تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۵ اسفند ۹۵.::. ساعت : ۲:۲۱ ب.ظ
فاقددیدگاه

خوردن این غذاها در سفرهای نوروزی باعث مسمومیت می‌شود

در صورت مصرف مواد غذایی کنسروی قبل از مصرف ۲۰ دقیقه بجوشانید و از مصرف کنسروهای بادکرده یا زنگ‌زده جداً خودداری کنید. توصیه می‌شود بجای سالاد و سبزی خوردن در رستوران‌ها که احتمال آلودگی آن زیاد است، ماست بخورید.

به گزارش چالوس ما، مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: برای جلوگیری از مسمومیت غذایی، غذاهایی را که با خود به سفر می‌برید نیم پز نکنید، یا از همان اول غذا را کامل بپزید یا اینکه در مقصد اقدام به پخت آن کنید.

دکتر زهرا عبدالهی در خصوص مسمویت غذایی در سفرهای نوروزی هشدار داد و گفت: غذاهایی همچون کباب کوبیده، الویه و غذاهای آبکی بسیار فساد پذیر هستند.
غذاهای نیم‌پز را از سفرهای نوروزی حذف کنید
عبداللهی با بیان این که در ایام عید نوروز سفرهای نوروزی به اوج خود می‌رسد گفت: توجه به تغذیه و مواد غذایی مصرفی در سفر بسیار مهم است و با رعایت چند نکته ساده می‌توان از سفر خود بیشترین لذت را برد.

وی عنوان کرد: یکی از مواد غذایی مهم و حساس آب مصرفی است. از آب چشمه، نهر و رودخانه برای آشامیدن استفاده نکنید. همیشه آب‌های بطری بسته بندی شده همراه داشته باشید و باقیمانده آب بطری‌های را در پشت شیشه و زیر تابش نورخورشید قرار ندهید. اگر از سلامت آب در جایی بی‌اطلاعید، آن را بجوشانید و بعد مصرف کنید.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در خصوص مصرف غذا در طول سفر افزود: خوردن غذاهای شور، غذاهای کنسروی و انواع فست فودها که غالبا در رستوران‌های بین راهی، وجود دارد می‌تواند سلامت شما را به خطر بیاندازد. اگر به مسافرت می‌روید، سعی کنید غذای بیرون را خیلی کم مصرف کنید. اما اگر مجبور شدید در رستوران غذا میل کنید رستورانی را انتخاب کنید که ظاهر رستوران، وضعیت کارکنان آن و شرایط بهداشتی محیط مناسب و کارکنان آن کارت بهداشتی معتبر داشته باشند.

عبدالهی گفت: در صورت مصرف مواد غذایی کنسروی قبل از مصرف ۲۰ دقیقه بجوشانید و از مصرف کنسروهای بادکرده یا زنگ‌زده جداً خودداری کنید. توصیه می‌شود بجای سالاد و سبزی خوردن در رستوران‌ها که احتمال آلودگی آن زیاد است، ماست بخورید. یک راه ساده و مطمئن آن است که از منزل با خود گوجه فرنگی وخیار و لیمو ترش شسته شده همراه داشته باشید ودر رستوران در کنار غذایی که سفارش می‌دهید، از گوجه فرنگی وخیار خرد شده که همراه خود دارید استفاده کنید.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت عنوان کرد: غذاهایی مثل کتلت و کوکو یا تخم مرغ پخته برای سفر مناسب هستند و غذاهایی مثل الویه و کباب کوبیده، کالباس و سوسیس بسیار حساس و فساد پذیر هستند.

عبدالهی گفت: غذایی که برای بین راه تهیه می‌کنید، نباید آبکی باشد.غذاهای آبکی مثل انواع خورش‌ها، سریعتر فاسد می‌شوند چون میکربها و باکتری‌ها در فضای مایع، محیط مناسبتری برای رشد و تکتیر دارند. همچنین غذایی را که برای سفر آماده می‌کنید، در طول راه کاملا خنک نگهدارید.

وی در ادامه تاکید کرد: بجای نوشابه‌های گازدار، همراه با غذا دوغ کم نمک و بدون گاز سفارش دهید. نوشابه های گازدار حاوی مقدارزیادی قند هستند مقدارزیادی کالری وارد بدن می کند که نتیجه‌اش اضافه وزن وچاقی است. ممکن است بگویید از نوشابه‌های بدون قند ویا رژیمی استفاده می‌کنیم ، ولی باید بدانید که حتی نوشابه های بدون قند هم حاوی مقادیر زیادی فسفات هستند که از جذب کلسیم غذا که برای استحکام استخوانها ضروری است، جلوگیری می‌کند و نتیجه اش در دراز مدت پوکی استخوان خواهد بود.

عبدالهی در خصوص مصرف تنقلات در سفر اظهار داشت: درطول راه، به عنوان تنقلات، مقداری آجیل مثل نخودچی، کشمش، خرما، انجیر خشک، گردو ،بادام ،پسته و فندق کم نمک و یا تخمه‌های کم نمک بهمراه داشته باشید. این تنقلات بسیار سالم‌تر و کم ضررتر از چیپس، پفک و نوشابه‌های گازدار هستند. از خرید و مصرف چیپس‌هایی که بصورت فله عرضه می‌شوند خودداری کنید. این نوع چیپس‌ها معمولا حاوی مقدار زیادی نمک و روغن است و ممکن است روغن مورد استفاده در تهیه آنها کیفیت مطلوبی نداشته باشد ،به این دلیل ، مصرف آن‌ها حتی میتواند سرطانزا باشد.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به این که بسیاری از افراد مایلند در طول مسیر ، بساط پختن کباب و جوجه کباب برپا کنند که غذای سالم ، مطبوع و با کیفیتی خورده باشند توصیه کرد: باید توجه داشت که گوشت و مرغ را از منزل و در ظرف یخ گذاشته و دقت کنید در طول راه و قبل از کباب کردن، کاملا سرد نگهداری شود. از گوشت‌هایی که در هوای آزاد آویزان شده و به فروش می‌رسند استفاده نکنید. انواع میکرب‌ها و تخم انگل‌ها با مصرف این گوشت‌ها که ممکن است خوب هم پخته نشوند، به بدن منتقل می‌شود.

وی اظهار داشت: درموقع تهیه کباب و جوجه کباب، مواظب باشید که تمام قسمت‌های آن و بخصوص داخل آن کاملا حرارت دیده و بخوبی پخته شود تا در صورت وجود آلودگی احتمالی، با پختن از بین برود. کبابی که خوب پخته شده باشد، قهوه‌ایی رنگ است و اگر قسمت داخل کباب هنوز قرمز رنگ است ، به این معنی است که پخته نشده و آلودگی احتمالی آن از بین نرفته است که نتیجه‌اش مسمومیت غذایی همراه با اسهال، استفراغ، دل درد و دل پیچه خواهد بود.

بلاغ

دیدگاه خود را به ما بگویید.