تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۳ دی ۹۵.::. ساعت : ۹:۵۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

رئیس‌جمهور کدام واقعیت آماری را در گفت‌وگوی تلویزیونی خود نگفت؟/ رشد صادرات غیرنفتی همچنان «نفتی» است +جدول

روحانی در گفت و گوی تلویزیونی خود با توجه به آماری که در اختیار داشت از رشد صادرات غیرنفتی در 9 ماه گذشته خبر داد. اما این تنها بخشی از واقعیت است.

به گزارش چالوس ما به نقل از مشرق، حسن روحانی رئیس‌جمهور دیشب با حضور در برنامه زنده تلویزیونی شبکه یک به بیان مهم‌ترین اتفاقات داخلی و خارجی کشور پرداخت.

در بخشی از این گفت و گو ، رئیس‌جمهور با استناد به آماری که در اختیارش گذاشته شده بود به تحلیل روند صادرات غیرنفتی کشور در ۹ ماه سال جاری پرداخت و گفت: “همه اینها علامتی بود که نشان دهد حرکت به سمت رشد اقتصادی است. صادرات نفتی و غیرنفتی ما، هردو افزایش پیدا کرد، لذا در سه ماهه اول، ما شاهد رشد بودیم.”
رئیس‌جمهور کدام واقعیت آماری را در گفت‌وگوی تلویزیونی خود نگفت؟/ رشد صادرات غیرنفتی همچنان نفتی است
اما با بررسی آمارهای منتشره در گزارش عملکرد گمرک مشخص می‌شود،‌ حجم صادرات غیرنفتی ایران در ۹ ماه نخست سال۹۵، به ۳۱ میلیارد و ۵۹۳ میلیون دلار رسیده است.
باتوجه به اینکه محصولات پتروشیمی، میعانات گازی و گاز طبیعی محصولاتی هستند که در آمار صادرات غیرنفتی ایران گنجانده شده اند با بررسی آمار متوجه می شویم حجم صادرات این محصولات پتروشیمی که کاملا مرتبط با بخش نفت می‌باشند در ۹ماه امسال، ۱۶ میلیارد و ۸۱۹ میلیون دلار بوده است و مابقی مقدار صادرات غیرنفتی که رقم ۱۴ میلیارد و ۷۷۴ میلیون دلار  است به سایر کالاها اختصاص دارد که نشان می دهد بازهم حجم زیادی از صادارت غیرنفتی ایران اختصاص به محصولات مرتبط با نفت دارد.
در این مدت محصولات پتروشیمی با ۹ میلیارد و ۷۴۳ میلیون دلار، میعانات گازی با ۵ میلیارد و ۱۲۴ میلیون دلار، عمده‌ترین کالای صادراتی ایران، گازهای طبیعی مایع شده نیز یک میلیارد و ۹۵۲ میلیون دلار و روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با یک میلیارد و ۲۳۰ میلیون دلار از عمده‌ترین کالاهای صادراتی غیرنفتی ایران بودند.
 از سوی دیگر بررسی آماری واردات امسال نشان می دهد که با وجود تفاوت اندک آمار صادرات و واردات کشور اما با کم کردن ارقام مربوط به صادرات غیرنفتی، مشاهده می شود که صادرات غیرنفتی رقمی بسیار کمتر از آمار واردات است و بازهم سهم واردات نسبت به صادرات در کشور بیشتر است.
 رئیس‌جمهور کدام واقعیت آماری را در گفت‌وگوی تلویزیونی خود نگفت؟/ رشد صادرات غیرنفتی همچنان نفتی است
در واقع بدون احتساب کالاهای مربوط به نفت، تفاوت ۱۶ میلیارد و ۷۶۴ میلیون دلاری میان صادرات و واردات به کشور وجود دارد  و کفه سنگین ترازو به نفع واردات است.
 همچنین میزان صادرات و واردات کشور در دولت روحانی هم علی‌رغم ادعای رئیس‌جمهور نه تنها افزایش نیافته بلکه روند کاهشی داشته است. به عنوان نمونه میزان صادرات غیرنفتی در سال ۹۳ ، بیش از ۵۰ میلیارد و ۵۶۰ میلیون دلار بود که این رقم در سال ۹۴ با توجه به توافق هسته‌ای و فضای پسابرجام نه تنها رشد نداشته بلکه به ۳۹ میلیارد و ۶۴۰ میلیون دلار کاهش داشته است که نشان از افت ۲۱٫۶ درصدی دارد.
بنابراین می‌توان گفت در سال جاری همچنان تراز تجاری کالاهای غیرنفتی بدون ارتباط با نفت منفی بوده و نفت نقش تعیین کننده ای در آمار روحانی دارد. در واقع کشور در این مدت پسابرجام وارد فضای شکوفایی اقتصادی که منجر به افزایش صادرات کالاهای تولیدی شود، نشده و تنها با اتکا به نفت، تراز تجاری کشور مثبت ارزیابی شده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.