تاریخ انتشار :سه شنبه ۷ دی ۹۵.::. ساعت : ۵:۰۶ ب.ظ
فاقددیدگاه

کار انقلابی در کنار طرح‌های تشویقی/ تلاش نهضت سوادآموزی برای ریشه‌کن کردن بی‌سوادی

با وجود گذشت 37 سال از تشکیل نهضت سوادآموزی، همچنان هستند عده‌ای که در گوشه‌ و کنار سرزمین ایران از نعمت سواد محروم بوده و تشنه بهره‌مندی از آن هستند.

به گزارش چالوس ما،

هفتم دی ماه سال ۵۸ در حالی که ۱۰ ماه از انقلاب گذشته بود، امام خمینی (ره) فرمان تشکیل نهادی را صادر کردند که بعدها در تمام نقاط کشور حتی دورافتاده‌ترین آنها به خدمت‌رسانی پرداخت.

نهادی انقلابی به نام نهضت سوادآموزی که از ابتدای تشکیل تا امروز همواره انقلابی عمل کرده، هیچ‌گاه خود را در قید بروکراسی اداری محصور نکرد و همین امر باعث موفقیت آن در تمام این سال‌ها شده است.

اگرچه نظام جحمهوری اسلامی همواره تلاش کرده است خدمات آموزشی مناسب را برای تمام افراد جامعه که در سن تحصیل قرار دارند فراهم کند، اما هستند کسانی که هر یک به دلیلی از این نعمت محروم بوده‌اند، اما با وجود افزایش سن این افراد، نهضت سوادآموزی آنها را رها نکرده، شعر معروف “ز گهواره تا گورر دانش بجوی” را تمام و کمال اجرا می‌کند.

با توجه به فرا رسیدن سی‌وهفتمین سالگرد فرمان امام راحل در این مورد به سراغ مسئولان این نهاد در چالوس رفته‌ایم و در مورد چندوچون کار از آنان جویا  شدیم.

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان چالوس در گفت‌وگویی با بیان اینکه جامعه هدف نهضت سوادآموزی افراد ۱۰ تا ۴۹ سال است اظهار کرد: باسواد شدن این افراد تأثیر زیادی بر روند تحصیلی، اخلاقی و پرورشی فرزندان آنان دارد.

سلیمان عبدالهی ادامه داد: با وجود تبلیغات گسترده، برخی از خانواده‌ها با بهانه‌هایی مانند نداشتن وقت کافی برای تحصیل و یا بی‌تأثیر دانستن سوادآموزی، رغبتی برای شرکت در این دوره‌ها ندارند.

وی به طرح‌های تشویقی و سهمیه‌های در نظر گرفته شده برای سوادآموزی در شهرستان اشاره کرد و یادآور شد: البته در صورت استقبال افراد ما آمادگی این را داریم که از منابع داخلی اداره شهرستان هم میزان سهمیه و هم مبالغ تشویقی را افزایش دهیم، زیرا این کار را یکی از مهم‌ترین برنامه‌های آموزش و پرورش می‎دانیم.

عبدالهی گفت: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری تمام دستگاه‌های شهرستانی باید برای انجام برنامه‌های آموزش و پرورش همکاری کنند، ما هم در شهرستان آمادگی همکاری با تمام ادارات را داریم.

 

مسئول نهضت سوادآموزی شهرستان چالوس نیز در این مورد به خبرنگار ما گفت: مشکل اصلی به ویژه در مورد آقایان بی‌سواد، تمایل نداشتن آنها به سوادآموزی است که برای این کار دلایلی مانند نبود زمان کافی و یا بی‌فایده دانستن سوادآموزی را بیان می‌کنند.

اسماعیل عرفانی با بیان اینکه بیشتر افراد بی‌سواد از قشر محروم جامعه هستند، افزود: همین مسأله مانعی بر سر راه برگزاری منظم دوره‌های آموزشی است، البته تلاش می‌کنیم تمام شرایط را برای انجام کامل دوره‌ها فراهم کنیم و حتی تمام لوازم آموزشی را رایگان در اختیار سوادآموز قرار می‌دهیم.

وی تأکید کرد: برای حل این مشکل برنامه‌هایی برای ایجاد انگیزه برای سوادآموزان در دولت طراحی شده است که پرداخت پاداش نقدی و یا سبد کالای یک میلیون تومانی بخشی از این برنامه‌ها است.

مسئول نهضت سوادآموزی شهرستان چالوس خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای سرشماری سال ۹۰ در چالوس بیش از ۴۰۰ نفر بی‌سواد مطلق وجود دارد، البته این آمار نیاز به پالایش مجدد دارد.

این مسئول ادامه داد: برنامه‌های نهضت سوادآموزی شامل سه دوره آموزشی به نام‎‌های سوادآموزی، تحکیم و انتقال است که تا پایان دوره ابتدایی را شامل می‌شود.

عرفانی با تأکید بر اینکه برنامه ما در سال تحصیلی جاری، باسواد کردن ۲۶۵ نفر در دوره اول سوادآموزی است، اظهار کرد: تاکنون حدود ۵۰ درصد این کار انجام شده است، بخشی هم در حال انجام است، اما عده‌ای از این افراد در برابر برنامه‌های سوادآموزی از خود مقاومت نشان می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه نهضت سوادآموزی یکی از نخستین نهادهایی است که به دستور امام راحل تشکیل شد، تصریح کرد: این مسأله نشان از اهمیت موضوع دارد، اما برخی از مدیران ادارات هنوز به اهمیت آن پی نبرده‌اند و همین باعث شده است از ابتدای سال ۹۵ تا کنون هیچ جلسه هماهنگی شهرستانی برای سوادآموزی تشکیل نشود.

مسئول نهضت سوادآموزی شهرستان چالوس ادامه داد: سوادآموزی یک کار انقلابی است و انجام آن نیاز به یک عزم همگانی دارد، در غیر این صورت آموزش و پرورش به تنهایی نمی‌تواند به این مسأله بپردازد، بخشداران و دهیاران می‌توانند نقشی مهم در شناسایی و آموزش افراد بی‌سواد داشته باشند.

عرفانی در پایان گفت: ۳۰ مربی فعال با ما همکاری می‌کنند، که از این تعداد ۱۷ نفر مشغول تدریس به سوادآموزان هستند، البته همه این افراد را خواهران تشکیل می‌دهند و برای جذب مربی برای آقایان و تشکیل کلاس‌های آنها با مشکل روبرو هستیم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.