تاریخ انتشار :دوشنبه ۷ فروردین ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۰۹ ق.ظ
فاقددیدگاه

۱۱ نکته برای پیشگیری از دعواهای نوروزی میان همسران

گاهی اوقات ممكن است همسرتان لباسی برای رفتن به مهمانی بپوشد كه مورد پسندتان نیست. برای انعكاس این موضوع به او بهتر است خیلی با آرامش و به دور از عصبانیت موضوع را در میان بگذارید.

به گزارش چالوس ما، مهمانی رفتن در ایام عید یکی از موضوعاتی است که ممکن است باعث اوقات تلخی و تیره شدن روابط بین همسران شود.

۱۱ نکته برای پیشگیری از دعواهای نوروزی زن و شوهر
یكی می‌گوید من خانه خواهرت نمی‌آیم و دیگری می‌گوید من جایی كه شوهرخواهرت باشد عمرا پایم را نمی‌گذارم. آقا می‌گوید ۱۰۰ ساعت طول می‌كشد تا حاضر شوی و خانم می‌گوید آدرس هیچ جا را هم كه بلد نیستی. زن می‌گوید اول باید برویم منزل پدر من و مرد می‌گوید فكر كردی من واقعا این كار را می‌كنم؟ مرد می‌گوید حق نداری شوهرخواهرت را دعوت كنی و زن می‌گوید از لج تو هم كه شده این كار را می‌كنم و هزاران اما و اگر دیگر كه همه اینها باعث بروز اختلافاتی بین زوجین می‌شود. برای پیشگیری از این قبیل اتفاقاتی كه ممكن است شیرینی عید را به كامتان تلخ كند بهتر است به توصیه‌های دكتر طاهره همیز، استاد دانشگاه و مشاور خانواده توجه كنید. یادتان باشد این ایام بهترین فرصت برای در كنار یكدیگر بودن است پس به‌راحتی و به هربهانه‌ای این فرصت را از دست ندهید.

جرو بحث‌ها را كنار بگذارید

در فرهنگ دینی، زمانی به‌عنوان یك انسان توانمند، مؤثر و خلاق معرفی می‌شویم كه ارتباط ما با دیگران، ارتباطی پر از معنویت و نورانیت باشد. برای همین در اسلام بارها بر ضرورت صله‌ارحام توجه شده است. ایام عید نوروز نیز زمان خوبی برای به‌جا آوردن این سنت حسنه است كه باید خانواده‌ها توجه زیادی به آن داشته باشند. یكی از جروبحث‌هایی كه عموما بین زن و شوهرها رخ می‌دهد این است كه اول به دیدن مادر من برویم یا مادر تو؟ قطعا محبت به مادرشوهر و پدرشوهر یا مادرزن و پدرزن اثرات ماندگارتری دارد. زمانی كه شما به پدر و مادر همسر خود توجه و محبت كنید و این محبت به‌صورت آگاهانه رخ دهد؛ موجب می‌شود كه این رابطه به‌صورتی زیباتر جلوه‌گر شود. محبت ما به پدر و مادر خودمان بسیار طبیعی است مانند محبت پدر و مادر به فرزند است. اما محبت خالصانه به پدر و مادر همسر همانگونه كه به پدر و مادر خود محبت می‌كنیم، به‌اصطلاح روانشناسان یك نوع از‌خود بیرون آمدن و شكوفایی است. اگر با یك چنین نگاهی به قضیه بنگرید دیگر فقط به‌خاطر همسر خود به آنها محبت نمی‌كنید بلكه به‌خاطر خود آنها به ایشان محبت می‌كنید تا در راه پیشرفت خودتان قدمی برداشته باشید. البته اگر خانواده شما و همسرتان شرایط ویژه دارند و نیاز آنها به محبت بیشتر است، بدون اینكه بخواهید تأمل كنید باید نظر همسرتان را بپذیرید.

بزرگ‌ترها را در اولویت قرار دهید

حتما برای بازدیدهای عید، بزرگان خانواده خود و همسرتان را در اولویت قرار دهید. اینكه در روزهای پایانی به آنها سر بزنید نوعی بی‌احترامی به خانواده خودتان و همسرتان است. حتی اگر همسرتان به این موضوع اعتقادی ندارد سعی كنید او را به این موضوع پایبند كنید و روی آن با محبت و مهربانی، پافشاری كنید.

از خط قرمزها عبور كنید

ممكن است در طول سال همسرتان به‌خاطر موضوعی از دست یكی از اقوام خودش یا شما ناراحت و دلگیر شده باشد. از یكی دو هفته قبل از فرارسیدن ایام نوروز حتما با او صحبت كنید تا كدورت‌ها را كنار بگذارد. خودتان اگر با كسی مشكل دارید پیشقدم شوید و آشتی كنید. نگذارید كینه‌ها بین شما و دیگران فاصله بیندازد. به همسرتان بگویید كه اگر كسی دور بستگان خود خط قرمز بكشد، دور رحمت خداوند خط كشیده است. اگر همسرتان مخالفت كرد بهتر است شرایطی را فراهم كنید كه او با آن شخص روبه‌رو شود. مثلا ۲برادر یا ۲خواهر یا ۲ جاری یا عروس و مادر شوهر و یا داماد و مادرزن با هم قهر هستند و می‌خواهید عید هر دو را به منزلتان دعوت كنید ولی باید از آنها مخفی كنید و كاری كنید كه هیچ‌كدام از حضور یكدیگر باخبر نشوند. نیازی به فیلم بازی كردن نیست كاری كنید كه با هم آشتی كنند. كسی كه برای آشتی دادن قدم برمی‌دارد مورد توجه خاص خداوند قرار خواهد گرفت. یك چنین آدمی قدرت این را پیدا می‌كند كه رابطه معنوی بین اینها را اصلاح كند.

