تاریخ انتشار :جمعه ۱۱ فروردین ۹۶.::. ساعت : ۸:۱۹ ق.ظ
فاقددیدگاه

با این روش‌ها کتاب‌های کهنه را تمیز کنید

کتاب را به آرامی ورق بزنید و صفحات خاکی و کثیف را علامت گذاری کنید. هنگام تمیز کردن صفحات، به یاد داشته باشید که کاغذهای قدیمی‌تر ممکن است پاره شوند. برای پاک کردن گرد و غبار، کتاب را به آرامی تکان دهید و یا با یک گردگیر نرم همه جا را پاک کنید.

به گزارش چالوس ما، همه می‌دانیم که با استفاده‌ی مکرر از کتاب‌های مورد علاقه در طول زمان کثیف می‌شوند. در این مطلب نحوه‌ی تمیز کردن کتاب‌های مدرن را بدون آسیب رساندن به پوشش و یا مطالب آن آموزش می‌دهد. در ادامه این مطلب را به نقل از این چگونه بخوانید.

 با این روش‌ها کتاب‌های کهنه را تمیز کنید
ابتدا لوازم مورد نیاز را گردآوری کنید و همه را بر روی میز مناسبی قرار بدهید. کتاب را بررسی کنید و قسمت‌هایی که نیاز به تمیزشدن دارد را مشخص کنید. می‌توانید بین صفحات نشانگر کتاب قرار دهید یا اگر قسمت‌های زیادی کثیف و خاکی شده است آن‌ها را جایی یادداشت کنید. این مرحله ورق زنی کتاب را به حداقل می‌رساند که آسیب به کتاب‌های بسیار قدیمی و شکننده را به حداقل می‌رساند.

جلد رو و پشت و صحافی کتاب را ازنظر نیاز به تمیز شدن بررسی کنید. اگر کتاب بوی ناخوشایندی از ماندگی دارد، کمی جوش شیرین در میان صفحات بپاشید و چند روز در جعبه‌ای قرار دهید.

برای اطلاع از نحوه‌ی استفاده صحیح از هر ترکیبی که برای تمیز کردن کتاب انتخاب می‌کنید دستورالعمل روی آن را دنبال کنید. از آنجا که به احتمال زیاد دستورالعمل هر محصول با محصول دیگر متفاوت است، طرح الزامات مواد شوینده در این چگونه ممکن نیست. با این حال، توجه داشته باشید که بهترین محصول برای تمیز کردن کتاب محصولی است که به کتابخانه‌ها داده می‌شود.

به آرامی جلد کتاب را اول تمیز کنید و سپس روی دستمال قرار دهید. ابتدا لبه‌های صحافی را پاک کنید، و سپس پشت و روی جلد را تمیز کنید. دقت کنید که هیچ لایه‌ای از جلد مانند گوشه‌های چرمی یا چسب را از بین نبرید. کلورکس یا دستمال مرطوب‌های مشابه برای استفاده بر روی جلد عالی هستند. این نوع دستمال برای کاغذ، پلاستیک و چوب عالی است اما ممکن است به چرم آسیب بزند. اجازه دهید که کتاب کاملا خشک شود و سپس در قفسه قرار دهید. چرم را می‌توان با پنبه تمیز آغشته به شیر تمیز کرد. برای جلدهای نسبتا براق و عاری از کاغذ جاذب روغن‌هایی مانند اسطوخودوس و یا درخت چای مناسب است و می‌تواند لکه‌ها را برطرف کند. از یک پارچه‌ی تمیز آغشته به روغن استفاده کنید.

کتاب را به آرامی ورق بزنید و صفحات خاکی و کثیف را علامت گذاری کنید. هنگام تمیز کردن صفحات، به یاد داشته باشید که کاغذهای قدیمی‌تر ممکن است پاره شوند. برای پاک کردن گرد و غبار، کتاب را به آرامی تکان دهید و یا با یک گردگیر نرم همه جا را پاک کنید.

برای نوشته‌های مداد و قلمی از یک پاک کن استفاده کنید. به آرامی بر روی صفحه بکشید. رد جوهر قلم به سختی پاک می‌شود، پاکن را به آرامی بکشید وگرنه ممکن است صفحه پاره شود. برای لکه‌های دیگر پارچه را به آرامی روی کاغذ بکشید. پارچه را از یک سمت بکشید و جلو و عقب نکشید. از داخل کتاب به سمت بیرون در یک خط افقی پاک کنید. محصولات خاصی وجود دارند که می‌توانند علائم را از روی صفحه جذب کنند مانند Absorene Book Cleaner. پاک کن جوهر سفید و یا ناخن برای برخی لکه‌ها در لبه‌ی صفحه استفاده می‌شود. اگر صفحات نشانه‌هایی از حشرات در خود دارند، ابتدا صفحات را به آرامی برس بزنید و سپس کل کتاب را در پلاستیک بپیچید و به مدت ۲۴ ساعت در فریزر قرار دهید. انجماد هر گونه موجودات دیگر را خواهد کشت. اگر جلد کاغذی در حال فروپاشی است، قرار دادن کتاب به مدت چند لحظه در مایکروویو می‌تواند چسب را به قدری شل کند که بتوانید صفحات را در جای خود قرار دهید.

هر گونه ماده چسبنده و لزج را پاک کنید. یک چاقو پلاستیکی را به آرامی به صورت افقی به سمت وسط هر گونه ماده‌ی چسبنده و لزج حرکت دهید. به آرامی و با دقت کار کنید تا از پارگی کتاب جلوگیری کنید. اگر ماده‌ی چسبنده و لزج بر روی صفحه پاک نمی‌شود، پارچه را به کمی الکل آغشته کنید و به آرامی روی آن بکشید تا پاک شود. محصولات پاک کردن ماده‌ی چسبنده و لزج زیادی وجود دارند، فقط کافی است یک جستجوی سریع آنلاین انجام دهید تا یک نام تجاری معتبر بیابید.
نکات و هشدارها
در مورد کتاب‌های باستانی/ قدیمی کلکسیونی، به مشاوره‌ی تخصصی نیازاست که در این چگونه پوشش داده نشده است. این گونه کتاب‌ها به راحتی در تماس با رطوبت و تمیز کردن با محصولات نامناسب آسیب می‌بینند، بنابراین قبل از اقدام به تمیز کردن آنها از فرد متخصصی کمک بگیرید.
بلاغ

دیدگاه خود را به ما بگویید.