تاریخ انتشار :شنبه ۹ بهمن ۹۵.::. ساعت : ۲:۳۶ ب.ظ
فاقددیدگاه
«فوتوالی» سبکی نو در میان رشته‌های تکراری

ورزشی که ارزش یک بار امتحان را در مازندران دارد/ تجربه پرهیجان فوتبال و والیبال روی دانه‌های ماسه‌ای در مازندران

در میان بسیاری از رشته‌های تکراری و غیر جذاب ورزشی به نظر می‌رسد فوتوالی با هیجان و نشاط سرشاری که دارد می‌تواند کمک خوبی برای جذب جوانان به خصوص در مازندران ساحلی، تلقی شود.

به گزارش چالوس ما به نقل از بلاغ، یکی از مفرح‌ترین رشته‌های توپی در جهان که با وجود کمتر شناخته بودن حتی در مسابقات المپیک نیز به آن اجازه شرکت داده شد، ورزشی ادغام شده از فوتبال و والیبال بر روی ماسه‌های ساحلی به نام فوتوالی است.

رشته‌ای که خاستگاه آن سواحل ریودوژانیرو در برزیل است، کشوری که هم در فوتبال و هم در والیبال از ابر قدرت‌های برتر جهان به شمار می‌آید و همین امر نیز سبب پیدایش شکل نوینی از ورزش‌های توپی در این کشور و صدور آن به سایر کشورهای جهان شد.

از ۳۷ سال قبل یعنی ۱۹۸۰ میلادی، فوتوالی ورزش جداگانه‌ای حساب می شود که دیگر دارای فدراسیون جهانی نیز شده و کشور برزیل در این رشته نیز سرآمد جهان است و بهترین بازی‌ها را در مسابقات مختلف بین‌المللی ارائه می‌دهد.

ترکیبی از نشاط، تکنیک و استقامت

همه چیز فوتوالی مانند والیبال ساحلی است اما با توپ فوتبال، مسابقات فوتوالی بصورت دو و سه نفره انجام می‌شود و هر تیم حداکثر فقط می‌تواند سه ضربه به توپ بزند و در صورت اصابت توپ با زمین، امتیاز به تیم مقابل داده می‌شود.

سرویس‌ها هم باید از پشت خط عرضی زمین زده شود، سرویس زننده در فوتوالی می‌تواند ماسه‌ها را یک جا پشت خط جمع کرده و توپ را با ضربه پا از روی توپ رد کند.

کسانی که برای اولین مرتبه فوتوالی را می‌بینند، خیلی سریع آن را با سپک تاکرا مقایسه می‌کنند اما این دو ورزش هیچ ربطی به هم ندارند، جدا از شکل و اندازه توپ، ورزشکاران سپک‌تاکرا قد کوتاهی دارند تا خوب بتوانند ضربه بزنند، در مقابل فوتوالی‌ها باید قد بلندی داشته باشند و البته بدن‌های کاملا آماده و منعطف.

به هر حال باید انعطاف بدن‌های آنها به اندازه‌ای باشد که بتوانند ۲۲۰ سانتیمتر بپرند و با پا اسپک بزنند، یکی دیگر از شرایط ورزشکاران فوتوالی در این است که کسانی که پیشینه بازی فوتبال داشته باشند در آن موفق‌ترند.

شرایط زمین فوتوالی هم که کاملاً خاص، شبیه زمین والیبال ساحلی و البته مقداری کوچکتر است، سطح زمین باید از ماسه یکنواخت، مسطح ، هموار و یک شکل طراحی و اجرا شود.

ورود فوتوالی به مازندران

در همین زمینه مجتبی بیابانی از اهالی روستای نودهک واقع در بخش مرکزی نکا و یکی از فوتوالی‌کاران با سابقه در مورد این رشته ورزشی به خبرنگار ما گفت: رشته فوتوالی از ورزش‌های جذاب و مهیج است که ترکیبی از هنرهای فوتبال در قالب قوانین والیبال ساحلی یوده و بصورت دو، سه و چهار نفره برگزار می‌شود.

وی افزود: در سال ۱۳۸۷ و با پیگیری آقای سیدحسین موسوی شفیق به عضویت فدراسیون جهانی فوتوالی درآمد و در سال ۱۳۹۰ با نظر معاونت ورزش قهرمانی به‌عنوان یک انجمن مستقل و زیر مجموعه فدراسیون انجمن‌های ورزشی ایران قرار گرفت.

