تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۲ دی ۹۵.::. ساعت : ۴:۳۹ ب.ظ
فاقددیدگاه
جنگل های دوهزار و سه هزار تنکابن

طبیعت گردی با جاذبه های متنوع در غرب مازندران

دوهزار و سه هزار، دارای طبیعت چشم گیر و زیباست که هر یک بهترین مناطق گردشگری در غرب مازندران می باشند.

به گزارش چالوس ما، به نقل از دریاسر، دوهزار نام یک منطقه ی توریستی از توابع بخش خرم آباد شهرستان تنکابن در شمال ایران در استان مازندران قرار دارد. آب و هوای دوهزار معتدل کوهستانی با تابستان های مطبوع و زمستان های نسبتا سرد است . این منطقه فوق العاده زیبا است و چشم انداز بدیع کوهستانی ،  چمن زار و جنگل های مرتفع جلگه ای دارد. دره دوهزار یک مقصد طبیعت گردی با جاذبه های متنوع است.  مردم روستاهای دوهزار به زبان مازندرانی با لهجه گیلانی سخن می گویند.

درآمد اکثر مردم روستاهای دوهزار از فعالیت های زراعی، باغداریی و دامداری تامین می شود. گندم ، گردو، سیب، فندق از محصولات زراعی و باغی این منطقه است. پرورش گل گاوزبان نیز در مزارع  روستاهای آن رایج است . دامداری از فعالیت ای اصلی روستاییان است و گوشت و لبنیات، از محصولات دامی روستاهای دوهزار می باشد.

از آنجا که مردان و زنان این منطقه، در کنار فعالیت های زراعی و دامداری به تولید محصولات صنایع دستی هممچون چوخا، چادرشبه، جاجیم، سفره ، کلاه پشمی ، کولگیر، پوستین کلاه و جوراب پشمی نیز می پردازند .

جاذبه های گردشگری دوهزار:

دره سرسبز و زیبای دوهزار ، در ضلع شمالی ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، به علت شرایط طبیعی و اقلیمی ویژه، مجموعه زیستی و طبیعی کم نظیری است که قله ها،، چمنزارها جنگل ها مرتع ها و یخچال های طبیعی را در خود جای داده است .

رودخانه دوهزار، که از ارتفاعات الموت قزوین و تخت سلیمان سرچشمه می گیرد بهترین محل مناسبی در فصل تابستان برای مسافران و توریست است .

ارتفاعات دوهزار از مناظر زیبای این منطقه است که قله سیالان و ارتفاعات گردکوه که از مهم ترین جاذبه های آن است . قله سیالان مرتفع ترین قله شهرستان تنکابن است . این قله با ارتفاع ۴۲۵۰ متر یکی از جاذبه های مهم ورزشی است که در مسیر صعود، مناظر کم نظیر آن بسیار جالب توجه است .

از ارتفاعات مورد علاقه کوه نوردان میتوان به ارتفاعات گردکوه ، که ۱۲۰۰ متر ارتفاع دارد، با شیب ملایم ، از فضاهای مستعد و زیبای گردشگری دره دوهزار است .

پارک جنگلی چال دره در مسیر تنکابن به دوهزار با مساحت ۹۴ هکتار در میان دلتای دو رود سه هزار و دوهزار قرار دارد . این پارک از امکانات رفاهی و تسهیلاتی بهداشتی نیز برخوردار است .

جنگل های متراکم منطقه دوهزار با انواع درختان راش ، ون، چنارو هیرکانی در فصول بهارو تابستان و پاییز سرشار از رنگ های الوان می باشد.

جنگل سه هزار

منطقه ای بکر و مجموعه زیستی طبیعی ،  کم نظیر در ایران می باشد. در آن آثاری از زندگی انسان ها در گذشته های دور بر جای مانده است . آب و هوای

مطبوع به همراه آبشارها و چشمه های آب گوارا و آرامش رویایی این منطقه برای گروه های توریستی مشتاق  آرامش و طبیعت کاملا ایده آل است . پس از طی کردن مسافتی در حدود ۳۵ کیلومتر با وسیله نقلیه ،  در صورت ۳۰  کیلومتر پیاده روی در دو کیلومتری شمال شرق ر وستای میان رود غرب رودخانه آب معدنی شلف قرار دارد که مواد قلیایی ، نمکی ، آهکی ، فسفر، اکسدآهن ، سیلیس و منزیم و اسید سولفوریک تشکیل شده .

روستاهای منطقه سه هزار به دو دسته جنگلی و کوهستانی تقسیم میشود بازدید از هرکدام از این روستاهای منطقه، زیبایی خاص خودش را دارد.

نویسنده : رضا خدری،روزنامه نگار

دیدگاه خود را به ما بگویید.