تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۶ اسفند ۹۵.::. ساعت : ۳:۰۶ ب.ظ
فاقددیدگاه

استاندار همه چیز را عالی می‌داند حتی اقتصاد؛ تا نظر مازندارنی‌ها چه باشد!

قبل از وقوع برف، یارانه دولتی برای پرتقال که کیلویی 500 تومان بود، اختصاص یافت و 100 میلیارد تومان مشوق صادراتی نیز در نظر گرفته شد که با بارش برف این مهم تحقق نیافت.

به گزارش چالوس ما، پنجمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با حضور استاندار، مدیران دستگاه های اجرایی، مدیران بانک های عامل و فعالان اقتصادی استان برگزار شد. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران با بیان اینکه در سال ۹۵ این نهاد بیش از ۲۸۰ کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی و حقوقی صادر کرده است، اظهار کرد: ۸۶۷ گواهی مبدا به ارزش ۴۲۳ میلیون دلار توسط اتاق بازرگانی مازندران صادر شده است که با احتساب صادرات کالاهای مازندرانی که از دیگر استان ها صادر شده است این مقدار به ۵۵۰ میلیون دلار می رسد.

مشوقی که دل خوشکنک بود
عبدالله مهاجر گفت: قبل از وقوع برف، یارانه دولتی برای پرتقال، که کیلویی ۵۰۰ تومان بود، اختصاص یافت و ۱۰۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی نیز در نظر گرفته شد که با بارش برف این مهم تحقق نیافت.
مهاجر تاکید کرد: اگر در زمینه ذخیره سازی پرتقال ها مدیریت بهتری صورت می گرفت دیگر شاهد پوسیدگی آن ها در سورتینگ ها نبودیم، هر چند این موضوع را بارها اعلام کرده بودیم.

این فعال اقتصادی تاکید کرد: برخی از رسانه ها از زبان رئیس اتاق بازرگانی مازندران می نویسند که ۸۰ درصد از پرتقال های مازندران خراب شده است در صورتیکه تاکنون این موضوع را شفاهی و کتبی در جایی بیان نکرده ام.

دستاورد سفر هیات های خارجی به مازندران؟!
رئیس پارلمان بخش خصوصی مازندران اعزام هیئت های تجاری به دیگر کشورها را مفید ارزیابی کرد و گفت: امسال ۶ هیئت تجاری اعزام کردیم و پذیرای ۱۴ هیئت خارجی بودیم و در نظر داریم این روال را برای سال آینده تقویت کنیم.

وی مهمترین خواسته صادرکنندگان را تسهیل و تصحیح حقوق گمرکی دانست و گفت: تاجران مازندرانی برای ارتباط با دیگر کشورها به خصوص روسیه تعرفه گمرکی زیادی پرداخت می کنند.

مهاجر خواستار بهبود زیرساخت های صادراتی شد و تصریح کرد: برای صادرات علاوه بر زیرساخت باید تمهیدی چیده شود تا قیمت کالای مازندرانی، دارای قیمت رقابتی باشد تا بتواند در بازارهای منطقه سهمی کسب کند.

مهاجر تاکید کرد: ۴۳۰ میلیارد تومانی که در بسته رونق اقتصادی به مازندران داده شد، تاثیر خوبی در رونق و بهبود وضعیت تولید استان داشت.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران تصریح کرد: ماده ۲۵ حمایت از کسب و کار خواسته و دغدغه اصلی اتاق بازرگانی است.

استاندار مازندران خواستار حمایت از تولید استان شد و اظهار کرد: نگاه به قشر تولیدکننده به گونه ای باید باشد که هم افزایی و همراهی دیگر فعالان اقتصادی را برای استان رقم بزند.

باران جلسات برای سرزمین خشک حمایت از اقتصاد در مازندران
ربیع فلاح رفت و آمدهای تجاری را برای ارتباط های اقتصادی خوب ارزیابی کرد و گفت: تمامی نشست ها و جلسه هایی که با مقام ها و فعالان اقتصادی خارجی در استان برگزار می شود برای توسعه و تقویت تولید است و در اختیار اتاق بازرگانی قرار دارد.

وی تاکید کرد: باید از مقدار صادرات استان مستندسازی کنیم تا بدانیم مازندران به چه مقدار و کجا صادرات دارد.

فلاح با تاکید بر اینکه کالاهای زیادی در مازندران تولید و از استان های دیگر صادر می شود، تصریح کرد: ظرفیت صادراتی مازندران بیش از مقداری است که اتاق بازرگانی اعلام کرده است و می بایست که آمار جامع تری داشته باشیم.

این مسئول با بیان اینکه دولت حمایت ویژه ای از باغداران مازندران کرده است، گفت: یک ریال تسهیلات بلاعوض به استان های همجوار نداده اند، این نشان می دهد دولت نگاه ویژه ای به باغداران مازندرانی دارد.

رشد اقتصادی مورد ادعای دولت و واقعیت های خلاف این ادعاها
وی رشد اقتصادی کشور را بعد از برجام مثبت ارزیابی کرد و افزود: به رشد اقتصادی ۷ درصد رسیده ایم و نرخ تورم تک رقمی شده است که این موارد مورد تایید مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز هست.

فلاح با بیان اینکه تثبیت قیمت ها و آرامش نسبی در بازار نشان می دهد تیم اقتصادی دولت عملکرد خوبی داشته است، اظهار کرد: تولید و تجارت مازندران مورد حمایت و توجه دولت بوده است به طوریکه فقط در بسته رونق اقتصادی هزار و سی واحد تولیدی توانستند تسهیلات کم بهره دریافت کنند.

از نظر دولت همه چیز عالی است حتی اقتصاد؛ تا نظر ملت چه باشد
این مسئول وضعیت کشور را از لحاظ ریسک اقتصادی در جایگاه مطلوبی دانست و تاکید کرد: بخش خصوصی نیز باید همکاری بهتری با دولت داشته باشد، مالیات و تامین اجتماعی باید پاسخگوی خزانه باشند هر چند این مهم باعث نشده که از این دو نهاد نخواهیم به تولید استان کمک کنند.

وی با بیان اینکه برای اجرای دررست ماده ۲۵ قانون بهبود فضای کسب و کار باید کمیته ای تشکیل شود، اظهار کرد: در این کمیته موارد بررسی خواهد شد که تعامل بهتر و سازنده تری برای تولید استان خواهد بود.

 

بلاغ

دیدگاه خود را به ما بگویید.