این فوتوالی کار نکایی با بیان زمان ورود این ورزش به مازندران، خاطرنشان کرد: این رشته در سال ۹۴ وارد استان شد که ورزشکاران نکایی جزء اولین بازیکنان این رشته در استان محسوب می‌شوند که نسبت به راه‌اندازی در شهرستان اقدام شد که از جمله ورزشکاران آن، محسن پدیدار قهرمان چند ساله در رشته مشابه سپک تاکرا است.

رشته‌ای نو و نیاز به معرفی در جامعه

وی با ابراز تأسف نسبت به استقبال اندک از این رشته پر هیجان، دلایل آن را برشمرد و اضافه کرد: با توجه به جدید بودن این رشته در سطح کشور و عدم پوشش رسانه‌ای مورد استقبال ورزشکاران قرار نگرفت لذا با برگزاری مسابقات متعدد و پوشش خبری امیدواریم تا مورد استقبال ورزشکاران و حامیان مالی قرار بگیرد و به جایگاه واقعی دست پیدا کنیم.

بیابانی در ادامه با تشریح آخرین وضعیت بازکنان نکایی این رشته، تصریح کرد: قهرمانی استان در دو سال متوالی، راهیابی به هشت تیم برتر در سال ۹۴ و شرکت در مسابقات کشوری به میزبانی مازندران از افتخارات تیم‌های اعزامی نکا در چند سال اخیر به شمار می‌آیند که اکنون نیز جایگاه نخست مازندران را به خود اختصاص داده و در حال حاضر دو تیم از این شهرستان در آمادگی کامل برای اعزام به مسابقات به سر می‌برند.

وی همچنین با اشاره به شرایط موجو در شهرستان برای افزایش رونق فوتوالی در نکا، اظهار کرد: شهر نکا مستعد پیشرفت در رشته‌های ساحلی بوده که از جمله می‌توان با دارا بودن چند بازیکن فوتبال ساحلی نسبت به این موضوع اذعان کرد که با حمایت قابلیت تبدیل شدن به قطب ورزش‌های ساحلی کشور را دارد.

این ورزشکار با تقدیر از مدیر ورزش و جوانان نکا نسبت به پیگیری مستمر جهت احداث زمین ساحلی، گفت: با احداث زمین ماسه‌ای برای رشته‌های ساحلی، رشته فوتوالی با داشتن استعداد بالا قابل تبدیل شدن به قطب فوتوالی در کشور شده است.

وی در پایان با معرفی حسین رحمانی، ابوذر بیگناه و حسین بیابانی به عنوان دیگر فوتوالی‌کاران حرفه‌ای در سطح شهرستان، از مسئولان، مربیان و مشوقانی که بعد از قهرمانی در استان و راهیابی به مسابقات لیگ برتر کشور از آن‌ها حمایت کردند، تقدیر کرد.

شهرستان نکا، قطب آینده فوتوالی ایران

در ادامه جعفر حاج صفری سرمربی تیم ملی فوتوالی جمهوری اسلامی ایران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ، با اشاره به حضور این رشته در مسابقات المپیک، اظهار کرد: مسابقات رشته فوتوالی به صورت رسمی در المپیک برگزار نشده است.

وی افزود: اما در المپیک گذشته در کشور برزیل به صورت آزمایشی از ۱۶ تیم برتر دنیا ازجمله ایران برای شرکت در این مسابقات دعوت شد که البته در المپیک سال ۲۰۲۰ در کشور ژاپن به صورت رسمی برگزار می‌شود.

سرمربی تیم ملی فوتوالی ایران با بیان برگزاری مسابقات مختلف کشور در مناسبت‌های گوناگون، بیان کرد: نزدیک‌ترین مسابقات پیش رو در کشور به احتمال فراوان به مناسبت دهه فجر در شهر بجنورد برگزار شود.

وی اضافه کرد: تیم ملی ایران تاکنون مسابقات مختلف بین‌المللی را پشت سرگذاشته و به عنوان یکی از بهترین تیم‌های قاره کهن در رقابت‌ها حضور پیدا می‌کند که به طور معمول با دعوت از ۱۶ نفر در اردوی تیم ملی به صورت دو یا سه تیم از ایران در مسابقات مختلف حضور پیدا می‌کنند.

حاج صفری در ادامه با اشاره به وجود امکانات لازم برای برپایی و پیشرفت این رشته در نکا، تصریح کرد: این ورزش یک زمین خوب با ماسه مرغوب نیاز دارد که حتی ماسه‌های شهرهای دیگر و فعال ازجمله گرگان از همین شهر نکا تأمین می‌شود.

