تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۳ اسفند ۹۵.::. ساعت : ۱:۵۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

۱۲ مدل جدید پرده که جلوه‌ای تازه به خانه شما می‌دهد

دوخت چین سوزنی کلاسیک‌ترین سبکی است که می‌توانید برای طرح دوخت پرده‌تان انتخاب کنید. ظاهری ساده و معمولی به پرده‌تان می‌دهد. این دوخت بیشتر به درد پارچه‌هایی می‌خورد که زیاد ضخیم نیستند.

به گزارش چالوس ما، روزهای آخر سال زمان زیر و رو کردن دکوراسیون خانه است و این وسط پرده‌های خانه معمولاً اولین اجزایی هستند که به چشم بانوی خانه می‌آیند و دچار یک تغییر و تحول اساسی می‌شوند. این وسط انتخاب یک مدل دوخت پرده که با حال و هوای چیدمان خانه همخوانی داشته باشد برای کسانی که در دوخت و دوز دستی ندارند کمی مشکل می‌شود. این که مدل پرده و از همه مهم‌تر دوخت بالای آن چه باشد تا شب عید خانه متفاوت از قبل جلوه کند! در ادامه این مطلب را به نقل از چی بخوانید.

پیشنهاد مدل پرده برای عید
چوب پرده را پنهان کنید
به‌اندازه چوب‌پرده که در نظر گرفته‌اید باید بالای پرده را بدوزید. ۲ خط به‌موازات هم و با فاصله‌ای که کمی از  قطر چوب‌پرده بیشتر است. به‌این‌ترتیب چوب‌پرده توی دوخت پنهان می‌شود و دیگر جلوی دید نیست. معمولاً فاصله ۲ دوخت را ۷ تا ۸ سانتی‌متر در نظر می‌گیرند و از بالای کار هم به‌اندازه ۳ تا ۴ سانتی‌متر تا لبه سقف فاصله می‌گذارند. ۲٫۵ به  برابر اندازه‌ای که دارید پارچه می‌برد.
پیشنهاد مدل پرده برای عید
سوزنی چین بیندازید
دوخت چین سوزنی کلاسیک‌ترین سبکی است که می‌توانید برای طرح دوخت پرده‌تان انتخاب کنید. ظاهری ساده و معمولی به پرده‌تان می‌دهد. این دوخت بیشتر به درد پارچه‌هایی می‌خورد که زیاد ضخیم نیستند. این دوخت هم به ۲٫۵ برابر اندازه پنجره‌تان پارچه نیاز دارد. هرقدر پارچه نازک‌تر باشد می‌توان اندازه پارچه را بیشتر کرد تا چین‌ها بیشتر و ظریف‌تر شوند.
پیشنهاد مدل پرده برای عید
با گیره‌ها دوخت عوض کنید
این طرح خیلی ساده و راحت است. نوار پرده مانند همیشه به پرده دوخته می‌شود. فقط این جا نحوه قرار گرفتن گیره پرده است که مدل دلخواه را تعیین می‌کند. با جابه‌جا کردن گیره‌ها و چین دادن پرده در جاهای مناسب می‌توانید هر از گاهی مدل عوض کنید.
پیشنهاد مدل پرده برای عید
بندها به خط می شوند
در اینجا دیگر خبری از گیره پرده نیست. حلقه‌ها از پارچه پرده درست و به چوب پرده وصل می‌شوند. این دوخت که چند سالی است طرفداران زیادتری هم نسبت به نوع کلاسیک چین سوزنی پیدا کرده بیشتر به درد اتاق‌خواب و فضاهای غیررسمی می‌خورد. به ۲ برابر اندازه پنجره باید پارچه داشته باشید. معمولاً فاصله بندها از هم ۵ سانتی‌متر و ارتفاعشان تا چوب‌پرده ۱۰ سانتی‌متر است.
پیشنهاد مدل پرده برای عید
بندینک‌ها پنهان شده‌اند
درست مانند مدل بالا از  بند برای آویزان کردن پرده استفاده شده است با این تفاوت که بندها به‌جای این‌که آویزان باشند پشت‌کار قرار می‌گیرند و دیگر دیده نمی‌شوند. در این مدل هم به ۲ برابر اندازه پنجره پارچه نیاز  است. این دوخت به درد کسانی می‌خورد که از عبور نور بالای چوب‌پرده خوششان نمی‌آید و از طرفی مدلی ساده و کم چین هم برای پرده‌شان می‌خواهند. برای پنجره‌های خانه‌های سرد هم کارساز است برای این‌که جلوی نفوذ سرما را هم حسابی می‌گیرد!
پیشنهاد مدل پرده برای عید
دوخت پلیسه‌ای رسمی است و پرهزینه
یک دوخت رسمی و ساده که این روزها در بیشتر خانه‌ها دیده می‌شود. معمولاً اندازه چین پلیسه ها را ۷ تا ۸ سانتی‌متر در نظر می‌گیرند. این مدل دوخت به پارچه‌ای ۳ برابر اندازه پنجره نیاز دارد. مهم‌ترین مسئله در این دوخت دقت در اندازه‌گیری است برای این که چین‌ها ثابت هستند و دیگر نمی‌شود با کم‌وزیاد کردنشان اندازه پرده را از ۲ طرف درست کرد.
پیشنهاد مدل پرده برای عید
در چین پلیسه ایده بزنید
همان دوخت چین پلیسه ای است با این تفاوت که کمی ایده و ابتکار در آن به‌کار رفته و چین‌ها یکی در میان بزرگ و کوچک شده‌اند. در این مدل به متراژ پارچه کمتری نیاز است. ۲٫۵ برابر پارچه کفایت می‌کند.
پیشنهاد مدل پرده برای عید
اگر پارچه کم دارید
یک وقت‌هایی می‌خواهید پارچه کمتری استفاده کنید. بهتر است به سراغ این مدل دوخت بروید. هم ساده و شیک است و هم فقط ۱٫۵ برابر اندازه پنجره پارچه نیاز دارد. چین‌ها به فاصله ۱۰ سانتی‌متر از هم قرار دارند. کافی است در این فاصله‌ها یک گیره وصل کنید و چین بیندازید.
پیشنهاد مدل پرده برای عید
اگر نمی‌خواهید رسمی باشید

