تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۰ مهر ۹۶.::. ساعت : ۹:۳۲ ق.ظ
فاقددیدگاه
خانواده‌های شهدای چالوس خطاب به مسؤولان

یادگاری‌های شهدای‌مان را برگردانید/ حجله‌های شهدا را کجا بردید؟

چند سالی است که مقرر شد تا گلزار شهدای چالوس بازسازی شود، حتی حجله‌های مزار شهدا نیز از مزارها گرفته شده و تعلل در تکمیل این پروژه انتقاد جمعی از خانواده‌های شهدا را به‌دنبال داشته است و آنها از متولیان بازسازی این مکان درخواست کرده‌اند که یادگاری‌های شهدا را برگردانند.

به گزارش چالوس ما،سال‌ها می‎شود که خبر از زیباسازی، شکیل‌سازی، بازسازی و ساماندهی گلزار شهدای چالوس است و قرار بود به گونه‌ای بازسازی شود تا در تاریخ این شهر به‌اصطلاح گردشگری، به عنوان نمادی جاودان از زمان جنگ تحمیلی برای همیشه باقی بماند که بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب«چالوس در دوران دفاع مقدس، قدمگاه ۲۱هزار شهید از گلگون‌کفنان منطقه سه کشوری یعنی استان های مازندران، گلستان و گیلان بوده است».

اما سال‌ها از جنگ گذشته و از آن سال‌های سخت و رنج‌آور تاکنون، با صرف هزاران میلیارد تومان اعتبار و سرمایه در این منطقه، بناهای بی‌شمار مسکونی، تجاری، اداری، فرهنگی، درمانی، آموزشی ورزشی، تفریحی، گردشگری و غیره در این شهر گردشگری با فرم‌های مختلف، معماری‎های متنوع، زیر بناهای متفاوت و با هزینه‌های گزافی ساخته شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته‎اند.

با این وجود، اما بازسازی گلزار شهدای این شهر که از چند سال پیش عملیات اجرایی آن آغاز شده و قرار بود با مشارکت اداره‌کل بنیاد شهید، استانداری مازندران، شورای اسلامی و شهرداری چالوس نسبت به بازسازی، سامان‌دهی و تکمیل آن اقدام شود.

با وجود گذشت چندین سال از شروع بازسازی گلزار شهدای چالوس، هنوز تکمیل نشده و به صورت نیمه‌تمام به حال خود رها شده است که این امر سبب رنجش و آزردگی خاطر خطیر خانواده‌های معزز شهدای منطقه را فراهم آورده است.

به همین دلیل چند تن از خانواده‌های شهدای عزیز دوران دفاع مقدس و مدافعان حرم که خواستند هویت آنها محفوظ بماند در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، نظرشان بر این بوده است که هم‌اکنون از سوی بیشتر مسؤولان این شهر نسبت به خانواده‌های شهدا، کم‌توجهی می‌شود.

رسیدگی به مشکلات خانواده‌های شهدا نیز برای خالی نبودن عریضه، با یک احوال‌پرسی خشک و خالی و سالی یک‌بار است، مسؤولان احساس می‌کنند با این ملاقات‌ها، دین خود به خون و آرمان شهدا ادا کرده‌اند اما مسؤولان دستگاه‌های اجرایی در جمهوری  اسلامی باید بدانند که بر سفره و خوانی نشسته‌اند که با فداکاری‌ها و از جان گذشتگی‌های شهیدان و در پی صبر، استقامت، ایثار و گذشت خانواده‌های این شهیدان بر خاک غلطیده و در خون غنوده گسترده شده است.

پدر، مادر، پسر، دختر، خواهر، برادر و اقارب برخی از شهیدان  مدفون در گلزار شهدای یوسف رضای چالوس ضمن انتقاد شدید از متولیان بازسازی این گلزار در استانداری، بنیاد شهید مازندران، شورای شهر و شهرداری چالوس، با صراحت اعلام می‌دارند: اکنون که با گذشت چندین سال هنوز بازسازی گلزار شهدای این شهر تکمیل نشده، پس بیایید و آن حجله‌هایی که هر یک از ما خانواده‌های شهدای مظلوم چالوس با هزینه‌های شخصی آنها را ساختیم و بر مزار عزیزان‌مان قرار داده بودیم را پس بدهید.

خانواده‌های شهدای چالوس می‌گویند: سالها است که با حجله‌های شهدای‌مان خاطره داریم و برای ما بسیار ارزشمند هستند زیرا در آثار به‌جای مانده زیادی شامل قرآن، مهر، تسبیح، سجاده، قلم، کتاب، نامه، لباس، پوکه گلوله‌های سربین جبهه‌ها، عینک، کوله‌پشتی، پوتین، قمقمه، فانوسقه و به‌ویژه وصیت نامه‌ها و دل‌نوشته‌های شهدای عزیزمان در این حجله‌ها قرار داشتند.

 

این خانواده‌ها با انتقاد از متولیان و مسؤولان بازسازی گلزار شهدای چالوس اظهار کردند: حجله‌های شهدا را بدون هیچ احساس مسؤولیتی از بین بردند و اکنون هیچ آثاری از آنها در دسترس نیست، آن حجله‌ها با تمام محتویاتی که داشتند به‌عنوان سنبل و صندوقچه خاطرات به‌شمار می‌آمدند.

آنها خطاب به متولیان بازسازی گلزار شهدا می‌گویند: حال که توان و اراده تکمیل این گلزار را ندارید، سعی کنید که یادگاری‌های شهدا را برگردانید زیرا از بابت از بین بردن حجله‌های شهدا دلگیر هستیم زیرا احساس می‌کنیم که نه‌تنها به خانواده‌های شهدا بلکه با این کوتاهی‌ها، به شهدا نیز بی‌احترامی روا داشته‌اید.

فارس چالوس

دیدگاه خود را به ما بگویید.