تاریخ انتشار :جمعه ۲۷ اسفند ۹۵.::. ساعت : ۹:۲۳ ق.ظ
فاقددیدگاه

سایت «خامنه‌ای.آی‌آر» و تعامل با مخاطب؛ سنت حسنه انتخاب به‌یادماندنی‌ترین جمله‌ رهبر انقلاب

بی‌شک «پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» را می‌توان پربازدیدترین و تأثیرگذارترین سایت شخصیت‌های سیاسی و علمی کشور دانست که وظیفه معرفی شخصیت و اندیشه‌های حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی را برعهده دارد.

به گزارش چالوس ما، بی‌شک «پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» را می‌توان پربازدیدترین و تأثیرگذارترین سایت شخصیت‌های سیاسی و علمی کشور دانست که وظیفه معرفی شخصیت و اندیشه‌های حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی را برعهده دارد.

این پایگاه اطلاع‌‌رسانی علاوه بر وظیفه‌ ارائه‌ آخرین اخبار، پیام‌ها و بیانات رهبر انقلاب به صورت مستند و دقیق، بخش‌های متنوع و جذاب دیگری نیز در خود جای داده که بر غنا، جذابیت و رتبه جهانی و کشوری این تارنمای خبری-تحلیلی افزوده شده است.
اگرچه رسالت «پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» در مقایسه با «پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری» مجزا است اما تفاوت فاحش رتبه و تعداد بازدیدکنندگان این دو پایگاه اطلاع‌رسانی گویای این نکته است که با گسترش فضای مجازی و افزایش کاربران آن، تنوع‌بخشی و استفاده از ظرفیت‌های موجود در راستای ایجاد جامعیت و پوشش تنوع سلایق کاربران امری ضروری است؛ موضوعی که از سال‌های گذشته در دستور گردانندگان این سایت مهم و تأثیرگذار قرار گرفته است.
اگر از طراحی و گرافیک چشم‌نواز، سرعت بارگذاری بالا و تنوع نسخه‌ها به زبان‌های مختلف در این پایگاه‌ اطلاع‌رسانی بگذریم، راه‌اندازی بخش‌ها و صفحات جذاب «دیگران»، «صفحه ویژه»، «کلیدواژه» و انتشار «عکس ویژه» و «عکس پوستری» در مقاطع مختلف، رجوع افراد با تنوع سلایق و جامعیت و کاربردی بودن این پایگاه اطلاع‌رسانی را افزایش داده است.
انتشار صفحه «مرور سریع» به صورت جدول و با بخش‌های موضوعات اصلی، جملات طلایی و واژگان کلیدی و صفحه «نقشه راه» به صورت نمودار، نقطه قوت دیگری از این پایگاه اطلاع‌رسانی است که بیانات و اخبار مقام معظم رهبری را به صورت خلاصه و چکیده با نسخه‌های پی‌دی اف و تصویری منتشر می‌کند؛ در فضایی که هر لحظه شاهد افزایش سایت‌های خبری و حجم انبوه اطلاعات هستیم این امکانات در صرفه‌جویی وقت و اطلاع‌رسانی ماندگار و سریع در مخاطبان نقش بسزایی دارد.
«آرشیو پیشرفته» و «جستار» از سایر بخش‌های پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است که ابزاری قدرتمند را برای تحقیق دقیق و جامع در اختیار محققین، پژوهشگران و کاربرانی قرار داده است تا بتوانند با کمترین وقت و با اطمینان از صحت و سقم، از مواضع و اندیشه‌های دیروز و امروز رهبر انقلاب مطلع شوند.
«نماهنگ»، «پاکدست»، «اینفوگرافی» و «روایت مصور» از دیگر ابزارهای جذابی است که خامنه‌ایی.آی آر برای حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و افزایش مخاطبان از آن استفاده می‌کند و بازنشر آن در سایر رسانه‌ها خود گویای تأثیرگذاری این شیوه‌ها در اطلاع‌رسانی است.
