تاریخ انتشار :شنبه ۵ فروردین ۹۶.::. ساعت : ۵:۲۸ ق.ظ
فاقددیدگاه

با این روش‌ها در نوروز چاق نمی‌شوید

برای پیشگیری از اضافه وزن و چاقی در ایام نوروز، محدودیت مصرف تنقلات و شیرینی‌ها به همراه تحرک و ورزش توصیه می‌شود.

به گزارش چالوس ما، رییس انجمن تغذیه ایران با اشاره به لزوم پیشگیری از اضافه وزن گفت: آجیل‌ها با اینکه جزو خوراکی‌های سالم محسوب می‌شوند کالری بالایی دارند و باید به مقدار متعادل مصرف شوند. در ادامه این مطلب را به نقل از ایسنا بخوانید.

با این روش‌ها در نوروز چاق نمی‌شوید
دکتر میر جلال الدین رزاز اظهار کرد: آجیل‌ها به دلیل محتوای بالای مواد مغذی نظیر کلسیم، فسفر، منیزیم، آهن، و مقادیر بالای پروتئین و هم چنین ویتامین E  جز مواد خوراکی سالم محسوب می‌شوند. با این وجودآجیل و مغزها به دلیل میزان بالای چربی،کالری بالایی دارند بنابراین برای افرادی که در معرض اضافه وزن و چاقی قرار دارند باید به مقدار متعادل مصرف کنند.
وی ادامه داد: افراد مبتلا به بیماری پرفشاری خون، بیماری‎های قلبی و عروقی و هم چنین بیماران کلیوی به جای انواع بوداده و پرنمک آجیل‌ها از انواع خام آن می‌توانند استفاده کنند.
رییس انجمن تغذیه همچنین ادامه داد: شیرینی‌جات جزو مواد غذایی با کالری بالا محسوب می‌شوند. هر ۱۰۰ گرم شیرینی به طور متوسط ۵۰۰ کالری انرژی دارد.مواد قندی و نشاسته‌ای به آسانی تبدیل به چربی شده و در بدن ذخیره می‌شوند و ایجاد چاقی می‌کنند. به همین خطر جز مواد چاق کننده به شمار می‌روند.
رزاز با تاکید براینکه بیماران دیابتی، باید به دلیل  قندهای ساده و شکر موجود در شیرینی‌جات، مصرف این مواد غذایی را محدود کنند، افزود: در تهیه شیرینی‌ها معمولا از مقادیر بالای خامه و روغن، به ویژه روغن‌های جامد استفاده می‌شود. روغن‌های جامد مصرفی در تهیه این خوراکی‌ها حاوی اسیدهای چرب اشباع وترانس بالاتری است و منجر به افزایش  تری گلیسرید یا همان چربی خون می‌شود.
رییس انجمن تغذیه ایران همچنین اضافه کرد: افرادی که چربی خون بالایی دارند، مصرف شیرینی‌ها را محدود کنند. به همین خاطر استفاده از شیرینی‎های خشک و کوچک توصیه می‌شود. هر ۱۰۰ گرم آجیل و مغز ۶۰۰ کالری و ۱۰۰ گرم از انواع شیرینی‌ها ۵۰۰ کالری انرژی دارند.  از طرف دیگر فردی با یک ساعت پیاده روی فقط به میزان ۳۰۰ کالری انرژی مصرف می‌کند.
با توجه به کالری بالای تنقلات و شیرینی‌ها در این ایام، رعایت اصول صحیح تغذیه مثل استفاده از غذاهای آبپز، کبابی به جای سرخ شده، مصرف سالاد و سبزیجات قبل از غذای اصلی، مصرف کافی مایعات در طول روز توصیه می‌شود. همچنین  برای پیشگیری از اضافه وزن و چاقی در ایام نوروز، محدودیت مصرف تنقلات و شیرینی‌ها به همراه تحرک و ورزش توصیه می‌شود.
بلاغ

دیدگاه خود را به ما بگویید.