تاریخ انتشار :جمعه ۱۷ دی ۹۵.::. ساعت : ۶:۵۳ ب.ظ
فاقددیدگاه
گزارش بانک مرکزی:

بعد از برجام، بدهی خارجی کشور ۳۳ درصد بیشتر و ذخایر ارزی کمتر شده است

بعد از برجام، بدهی خارجی کشور 33 درصد بیشتر و ذخایر ارزی کمتر شده است

به گزارش چالوس ما به نقل از مشرق – بر اساس آمار جدید بانک مرکزی، بعد از برجام نزدیک به ۱٫۹ میلیارد دلار بر بدهی‌های خارجی کشور افزوده شده و ذخایر ارزی بانک مرکزی هم بیش از ۶ میلیارد دلار کاهش یافته است.

بر اساس آمار بانک مرکزی، در ابتدای زمستان سال ۹۴ و قبل از اجرای برجام، مجموع بدهی‌های خارجی کشور ۵ میلیارد و ۶۷۵ میلیون دلار بود؛ اما این رقم در پایان خردادماه امسال و بعد از اجرای برجام به ۷ میلیارد و ۵۷۱ میلیون دلار افزایش یافت که بیانگر رشد حدودا ۱٫۹ میلیارد دلاری (۳۳ درصد) است.

البته بانک مرکزی در زیر جدول بدهی‌های خارجی کشور این توضیح را هم آورده است که «با احتساب معوقه‌ها به مبلغ ۲۵۳۱ ميليون دلار، كل بدهي هاي خارجي كشور در مقطع پايان خرداد ماه ۱۳۹۵ معادل ۱۰۱۰۲ ميليون دلار مي باشد.»

در صورت محاسبه رقم ۱۰٫۱ میلیارد دلار به عنوان بدهی‌های خارجی کشور در پایان خردادماه و مقایسه آن با رقم ابتدای زمستان ۹۴ و قبل از برجام ۵٫۶۷۵ میلیارد دلار) می‌توان گفت بدهی‌های خارجی کشور پس از برجام ۷۸ درصد صعود کرده است.

از سوی دیگر، بانک مرکزی اعلام کرد که در سه‌ماهه اول امسال، ۶ میلیارد و ۱۷۱ میلیارد دلار از ذخایر ارزی بین‌المللی ایران کاسته شده است.

این در حالی است که در سال ۱۳۹۱ و در اوج تحریم‌های اقتصادی در دولت قبل، ذخایر ارزی بین‌المللی ایران ۱۲٫۲ میلیارد دلار افزوده شده بود.

مجموع این آمار و ارقام، از آثار منفی برجام بر حساب‌های خارجی کشور حکایت دارد. این در حالی است که انتظار می‌رفت با تحقق وعده‌های دولتمردان درباره برجام و رفع تحریم‌ها، ذخایر ارزی کشور وضعیت مطلوبی پیدا کند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.