نشان دادن وجوه غیر رسمی حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، وظیفه دیگر این پایگاه اطلاع‌رسانی است که خاطرات و نگاه‌ علمی معظم‌له از بخش‌های مرتبط با این بخش است؛ هرچند نباید از حاشیه‌نوشته‌های جذاب دیدارها که خود دربردارنده اتفاقات غیررسمی است، بگذریم.
راه‌اندازی نسخه‌ سایت «نو+جوان» از دیگر امکانات جانبی و مکمل پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR است که تمرکز بر روی محتوای اندیشه‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از نگاه بچه‌های حول و حوش ۱۸ سال، جزء اهداف اصلی راه‌اندازی آن بوده است که در قالب طرح، اینفوگرافیک، داستان مصور، نماهنگ و پویانمایی ارائه می‌شود.
«خط حزب الله» هفته‌نامه خبری-تحلیلی و یک نشریه مجازی و مکتوب است که توسط پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای جامعه مؤمن و انقلابی تهیه و در سایت بارگذاری می‌شود که نسخه مکتوب آن ارتباط تنگاتنگی با نمازگزاران جمعه، اعضای مساجد و هبات‌های مذهبی برقرار کرده است.
امکان عضویت در سایت جهت اطلاع از اخبار رهبر انقلاب به صورت پیامکی و ایمیلی و انتشار برخط (آنلاین) پیامک دیدارها از مزیت‌های دیگر KHAMENEI.IR است که چکیده و مهترین اخبار رهبر معظم انقلاب در لحظه در اختیار کاربران گذاشته می‌شود.
سنت حسنه انتخاب به‌یادماندنی‌ترین جمله‌ رهبر انقلاب
یکی از امکانات و ویژگی‌های مثبت و مهم پایگاه خامنه‌ایی.آی آر که در برخی از مناسبت‌ها نقش پررنگ‌تری پیدا می‌کند ایجاد فضای گفتگو و ارتباط دوسویه با مخاطبان است که گروه KHAMENEI.IR می‌کوشد با بهره‌گیری از امكانات روز، فضای تعاملی جدیدی را برای اندیشه‌های مخاطبان خود فراهم کند و سایت را به درگاه الکترونیکی برای بیان نظرات و پیشنهادات حول مفاهیم و دغدغه‌های رهبری و فضایی برای ابراز احساسات علاقه‌مندان به معظم‌له مبدل سازد.
درج نظرات کاربران در انتهای مطالب منتشر شده، سیل انبوه ابراز احساسات مردم در پی بستری شدن رهبرمعظم انقلاب، افطاری ساده از دریچه دوربین شما در تبعیت به توصیه رهبر معظم انقلاب، فراخوان ارسال حاشیه نوشته‌ها یا عکس‌های مردمی از خطبه‌های نماز جمعه یا سفرهای استانی رهبری، فراخوان اینترنتی از جامعه دانشگاهی برای بیان مطالبه رهبر انقلاب از دانشجویان و … تنها نمونه‌های از تعامل مخاطبان با این پایگاه خبری است.
از دیگر نمونه‌های تعاملی مخاطبان با این پایگاه خبری، شرکت بی‌نظیر در انتخاب مهم‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین جمله مقام معظم رهبری در پایان هر سال است که این سنت حسنه از سال ۱۳۸۹ تکرار شده است به‌گونه‌ای که با آرای مردمی یک جمله تأثیرگذار رهبر انقلاب انتخاب می‌شود؛ برگزاری نظرسنجی به منظور انتخاب مهم‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین جمله مقام معظم رهبری و انتشار دقیق و صریح تعداد شرکت‌کنندگان و آمار جملات برگزیده علاوه بر اینکه خود گویای صداقت و شفافیت این پایگاه اطلاع‌رسانی است نشان دیگری از احترام به رأی و نظرات مخاطب نیز می‌باشد که این رویه در کلام و رفتار مقام معظم رهبری در طول سال‌ها زعامت و رهبری‌شان نیز مشهود بوده است.
آنچه سایت خامنه‌ای.آر را به پایگاهی دوست‌داشتی، جامع، مفید و کاربردی تبدیل کرده است نه تنها بخش‌های رسمی و حاشیه‌ای آن است بلکه همین تعامل با مخاطبش است که نقطه قوت و کم‌نظیر آن می‌باشد.
بلاغ

دیدگاه خود را به ما بگویید.