وی گفت: اعضای فعال رشته فوتوالی در نکا در مدت اخیر پیشرفت چشم‌گیری داشته‌اند که با چند ماه گذشته قابل قیاس نیست که اگر این روند را حفظ کنند در مدت دو سال آینده نکا به یکی از قطب‌های فوتوالی کشور تبدیل می‌شود.

سرمربی تیم ملی فوتوالی ایران در زمینه حمایت مسئولان، تأکید کرد: حمایت‌ها فقط به کمک‌های مالی خلاصه نمی‌شود بلکه امکانات و تجهیزات نیز بسیار حائز اهمیت هستند چراکه پیشرفت زمانی به وجود می‌آید که این استعدادها و امکانات در کنار هم قرار بگیرند.

وی در پایان آینده این ورزش را بسیار درخشان توصیف و بیان کرد: شهرستان نکا از پتانسیل بالایی در این ورزش برخوردار است و به عنوان سرمربی تیم ملی قول می‌دهم که این افراد می‌توانند با استعداد سرشار خود به زودی در تیم ملی بازی کنند.

احداث زمین اختصاصی در نکا

مجتبی رضایی مدیر ورزش و جوانان نکا در همین زمینه به خبرنگار بلاغ گفت: زشته فوتوالی باتوجه به شباهت به رشته سپک‌تاکرا اکنون از نظر هیئت ورزش‌های همگانی خارج شده است و زیر نظر هیئت انجمن‌های ورزشی قرار دارد.

وی افزود: فوتوالی در نکا علاقه‌مندان خوب و قوی دارد که دارای استعداد مناسبی نیز در این زمینه بوده و باتوجه به تجربه موفق در رشته سپک‌تاکرا در این رشته نیز در مسابقات کشوری حضور پیدا کرده‌اند که سعی شد با تأمین بخشی از نیازهای آنها ازجمله لباس و تجهیزات به این رشته در نکا کمک شود که باتوجه به سطح بالای ورزشکاران کمک‌های بیشتری انجام می‌شود.

مدیر ورزش و جوانان نکا با بیان در نظر گرفتن زمین تخصصی ورزش‌های ساحلی در مجموعه ورزشی شهدای نکا، خاطرنشان کرد: به منظور رونق و پیشرفت هرچه بیشتر رشته‌های ساحلی ازجمله فوتوالی در شهرستان، زمین تخصصی ماسه‌ای در مجاورت زمین چمن مصنوعی شهدای نکا با برآورد ۵۰۰ میلیون ریالی در نظر گرفته شده است که تلاش می‌شود هرچه سریعتر به بهره‌برداری برسد.

این مسئول اضافه کرد: رشته فوتوالی ورزشکاران مستعد خوبی دارد که درصورت بهره‌مندی از حامی مالی مناسب می‌تواند به قهرمانی لیگ کشور دست یافته و در تیم ملی نیز عضویت پیدا کنند.

وی در پایان با اشاره به عضویت مهدی حسنی از نکا در تیم ملی فوتبال ساحلی ایران و دشوار بودن تمرین در ساحل باتوجه به مسافت بالا، سعی شد تا با در نظر گرفتن زمین مخصوص در درون شهر مکان مناسبی برای تمرین در نظر بگیریم تا ورزشکاران با آمادگی بیشتری به مسابقات اعزام شوند.

راهکار جذب جوانان به ورزش‌های مفرح

به گزارش بلاغ، در شرایطی که ورزش‌های کم‌تحرک رایانه‌ای این روزها بخش عظیمی از انرژی و زمان جوانان را به خود اختصاص داده و در رسوب کردن نشاط و تحرک آنان سهم بسزایی را بر عهده دارند، ورزش‌های نو و پرتحرک همراه با نشاط فراوان وجود دارند که می‌توانند علاقه‌مندان فراوانی را برای خود جذب کنند.

حال عدم معرفی مناسب به جوانان و نوجوانان و ناشناخته ماندن بسیاری از این ورزش‌ها خود معضلی برای این قشر پویای جامعه است که تکرار برخی ورزش‌های به ظاهر پر طرفدار آنان را از پرداختن مناسب به فعالیت‌های نو بازداشته است.

اکنون ورزش‌هایی مانند فوتوالی با هیجان سرشار خود زمینه را برای جذب علاقه‌مندان به سلامت و تفریح مناسب فراهم کرده و باوجود امکانات لازم در مازندران باتوجه به بهره‌مندی از کیلومترها ساحل مرغوب، نیازمند توجه بیشتر مسئولان و تبلیغ لازم برای سوق دادن جوانان و تربیت قهرمانان مختلف در این رشته ورزشی است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.