تاریخ انتشار :سه شنبه ۷ دی ۹۵.::. ساعت : ۹:۳۷ ب.ظ
فاقددیدگاه
مدیر شبکه بهداشت چالوس تأکید کرد

کاهش ۲۵ درصدی مرگ‌ومیر با اجرای طرح رابطان سلامت/ افزایش بیماری‌های غیرواگیر در کشور

مدیر شبکه بهداشت و درمان چالوس گفت: با اجرای طرح رابط سلامت میزان مرگ و میر در کشور بیش از 25 درصد کاهش یافت، اما بیماری‌های غیرواگیر رشد کرده است.

به گزارش چالوس ما،  حدیث گردکلی ظهر امروز در همایش رابطان سلامت و ایدز با بیان اینکه شعار روز جهانی داوطلب امسال «توسعه مشارکت داوطلبان سلامت در پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر» تعیین شده است، اظهار کرد: مردم باید در توسعه جامعه خود مشارکت  داشته باشند و این یکی از حقوق فردی، سیاسی و اجتماعی آنان است، بر همین اساس در مورد ارتقاء سلامت نیز بر نقش مردم تأکید می‌شود.

وی هدف از اجرای طرح رابطان بهداشت در کشور را رفع مشکلات بهداشتی حاشیه‌نشینان شهری و روستایی دانست و افزود: این طرح ابتدا در جنوب تهران و حاشیه شهرهای بزرگ کشور و از سال ۷۲ در تمام نقاط شهری کشور اجرا شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان‌های چالوس و کلاردشت تصریح کرد: با اجرای این طرح از یک سو میزان مرگ و میر در کشور بیش از ۲۵ درصد کاهش یافت و از سوی دیگر شاخص‌های بهداشتی در کشور ارتقا یافت.

این مسئول با تأکید بر اینکه رابطان بهداشت در مراقبت‌های بهداشتی، کاهش ابتلا و تغییر فرهنگ زندگی و بهداشت مادران نقشی سازنده دارند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۰۳ نفر در مراکز شهری و مجری و ۳۵ نفر نیز در مراکز روستایی به عنوان رابط فعالیت می‌کنند.

گردکلی به نقش چشمگیر رابطان در بخش درمان اشاره کرد و یادآور شد: ۲۵ درصد کار درمان توسط این افراد رابط انجام می‌شود و ۷۵ درصد دیگر نیز مربوط به فعالیت‌های برون بخشی است.

وی با بیان اینکه امروز بیشتر بیماری‌های واگیر به کنترل درآمده‌اند، یادآور شد: با این حال میزان بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت، فشارخون و بیماری‌های قلبی و عروقی رشد کرده است، بیان کرد: بیماری‌های غیر واگیر در کشور ۷۶ درصد کل بیماری‌ها را شامل می‌شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان‌های چالوس و کلاردشت با تأکید بر اینکه بهترین روش برای پیشگیری از چنین بیماری‌هایی تغییر شیوه زندگی مردم است، ادامه داد: استان مازندران رتبه نخست چاقی و در نتیجه مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان را در کشور دارد و مهم‌ترین عوامل آن هم تغذیه ناسالم، مصرف دخانیات، استرس و کم‌تحرکی و… است.

این مسئول از برگزاری کمپین غذای سالم برای کاهش مصرف نمک، قند و چربی در چالوس خبر داد و اظهار کرد: در این کمپین تلاش داریم با آموزش جمعیت زیر پوشش، الگوی زندگی آنان را تغییر دهیم، در این میان برای تأثیر بیشتر پیام‌های بهداشتی، آنها را توسط رابط، بهورز و مراقب سلامت به مردم انتقال داده می‌شود.

 

گردکلی در پایان طرح سفیر سلامت دانش‌آموزی را یکی از برنامه‌های موفق وزارت بهداشت خواند و گفت: وی با اشاره به اینکه تشکیل گروه‌های اجتماعی در برنامه‌های آتی وزارت بهداشت است، گفت: با این طرح که در آن در خانواده‌ها یک نفر به‌عنوان سفیر سلامت جذب می‌شود، گامی مهم برای تحقق مراحل بهداشتی و درمانی است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.