تاریخ انتشار :دوشنبه ۷ فروردین ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۰۹ ق.ظ
فاقددیدگاه

۵ راهکار ساده برای اینکه در سال جدید آدم‌ بهتری باشیم

همکاری داشتیم که اخلاق‌های ناپسند زیادی داشت اما یک چیزش واقعا خوب بود. اینکه هر وقت شخص یا اشخاصی شروع به حرف‌زدن پشت سر فرد دیگری می‌کردند، او تلفن همراهش را بر می‌داشت و به بهانۀ تلفن از جمع بیرون می‌رفت. نه حرف کسی را رد می‌کرد نه تایید، حتی اعتراض هم نمی‌کرد، فقط از جمعی که مشغول حرف‌زدن پشت سر دیگران بودند خارج می‌شد.

به گزارش چالوس ما، نیلوفر نیک‌بنیاد: حتما می‌دانید که وقتی «تر» به انتهای یک صفت ساده می‌چسبد، آن را به صفت تفضیلی یا برتر تبدیل کرده و «ترین» بعد از اضافه‌شدن به صفت، آن را به صفت عالی یا برترین تبدیل می‌کند. مثلا واژۀ «زیبا» بعد از گرفتن پسوند «تر» به «زیباتر» و بعد از گرفتن پسوند «ترین» به زیباترین تبدیل می‌شود. البته قصد درس‌دادن دستور زبان فارسی ندارم. این مقدمه‌‌ٔ کوچک را نوشتم که بگویم در میان همه‌‌ٔ صفت‌ها، یکی را از بقیه بیشتر دوست دارم و آن «به» است. حتما شما هم مانند من این واژه را به‌جز در متون ادبی کلاسیک در جایی ندیده‌اید، اما بد نیست بدانید که همین واژۀ کوچک دوحرفی، با همۀ مظلومیتش، نه تنها یک صفت ساده نیست بلکه نقش صفت تفضیلی را هم به‌خوبی بازی می‌کند. یعنی وقتی می‌گوییم «به» منظورمان چیزی است که از خوب، خوب‌تر است. «به» به تنهایی یعنی بهتر. مثل این است که شما بگویید «به» اما چندتا «تر» از دور و برش بریزد بیرون. برای همین هم به‌جای اینکه در سال جدید برای «خوب بودن» برنامه‌ریزی کنیم، کاش بتوانیم برای «به بودن» نقشه بکشیم. چیزی که ما را یک پله ارتقا دهد و از یک آدم ساده به یک آدم برتر تبدیل کند.

