در سوئیس ۳٫۳ و تعداد کل کشته‌های جاده‌ای این کشور ۲۶۹ نفر بوده است.

۴-سان مارینو

 کدام کشور ها امن ترین جاده ها را دارند

ایالت کوچک سان مارینو که در ایتالیا واقع شده تنها ۳٫۲ مرگ به ازای ۱۰۰ هزار نفر را داشته است. تنها یک مورد فوت در سوانح جاده‌ای سال ۲۰۱۵ گزارش شده است.

۳- انگلستان/کریباتی

 کدام کشور ها امن ترین جاده ها را دارند

رده‌ی سوم ایمن‌تر جاده‌های جهان به دو کشور می‌رسد. کشور قابل‌توجه‌تر انگلستان با نرخ مرگ ۲٫۹ به ازای ۱۰۰ هزار نفر است. در سال ۲۰۱۵ تعداد ۱۸۲۷ فوتی در جاده‌های این کشور گزارش شده است؛ اما جزیره‌ی کریباتی نیز همان نرخ مرگ ۲٫۹ را داشته اما تنها ۳ نفر کشته در جاده‌های این کشور ثبت شده است.

۲- سوئد

 کدام کشور ها امن ترین جاده ها را دارند

سوئد دومین کشوری است که امن‌ترین جاده‌های دنیا را با نرخ مرگ ۲٫۸ به ازای ۱۰۰ هزار نفر دارد. در سال گذشته تنها ۲۷۲ نفر در جاده‌های این کشور کشته شده‌اند. طبق گفته‌های سازمان جهانی بهداشت این میزان کشته به خاطر قوانین سخت‌گیرانه رانندگی در حالت مستی و استانداردهای بالای ایمنی خودروهاست.

۱- میکرونزی

 کدام کشور ها امن ترین جاده ها را دارند

ایالات فدرال میکرونزی کشوری در اقیانوس آرام بوده و با نرخ کشته‌ی ۱٫۹ نفر به ازای ۱۰۰ هزار نفر ایمن‌ترین جاده‌های جهان را دارد. در سال ۲۰۱۵ تنها ۲ نفر در جاده‌های این کشور کشته شده‌اند. البته نسبت تعداد خودرو به جمعیت نیز در این کشور بسیار پایین است.

برای درک بهتر تفاوت‌های استانداردهای ایمنی خودروها می‌توان تست‌های صورت گرفته در ایالات متحده و مکزیک را مثال زد. در مکزیک استانداردهای بالایی برای ایمنی خودروها وجود نداشته و اکثر خودروهایی که در آمریکا و اروپا باید با حداکثر تجهیزات ایمنی عرضه شوند در مکزیک فاقد این تجهیزات هستند.

منبع:پدال

دیدگاه خود را به ما بگویید.