تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۷ اسفند ۹۵.::. ساعت : ۷:۰۶ ق.ظ
فاقددیدگاه

تخفیف نجومی خصوصی‌سازی برای فروش یک شرکت دولتی

در حالی ارزش واقعی شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک ۱۵۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود که گفته می شود، این آزمایشگاه قرار است با قیمت ۶۵۰ میلیارد تومان فروخته شود.

به گزارش چالوس ما، هیئت وزیران ۱۵ اسفند ماه امسال مصوب کرد شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک جایگزین شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در طرح توزیع سهام عدالت شود.

بر این اساس، ۳۰ درصد از سهام شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به طرح توزیع سهام عدالت اختصاص می­‌یابد و ۷۰ درصد مابقی سهام این شرکت نیز در چارچوب مقررات توسط سازمان خصوصی­ سازی واگذار خواهد شد.

این در حالی است که نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به موضوع واگذاری آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک واکنش نشان داده است.

موسوی لارگانی در این‌باره گفته است: بیش از ۱۶۰ نماینده در نامه‌ای از طیب‌نیا وزیر اقتصاد از او خواسته‌اند توضیح دهد  چرا می‌خواهند آزمایشگاه فنی مکانیک آب و خاک را با قیمت بسیار پائین و به بهانه خصوصی سازی بفروشند؟

وی تاکید کرده است: در بررسی‌های کارشناسی مشخص شده  ارزش واقعی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک ۱۵۰۰ میلیارد تومان است اما برخی می‌خواهند آنرا با قیمت ۶۵۰ میلیارد تومان بفروشند، این تخلف نیست؟

چند سالی است موضوع واگذاری شرکت فنی و مکانیک خاک هر از چندگاهی خبرساز می‌شود، چه آن‌که خردادماه سال ۹۳ رئیس وقت کمیسیون عمران مجلس در نامه‌ای به وزیر اقتصاد و دارایی با تاکید بر نقش مهم شرکت مادر تخصصی آزمایشگاه فنی مکانیک خاک، خواستار توقف روند واگذاری این شرکت شده بود.

در نامه سید مهدی هاشمی به طیب‌نیا وزیر اقتصاد تاکید شده بود؛ «شرکت مادر تخصصی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک از دستگاه‌های دارای وظایف حاکمیتی بوده و نقش ویژه‌ای در ارتقای کیفی امور عمرانی بالاخص در حوزه راه سازی دارد… اخیرا اخباری مبنی بر آغاز فرآیند واگذاری این شرکت به بخش خصوصی دریافت گردیده که نگرانی‌هایی را در بین نمایندگان محترم مجلس به‌وجود آورده است. لذا پیرو مکاتبه شماره ۵۸۰۴۸/۱۰۰/۲ مورخ ۸ دیماه ۹۲ وزیر راه و شهرسازی که به‌عنوان وزیر ذی‌ربط عضو هیئت واگذاری می‌باشد،‌ خواهشمند است در جهت انجام اصلاحات ساختاری و تفکیک حاکمیتی و تصدی‌گری شرکت مذبور، با قید فوریت دستور فرمائید ضمن توقف روند واگذاری، گزارشی جامع از بررسی‌های کارشناسی در این خصوص در اختیار قرار گیرد.»

شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در حال حاضر در ۳۱ استان ۲۰۰ شعبه شهرستانی دارد، ضمن آن که بیش از ۱۲۰۰ واحد محلی در سراسر کشور مشغول به ارائه خدمات مهندسی و نظارت بر کنترل کیفی پروژه های عمرانی مشغول به خدمت است.

بلاغ

دیدگاه خود را به ما بگویید.