۵ راهکار ساده برای اینکه در سال جدید آدم‌های برتری باشیم
به شدن در سطح فردی از نظر افراد مختلف معیارهای مختلفی ممکن است داشته باشد، اما برای اینکه در سطح اجتماع و در روابط مان با دیگران افراد برتری باشیم، می‌توانیم در سال جدید این چند نکتۀ ساده را رعایت کنیم.
۱. راحت‌تر لبخند بزنیم
لبخند زدن فشار خون را پایین می‌آورد؛ سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند؛ اندورفین، سروتونین و مسکن‌های طبیعی بدن را آزاد می‌کند؛ ضربان قلب را تنظیم می‌کند؛ از بیماری زخم معده و اثنی‌عشر جلوگیری می‌کند؛ احتمال سکتۀ قلبی و مغزی را کاهش می‌دهد و خیلی مسائل دیگر! اما همۀ این‌ها و راست و دروغ‌شان را هم که بیخیال شویم، بر همه‌مان روشن است که یک لبخند ساده اما مداوم در طول روز چقدر می‌تواند در بهتر شدن حالمان نقش داشته باشد. پس امسال برای لبخند زدن به خودمان سخت نگیریم و راحت‌تر لبخند بزنیم.
۲. اخلاقمان را همراهمان ببریم
رییس‌مان بعضی روزها قبل از رسیدن به محل کار به همه‌ی همکاران پیامک می‌داد و می‌گفت: «امروز اخلاقم رو خونه جا گذاشتم، حواستون باشه!». البته رییس‌مان نه تنها شوخ‌طبع نبود، بلکه برای اثبات جدیتش همۀ تلاشش را می‌کرد در طول روز از هر کس بهانه‌ای پیدا کرده و با اخلاق نه چندان خوش، روزش را خراب کند. خوب است در سال جدید هر روز قبل از خروج از منزل، ضمن چک‌کردن کیف‌پول و تلفن همراه و دسته‌کلید، از جا نگذاشتن اخلاقمان در خانه مطمئن شویم. این را هم یادمان باشد که کسی مسئول جاماندن اخلاق ما نیست!
۳. به‌ خاطر خودمان دروغ نگوییم
لرزش دست، تغییر رنگ چهره و تن صدا، اختلال درتمرکز و افزایش استرس از اثرات دروغ‌گفتن است اما ما با این‌ها کاری نداریم. حتی با جنبۀ معنوی قضیه که می‌گویند دروغگو دشمن خداست هم کاری نداریم. اصلا مصلحتی بودن یا نبودنش هم ربطی به ما ندارد! فقط امسال می‌خواهیم این ضرب‌المثل قدیمی را قاب کنیم و بزنیم گوشۀ مغزمان: «دروغ‌گو کم‌حافظه می‌شه» و این را یادمان باشد که وقتی دروغ‌مان توسط خودمان و به خاطر کم‌حافظه بودن خودمان برای کسی فاش می‌شود، یک دل شکسته برای او می‌ماند و یک دنیا پشیمانی و خجالت و غصه و بی‌ارزش‌شدگی برای ما. به خاطر رضای خدا هم اگر نمی‌توانیم، حداقل به خاطر خودمان دروغ نگوییم.
۴. از دیگران یاد بگیریم
همکاری داشتیم که اخلاق‌های ناپسند زیادی داشت اما یک چیزش واقعا خوب بود. اینکه هر وقت شخص یا اشخاصی شروع به حرف‌زدن پشت سر فرد دیگری می‌کردند، او تلفن همراهش را بر می‌داشت و به بهانۀ تلفن از جمع بیرون می‌رفت. نه حرف کسی را رد می‌کرد نه تایید، حتی اعتراض هم نمی‌کرد، فقط از جمعی که مشغول حرف‌زدن پشت سر دیگران بودند خارج می‌شد. همۀ ما در طول سال با چنین افرادی روبه‌رو می‌شویم. از اقوام و دوستان و آشنایان گرفته تا همکار و همکلاسی و همسایه‌های جدید. خوب است اگر بتوانیم در سال جدید از هر کدامشان فقط یک نکتۀ خوب به رفتارهایمان اضافه کنیم. بالاخره در هر شخص یک اخلاق خوب دیده می‌شود دیگر. نه؟
۵. به خودمان برسیم
بعضی از مسائل ظاهری هستند که با تمام عقاید و ادیان و رویدادهای مد و فشن سازگاری دارند. اینکه همیشه لباس‌هایمان مرتب و تمیز باشد، مسواک بزنیم، موهایمان را شانه کنیم و به وضعیت سلامت و بهداشتمان رسیدگی کنیم، قطعا مانع رسیدن ما به اهداف و آرزوهایمان نمی‌شود. ضمن اینکه این آراستگی ساده باعث می‌شود دیگران درکنار لذت بردن از افکار و عقاید ما، از ظاهرمان هم به همان میزان لذت ببرند.

بیایید تصور کنیم هر روز به محض خروج از منزل، با افرادی مواجه می‌شویم که بوی خوشی می‌دهند، لبخند می‌زنند، خوش‌رفتارند، به‌خاطر منافع خودشان به ما دروغ نمی‌گویند و بعضی رفتارهایشان واقعا دوست‌داشتنی است. وجودشان کنار هم، آدم را به یاد یک باغ پر از میوه می‌اندازد. چیزی شبیه باغ به‌های رسیده و خوشبو. خوب است اگر همین چند نکتۀ ساده را مد نظر قرار دهیم تا حتی اگر آدم خوبی هستیم، در روابط احتماعی‌مان آدم به‌تری باشیم و ما هم به یکی از به‌های این باغ بزرگ تبدیل شویم.

بلاغ

دیدگاه خود را به ما بگویید.