با همسرتان پاسكاری كنید

شما باید به‌خاطر خدا به پدر و مادر همسرتان عاشقانه و بی‌ریا محبت كنید. چقدر زیباست روز اول عید كه قرار است به دیدن بزرگ‌ترها بروید، آقای خانه پیشنهاد بدهد كه من می‌خواهم به دیدن پدر و مادر همسرم بروم و خانم نیز بگوید كه دل من می‌خواهد به دیدن پدر‌شوهر و مادر شوهرم بروم. نهایتا هركدام توپ را به زمین فرد مقابل پاس می‌دهند نه برای اینكه برنده شوند بلكه برای اینكه عشق بین خود را به خدا نشان دهند.

زود آماده شوید

خانم‌های عزیر بهتر است برای مهمانی رفتن زودتر از معمول آماده شوند. برنامه‌ریزی كنید و سر ساعت حاضر باشید. یكی از دعواهای اساسی در ایام عید بر اثر همین موضوع پیش می‌آید. همیشه لباس‌هایتان را مرتب نگه‌دارید و اگر همسرتان می‌گوید كه فلان ساعت ‌می‌خواهیم جایی برویم راس ساعت حاضر شوید. حتی قبل از همسرتان نیز حاضر شوید تا او آزرده‌خاطر نشود.

اگر همسرتان راه را گم كرد سكوت كنید

یكی دیگر از موضوعاتی كه باعث دعوا بین زن و شوهر می‌شود آدرس پرسیدن در خیابان است. بارها شده آقا آدرسی را بلد نبوده و خانم جلوی دیگران عنوان كرده است كه آنقدر در خیابان‌ها چرخیدیم تا آدرس را پیدا كردیم. بهتر است در این مرحله سكوت كنید و اگر او آدرس را بلد نیست با او همراهی كنید و از ایجاد تنش در آن موقعیت جلوگیری كنید نه اینكه او را تحقیر كنید.

جزئی‌نگری همسرتان را درك كنید

معمولا خانم‌ها جزئی‌نگر و آقایان كلی‌نگر هستند و این موضوع باعث می‌شود بعد از اینكه از مهمانی می‌آیند صحبت‌هایی را مطرح كنند. مثلا بگویند فلانی این كار را كرد. دیدی برای عید چی خریده بودند. فلان وسیله‌ای كه در خانه‌شان بود اصلا قشنگ نبود و حرف‌های دیگر كه از سر جزئی‌نگری بیان می‌شود در این مواقع بهتر است آقا سكوت كند و با جمله «این چه حرف‌هایی است كه می‌زنی» حرف همسرش را قطع نكند. فقط همه‌‌چیز را گوش كند و بگذارد همسرش روحیه جزئی‌نگری خود را بروز دهد.

به همسرتان احترام بگذارید

وقتی به مهمانی می‌روید یا مهمانی به خانه شما می‌آید به همسرتان احترام بگذارید و به او كمك كنید. بعضی اوقات آقایان و خانم‌ها در مهمانی‌های عید و به‌خاطر اینكه بیشتر از گذشته یكدیگر را می‌بینند و زمان‌های زیادی را كنار هم هستند ناخواسته حرف‌هایی می‌زنند كه ممكن است به كام همسرشان تلخ باشد. بهتر است در طول این چند روز بیش از گذشته به یكدیگر احترام بگذارید تا اگر اختلافی نیز بین شما وجود دارد شخص سومی متوجه آن نشود.

به‌صورت سرزده جایی نروید

قبل از اینكه بخواهید به منزل اقوام خودتان بروید حتما از قبل به صاحبخانه اعلام كنید تا هم او بداند كه باید منتظر مهمان باشد و هم شما با آرامش خاطر بهتری به مهمانی بروید. اگر شما به‌صورت سرزده بروید ممكن است در خانه آنها مهمانی باشد كه به‌خاطر حضور آن مهمان و به‌صورت ناخواسته كمی به شما و همسرتان بی‌توجهی شود و این موضوع جرو بحث بین شما و همسرتان را پیش بیاورد. پس حتما هماهنگی داشته باشید.

با هوشمندی نظر بدهید

گاهی اوقات ممكن است همسرتان لباسی برای رفتن به مهمانی بپوشد كه مورد پسندتان نیست. برای انعكاس این موضوع به او بهتر است خیلی با آرامش و به دور از عصبانیت موضوع را در میان بگذارید. حتی می‌توانید به او بگویید كه این لباس به شما نمی‌آید و بهتر است لباس زیباتری به تن كنید. طوری نگویید كه به او بر بخورد و احساس كند كه می‌خواهید نظرتان را به او تحمیل كنید.

در بچه‌داری همراه باشید

اگر صاحب فرزند هستید حتما در مهمانی رفتن در این زمینه به همسرتان كمك كنید و باری را از دوش او بردارید. كارهای فرزندن‌تان را فقط به مادرش نسپارید. اجازه دهید او نیز در این ایام از دید و بازدید‌ها و دیدن فامیل و اقوام و هم‌صحبتی با آنها لذت ببرد. بعضی از آقایان اصلا كاری به مسائل بچه‌ها ندارند و همه كار را به همسرشان می‌سپارند. درصورتی كه همسر شما نیز حق دارد برای مدتی استراحت كند و شما در این روزها كه تعطیل هستید باید وقت بیشتری را به كمك كردن به او اختصاص دهید.

بلاغ

دیدگاه خود را به ما بگویید.