تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۰ فروردین ۹۶.::. ساعت : ۷:۴۴ ق.ظ
فاقددیدگاه

قبل از مصرف آبنبات به این نکته مهم توجه کنید

آبنبات‌ها انواع مختلف و ترکیبات متفاوتی دارند و تافی، پاستیل، نبات، آبنبات قیچی، شکر پنیر، مارشمالو، سوهان عسلی و پولکی در این گروه قرار می‌گیرند. بارزترین مشخصه غیرقابل مصرف شدن آبنبات، طعم گرفتن و کدر شدن آن است.

به گزارش چالوس ما، آبنبات‌ها طیف وسیعی از شیرینی‌های قنادی را به خود اختصاص می‌دهند و چون علاوه بر شکر و ترکیبات پایه دیگر، از مواد نگهدارنده، پایدارکننده، طعم‌دهنده و رنگی تهیه می‌شوند و این مواد نیز دارای تاریخ مصرفند، اگر خارج از تاریخ مذکور استفاده شوند برای سلامت مصرف‌کننده مخاطره‌آمیز خواهند بود. در ادامه این مطلب را به نقل از سلامت آنلاین بخوانید.

قبل از مصرف، به تاریخ انقضای آبنبات توجه کنید
برخی افراد به دلیل علاقه زیاد به آبنبات، میزان مورد علاقه خود را به طور سالیانه و  به صورت کیلویی و یا فله‌ای خریداری می‌کنند و بدون توجه به تاریخ انقضا و مجوز بهداشت، آن را در طول سال مصرف می‌کنند. گاهی نیز مازاد این آبنابت‌های خریداری‌شده برای پذیرایی از مهمانان نوروزی در سال بعد هم باقی می‌ماند!

آبنبات‌ها انواع مختلف و ترکیبات متفاوتی دارند و تافی، پاستیل، نبات، آبنبات قیچی، شکر پنیر، مارشمالو، سوهان عسلی و پولکی در این گروه قرار می‌گیرند. بارزترین مشخصه غیرقابل مصرف شدن آبنبات، طعم گرفتن و کدر شدن آن است.

ماده اولیه و اصلی اغلب آبنبات‌ها شکر و آب به همراه افزودنی‌های طعم دهنده و رنگ دهنده به اضافه برخی اسیدهای ترشمزه‌اند که اگر این ترکیبات حرارت زیادی ببینند سخت و شکننده همچون آبنبات قیچی، پولکی، نبات و سوهان عسلی می‌شوند و اگر حرارت کمی ببینند، رطوبتشان زیاد و نرم و انعطاف پذیر همچون تافی‌ها می‌شود. در تافی‌ها علاوه بر آب و شکر، از خامه و کره هم استفاده می‌شود. دسته دیگری از آبنبات‌ها، پاستیل‌ها هستند که نوعی آبنبات جویدنی با پایه ژلاتین و مارشمالو، یا نوعی آبنبات خمیری و اسفنجی است که علاوه بر ژله، نشاسته هم از ترکیبات آن است.

باید به یاد داشته باشید که در ترکیبات آبنبات‌ها، علاوه بر شکر از انواع ترکیبات و افزودنی‌های فسادپذیر دیگری هم استفاده می‌شود که اگر تاریخ مصرف آنها به سر آمده باشد می‌تواند برای مصرف کننده زیانبار باشد. از این رو توصیه می‌شود که این مواد غذایی را به میزان لازم برای مدتی کوتاه خریداری کنید و هنگام تهیه آن نیز حتما به تاریخ مصرف و یا تولید و انقضای آن توجه داشته باشید تا سلامتتان به خطر نیفتد.
بلاغ

دیدگاه خود را به ما بگویید.