تاریخ انتشار :جمعه ۱۱ فروردین ۹۶.::. ساعت : ۸:۲۸ ق.ظ
فاقددیدگاه

طرز تهیه جوجه کباب سنتی و زعفرانی ایرانی

مردم تمام کشورهای جهان با مخلوط کردن مرغ با مایه‌ای مخصوص و کباب کردن آن بر روی آتش، جوجه کباب مخصوص خود را تهیه می‌کنند.

به گزارش چالوس ما، جوجه کباب یک غذای بین المللی است و تنها وجود زعفران در جوجه کباب است که آن را تبدیل به جوجه کباب ایرانی می‌کند، مردم تمام کشورهای جهان با مخلوط کردن مرغ با مایه‌ای مخصوص و کباب کردن آن بر روی آتش، جوجه کباب مخصوص خود را تهیه می‌کنند. برای مثال هندی‌ها به تکه‌های مرغ ادویه تنوری و تند می‌زنند و آن را در تنور کباب می‌کنند به صورتی که پس از پخت، جوجه کباب رنگی کاملاً قرمز پیدا میکند. ادامه این مطلب را به نقل از مجله اینترنتی بیرکلیک می‌خوانیم.

طرز تهیه جوجه کباب سنتی و زعفرانی ایرانی
یا مردم مدیترانه، سس جوجه کباب خود را با زیتون چرخ کرده و فلفل دلمه‌ای کبابی و له شده تهیه می‌کنند و می‌توان به سس تریاکی ژاپنی‌ها و سس باربیکیو آمریکایی‌ها اشاره نمود.
همانطور که در بالا ذکر شد برای تهیه جوجه کباب ایرانی تکه‌های مرغ حتما و باید در زعفران خوابانده شود.
مواد لازم
جوجه ۷۵۰ گرم الی یک کیلو
آبلیمو ۲ قاشق سوپ خوری
نمک ، فلفل و زعفران حل شده به مقدار لازم
روغن زیتون ۲ قاشق غذاخوری
دستور پخت
وزن مناسب برای انتخاب جوجه کباب از ۷۵۰ گرم تا یک کیلو گرم است و این مقدار کباب برای استفاده دو نفر معمولا کافی است. جوجه را پس از شستشو و تمیز کردن خوب خشک می‌کنیم و آنرا بطریق زیر خرد می‌نمائیم .
بال‌های جوجه را به طوری که کمی از گوشت سینه به آن بماند از سینه جدا می‌کنیم و سینه را نیز از طرف استخوان جدا می‌نمائیم (می‌توانیم سینه را با استخوان از وسط دو نیم کنیم). بعد رانها را از استخوان پشت جدا کرده و ماهیچه را هم از ران جدا می‌نمائیم. سپس به نسبت هر یک جوجه ۲ قاشق روغن زیتون ۲ قاشق سوپخوری آبلیمو و کمی نمک و فلفل و زعفران حل شده یا پایکارا مخلوط می‌نمائیم و جوجه را ۴ تا ۵ ساعت در این سس می‌خوابانیم.
بعد قطعات جوجه را سیخ می‌کشیم.به طوریکه ران ها و ماهیچه به یک سیخ و بال‌ها و گردن به سیخ دیگر و سینه  ها به سیخ سوم باشند.
ابتدا سیخ‌های ران وبال را روی آتش یکنواخت می‌گذاریم و کمی آتش را باد می‌زنیم و سیخ‌ها را پشت و رو می‌کنیم سپس از سس روغن زیتون و آب لیمو به آنها می‌دهیم و کمی که برشته شد سیخ‌های سینه را روی اتش قرار می‌دهیم (چون گوشت سینه لطیف‌تر است کمی دیرتر روی آتش گذاشته شود)  .
وقتی قطعات جوجه طلائی و برشته شد (و در طول مدت برشته شدن باید مرتب از سس روغن زیتون و آبلیمو روی آن بدهیم) کباب‌ها را منظم به طوری که قطعات آن مشخص باشد در دیس می‌چینیم و اطراف آنرا با جعفری تزئین می‌کنیم و تا قبل از سرد شدن سرو می‌کنیم.
نکاتی در مورد جوجه کباب زعفرانی ایرانی که نباید فراموش کنید:
۱. هرگز ادویه‌هایی مانند دارچین ،کاری ، سماق ،پودر لیمو به مایه جوجه کباب اضافه نکنید زیرا باعث تلخی و طعم ناخوشایند در جوجه کباب خواهد شد.
۲. بهترین همراهان جوجه کباب، گوجه فرنگی، پیاز و فلفل سبز کباب شده و همینطور کره است.
۳. فراموش نکنید که جوجه کبابی خوشمزه و لذیذ خواهد بود که آبدار باشد، برای اینکه جوجه کباب آبداری داشته باشید بهترین کار آنست که پوست مرغ را جدا نکنید تا با روغن آن، گوشت زیر پوست بپزد و اگر سوخت، پوست مرغ را که چندان خوردنش توصیه نمی‌شود، بسوزد.
۴. برای تهیه جوجه کباب فقط از سینه مرغ استفاده نکنید، مخلوط ران و سینه انتخاب بهتری خواهد بود.
۵. هیچگاه از رنگدانه‌های خوراکی مجاز و غیر مجاز استفاده ننمایید و همینطور از اضافه کردن زردچوبه زیاد پرهیز کنید.
بلاغ

دیدگاه خود را به ما بگویید.