تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۵ اسفند ۹۵.::. ساعت : ۲:۳۴ ب.ظ
فاقددیدگاه

مردم امسال کمتر پرتقال بخورند!

اگر مردم طبق شب عید سال‌های قبل پرتقال بخرند حدود ۱۲۰هزار تن پرتقال نیاز داریم اما به مردم توصیه می‌کنیم امسال پرتقال را از سبد میوه‌های اصلی پذیرایی عید خارج کنند تا نیازی به واردات این میوه نباشد.

به گزارش چالوس ما، حسین مهاجران، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزی با اشاره به اینکه امسال حدود ۲میلیون و ۴۰۰ هزار تن پرتقال در شرق مازندران تولید شد، گفت: حتی یک کیلو از این محصولات به انبار نرفته و آنچه هم ذخیره شد کم‌آب است. وی افزود: در غرب مازندران هم ۸۰۰ هزار تن پرتقال تولید شد و نیمی از آنها قابل استفاده است که نگه داشته‌اند تا شب عید به بازار عرضه کنند.

وی اضافه کرد: در جنوب هم پرتقال کافی در سردخانه وجود ندارد به همین علت دولت وارد کرد. وی تصریح کرد: وارد نمی‌کردیم خیلی بهتر بود اما فشارها برای واردات بسیار زیاد بود.

وی ادامه داد: برخی میوه‌ها مانند گیلاس، انگور شیلی و زردآلو با هزینه گران به بازار ایران وارد می‌شود که اصلاً ضرورتی ندارد و باید جلوی قاچاق را بگیریم. مهاجران تأکید کرد: اتحادیه‌ها و بارفروشان آمادگی دارند پرتقال را به‌ قیمت ۳ هزار و ۵۰۰ تومان به دست مصرف‌کننده برسانند. در همین حال علیمحمد شاعری، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: اکنون ۱۰۰ تا ۱۵۰هزار تن پرتقال درجه یک در انبارهای مازندران هست که با قیمت ۳ هزار تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان در حال توزیع است. انتظار نمی‌رفت دولت در شب عید با واردات پرتقال به زخم باغداران نمک بپاشد.

شاعری با اشاره به اینکه مسؤولیت تنظیم بازار به‌عهده وزارت جهاد کشاورزی است، افزود: مهم‌ترین وظیفه دولت‌ها نه‌تنها در محصولات کشاورزی بلکه در بخش خدمات و محصولات صنعتی، تنظیم عرضه و تقاضا در بازار است؛ اگر دولت وظیفه خود را در تنظیم بازار انجام می‌داد اکنون در پرتقال کمبودی نداشتیم.

بلاغ

دیدگاه خود را به ما بگویید.