تاریخ انتشار :پنج شنبه ۳ فروردین ۹۶.::. ساعت : ۷:۱۹ ق.ظ
فاقددیدگاه

۴ کسی که در تعطیلات نوروز نباید فراموش کنید

آنهایی که این چند وقت عزیزی را از دست داده‌اند و مرور خاطرات، بیشتر غم‌آور است برایشان. دورهمی‌ای ترتیب بدهیم و کاری کنیم تا در ساعت‌هایی که کنار همیم شاد شوند و بخندند. یک ناهار در گوشۀ بوستان، یک عصرانۀ خودمانی و خلاصه کار کوچکی که بتوانند غم را به‌واسطۀ آن فراموش کنند.

به گزارش چالوس ما، کمتر پیش می‌آید که از چیزی این‌قدر ذوق کنیم. شاید یکی دو ماه قبل، وقتی که پرده را کنار می‌زدیم و می‌دیدیم پنبه‌های سفیدِ برفی دارند پایین می‌آیند، این‌قدر ذوق می‌کردیم و دلمان آدم‌برفی می‌خواست. حالا هم سال جدید و حال و هوای بهاری مستمان کرده است. چقدر این تازگی دوست‌داشتنی است! چقدر میل قدم زدن زیر آسمان نیلی و نگاه به قد و قوارۀ جوانه‌های تازۀ درختان سراغ آدم می‌آید!

این ۴ نفر را در تعطیلات نوروز فراموش نکنید
این بهار هیچی هم که نداشته باشد، این حس امید و تازگی را برای ما دارد. راستش می‌خواستم بنویسم این حس را برای همۀ ما دارد، اما شک کردم. دارم به این فکر می‌کنم که چه کسانی ممکن است این احساس را نداشته باشند. چه دلایلی باعث می‌شود حس سرخوشی و تازگیِ بهار مست‌شان نکند؟
بیمارها: شاید این روزها عده‌ای حالشان خوب نباشد؛ دلشان تنگ باشد. کسی در اطرافتان می‌شناسید که بیمار باشد؟ پیشنهاد می‌کنم برویم سراغش و حالش را بهتر کنیم.
داغ‌دیده‌ها: آنهایی که این چند وقت عزیزی را از دست داده‌اند و مرور خاطرات، بیشتر غم‌آور است برایشان. دورهمی‌ای ترتیب بدهیم و کاری کنیم تا در ساعت‌هایی که کنار همیم شاد شوند و بخندند. یک ناهار در گوشۀ بوستان، یک عصرانۀ خودمانی و خلاصه کار کوچکی که بتوانند غم را به‌واسطۀ آن فراموش کنند.
فقرا: عید است و رنگارنگی آن. عید است و مهمانی و بخوربخور و لباس نو. معلوم است که فقرا سخت می‌توانند در این ایام خوشحال باشند. از آن‌همه رنگارنگیِ خیابان و آدم‌ها چه نصیبشان می‌شود جز حسرت؟ حالا خدا نکند بین اقوام یا بین همسایگان کسی در این حال و روز باشد. لازم نیست دنبال آدم‌هایی با لباس وصله‌پینه‌دار بگردیم. گاهی باید بیشتر سراغ بگیریم از اطرافیان تا بفهمیم کی دستش توی جیبش می‌رود و کی نه! اولویت هم با اقوام و همسایگان است. کاری کنیم شکوفۀ لبخند بروید روی لبانشان.
کنکوری‌ها: دو هفتۀ عید را بکوب درس خوانده‌اند. خسته از اسم بهارند شاید. شاید اضطراب می‌گیرند که روز امتحان دارد نزدیک می‌شود. شاید از بس دلشان پیش مهمانی‌ها بوده و نرفته‌اند، کسل شده‌اند. یک برنامۀ مهیج مثل شهربازی، دورهمیِ پارک و یک سفر سبک آخر هفته کلی کمک‌احوالشان خواهد بود. کاری کنید این بهار به آنها هم بچسبد که در بهارِ زندگی -جوانی- دارند نفس می‌کشند.
به این فهرست خیلی می‌شود اضافه کرد. خواستم یادآوری کنم، هنر نیست که این روزهای شاد و بهاری حال خودمان خوب باشد و کیف کنیم. هنر آن است کاری کنیم که دیگران هم حالشان خوب شود. می‌ارزد اگر از وقت، پول توی جیب و از هر چیزی که سرمایه‌ای است برایمان، خرج کنیم تا حال آنها خوب شود. موافقید؟
بلاغ

دیدگاه خود را به ما بگویید.