دوختی مدرن و ساده. به درد خانه‌هایی می‌خورد که دکوراسیون رسمی ندارند. کافی است فقط محل چین‌ها را کمی تا بزنید و یک دوخت ساده. فاصله هر چین هم از دیگری ۱۰ سانتی‌متر است. ۲ برابر اندازه پنجره هم پارچه نیاز دارید.

پیشنهاد مدل پرده برای عید
با یک چین اضافه رسمی تر شوید
یک دوخت رسمی، کلاسیک و  شیک. این همان دوخت بالاست با این تفاوت که به‌جای یک بار دوخت زدن چین‌ها دو بار این کار انجام داده است. در این دوخت اندازه پارچه به ۲٫۵ برابر می‌رسد. فاصله چین‌ها اما همان ۱۰ سانتی‌متر است.
پیشنهاد مدل پرده برای عید
نه چین دارد و نه گیره
تنها مدلی که هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شود. در اینجا دیگر به دوخت و این حرف‌ها نیاز نیست. فقط کافی است به اندازه قطر چوب پرده‌تان پارچه را پانچ کنید. البته بهترین حالت زمانی است که قطر چوب‌پرده‌تان بیشتر از ۲٫۵ تا ۴ سانتی‌متر نباشد. معمولاً بین ۳ تا ۴ سانتی‌متر هم از لبه پرده تا محل عبور چوب‌پرده فاصله می‌دهند. این مدل ۲ برابر اندازه پنجره هم پارچه می‌برد. یادتان باشد در پارچه‌های خیلی ضخیم استفاده نکنید برای این که موقع مرتب کردن کمی به مشکل می‌خورید.
پیشنهاد مدل پرده برای عید
دوخت مخصوص متفاوت‌ها!
اگر دنبال یک مدل عجیب و  خاص هستید این مدل دوخت را فراموش نکنید. این مدل دوخت برخلاف قضاوتی که از ظاهرش می‌شود بسیار رسمی است و تجملی  و به درد خانه‌های بزرگ می‌خورد. چراکه این مدل دوخت را برای پرده‌هایی بیشتر به کار می‌برند که دنباله‌ای بلند روی زمین دارند. به‌اندازه ۲ برابر اندازه پنجره پارچه می‌خواهد.
پیشنهاد مدل پرده برای عید
بلاغ

دیدگاه خود را به ما بگویید.