تاریخ انتشار :شنبه ۱۱ دی ۹۵.::. ساعت : ۸:۲۸ ب.ظ
فاقددیدگاه

هشدارمدیر امور منابع آب به پایین آمدن کیفیت آب آشامیدنی نوشهر وچالوس

مدیر امور منابع آب شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت با اشاره به وجود 33 حلقه چاه در جوار رودخانه ها و برداشت بی رویه ماسه از بستر رودخانه ها ، نسبت به پائین آمدن کیفیت آب آشامیدنی شهرستان های نوشهر و چالوس هشدار داد.

به گزارش چالوس ما، به نقل از ایرنا ، حامد عبدالهی روز چهارشنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آبی در فرمانداری نوشهر افزود : به علت برداشت بی رویه شن و ماسه از بستر برخی از رودخانه ها متاسفانه شاهد افت بستر این رودخانه ها از ۶۰ سانتی متر تا یک متر و نیم هستیم که این امر در نهایت منجر به شوری آب چاههای آشامیدنی این شهرستان ها می شود.
از ابتدای سال جاری تاکنون دست کم ۳۰ نفر به جرم برداشت غیرقانونی شن و ماسه در شهرستان های چالوس و نوشهر دستگیر شدند.
در شهرستان های نوشهر و چالوس حدود ۲۱ رودخانه فصلی جریان دارد .
مدیر امور منابع آب شهرستان های نوشهر ، چالوس و کلاردشت با اشاره به تخریب سردهنه های آب کشاورزی سنتی نوشهر، گفت که با اینکه مدت زمان چندانی به آغاز فصل کشاورزی باقی نمانده ، هنوز سردهنه های آب کشاورزی بازسازی و ساماندهی نشده است.
عبدالهی از وجود ۳۵ سردهنه های کشاورزی در شهرستان نوشهر و چالوس خبر داد و خواستار همکاری همه جانبه مسئولان نهادهای ذیربط برای احیا و ساماندهی این سردهنه ها شد.
وی همچنین وجود درختان مزاحم در بستر برخی از رودخانه های این شهرستان ها را زمینه ساز پیدایش سیل و سیلاب معرفی کرد و گفت : برای جلوگیری از بروز سیلاب های احتمالی، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری غرب مازندران هر چه زودتر نسبت به صدور مجوز قطع درختان اقدام کند.
شهرستان نوشهر در یک دهه پیش به علت بارندگی های شدید و درپی آن طغیانی شدن رودخانه ها ، چندین بار شاهد وقوع سیلاب های ویرانگر بوده است که براثر وقوع این بلایا خسارت های زیادی به زیرساخت های شهری ، واحدهای مسکونی و اراضی کشاورزی وارد کرده است.
فرماندار نوشهر نیز گفت : برچیدن درختان مزاحم در بستر رودخانه ها که مانع عبور آب در این شهرستان می شود نباید مشمول زمان شود .
علی شادمان به مسئولان ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه فرصت داد تا پایان دی ماه سال جاری نسبت به قطع درختان مزاحم در بستر رودخانه های جاری این شهرستان اقدام کنند.
وی همچنین با بیان اینکه قانون ، متولی حفاظت از منابع آبی در کشور را مشخص کرده است ، ادامه داد : از اینکه عده ای از کشاورزان نسبت به خراب بودن سردهنه های کشاورزی نگرانند و به این نهاد مراجعه می کنند ، چنین وضعیتی جای تامل دارد.
شادمان برلزوم تشکیل کمیته ای به مسئولیت بخشداران مرکزی و کجور تاکید کرد و گفت که دراین حوزه باید تا قبل از فراررسیدن فصل کشاورزی نشستی با حضور مسئولان مرتبط ، دهیاران ، اعضای شوراهای اسلامی برگزار شود و دراین حوزه با اتخاذ سازو کارهای لازم ضمن مرمت سردهنه های کشاورزی مشکل آنان را حل کنند.
طبق آمار حدود ۷۰ درصد از جمعیت دستکم ۱۳۰ هزار نفری شهرستان نوشهر ، روستائیان تشکیل می دهند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.