تاریخ انتشار :جمعه ۲۲ دی ۹۶.::. ساعت : ۸:۱۳ ق.ظ
فاقددیدگاه

۱۱ خوراکی چاق کننده که هوس می‌کنید

ترکیب شوری و تردی، جذابیتی فوق العاده به چیپس سیب زمینی می‌دهد. با توجه به طعم یک پاکت یک اونسی، چیپس سیب زمینی دارای حداقل ۱۵۰ کالری است. خوردن یک بسته‌ی بزرگ ۸ اونسی حدود ۱۲۳۰ کالری برای شما به دنبال دارد.

به گزارش چالوس ما،

ولع خوردن یک غذا به این معنا نیست که بدن شما به آن ماده‌ی غذایی نیاز دارد. هوس خوردن یک غذا، مقدار کمی با نیاز بدن و مقدار زیادی با فعالیت شیمیایی مغز سرو کار دارد.به نقل از کرمانی هوس ممکن است مربوط به بافت یک غذا (ترد، نرم) و یا مزه (شیرین، نمکی) آن باشد، اما همه در یک چیز مشترک هستند و آن برهم زدن برنامه‌ی غذایی شما است.

 

۱۱ خوراکی چاق کننده که هوس می‌کنید

 

بستنی

معمولا افرادی که زیاد هوس غذا می‌کنند، کسانی هستند که BMI بالایی دارند. جای تعجب ندارد، چون غذا‌های چرب بییشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. ترکیب خنکی، خامه و شیرینی، بستنی را تبدیل به غذایی می‌کند که مقاومت در برابرش سخت است. اما خوردن آن هم حسابی برایتان خرج بر می‌دارد. یک وعده معمولی بستنی وانیلی حدود ۲۳۰ کالری دارد.

پیشنهاد بهتر:

نصف فنجان بستنی کم چرب، کالری بسیار کمتری دارد.

چیپس سیب زمینی

ترکیب شوری و تردی، جذابیتی فوق العاده به چیپس سیب زمینی می‌دهد. با توجه به طعم یک پاکت یک اونسی، چیپس سیب زمینی دارای حداقل ۱۵۰ کالری است. خوردن یک بسته‌ی بزرگ ۸ اونسی حدود ۱۲۳۰ کالری برای شما به دنبال دارد.

پیشنهاد بهتر:

قطعات کرفس و هویج را در حموص بگذارید و میل کنید. با این کار تردی آن را حفظ کردید، کالری کمتری استفاده کردید و همینطور مقدار قابل توجهی مواد مغذی به بدن خود رسانده اید.

شکلات

بیشتر زنان عادت به خوردن شکلات دارند و این کار را به طور منظم انجام می‌دهند. این درست است که خوردن شکلات روی خلق و خو بسیار تاثیر گذار است، اما فراموش نکنید همین شکلات می‌تواند صد‌ها کالری به میزان کالری مصرفی روزانه اضافه کند.

پیشنهاد بهتر:

از شکلات‌های تلخ که درصد کاکائو بالایی دارند، استفاده کنید. با این کار، هم کالری کمتری استفاده کردید و هم اینکه این نوع کاکائو برای قلبتان نیز مفید است.

پاپ کورن

گاهی اوقات نشستن و فیلم دیدن، باعث می‌شود هوس کنید پاپ کورن بخورید. حافظه تاثیر زیادی در هوس‌های غذایی دارد، قبلا در حال دیدن فیلم از خوردن پاپ کورن لذت برده اید و حالا نیز پیشنهاد خوردن دوباره را رد نمی‌کنید. پاپ کورن ساده، یک میان وعده‌ی سالم است، اما معمولا پاپ کورن‌هایی که در بسته بندی به فروش می‌رسد، با روغن نارگیل درست می‌شوند و سس کره‌ای به آن‌ها اضافه می‌شود.
در نتیجه پاپ کورن سالم تبدیل به هیولایی با ۴۰۰ تا ۱۲۰۰ کالری می‌شود.

پیشنهاد بهتر:

پاپ کورن را ساده استفاده کنید.

دونات‌ها

اگر رژیم هستید، دونات برای شما مانند میوه‌ی ممنوعه است. همین ممنوع بودن دلیل کافی برای هوس کردن را فراهم می‌کند. تحقیقات نشان داده خوردن غذا‌های دلخواه در یک هفته و سپس کنار گذاشتن آن‌ها در هفته‌ی بعد، الگویی یو یو شکل به وجود می‌آورد و ممکن است هوس کردن را شدت ببخشد. اگر واقعا هوس خوردن غذایی را دارید، مقداری از آن خوردن بهتر از کنار گذاشتن کاملش است. مشکل دونات‌ها این است که مواد مغذی بسیار کم و کالری بسیار بالایی دارند.

پیشنهاد بهتر:

نان سبوس دار با کره‌ی بادام زمینی

گوشت قرمز

آیا احساس می‌کنید یک وعده بدون داشتن یک قطعه گوشت وعده نمی‌شود؟ خبر خوب این است که برای رسیدن به وزن سالم مجبور نیستید گوشت را کنار بگذارید. فقط قطعه‌ی گوشت درست را انتخاب کنید. یک استیک معمولی حدود ۷۰۰ کالری دارد.
(اگر چربی آن را کم نکنید، ممکن است بیشتر هم باشد)

پیشنهاد بهتر:

از گوشت چرخ کرده کم چرب استفاده کنید.

پیتزا

پیتزا یکی از غذا‌های محبوب در سراسر جهان است و مزایایی هم برای سلامتی دارد. یک برش، معمولی حدود ۱۲ گرم پروتئین و ۲.۵ گرم فیبر دارد. اما هر برش پیتزا، حدود ۲۸۰ کالری دارد. (اگر مواد زیاد شود، می‌تواند بیشتر هم باشد)

پیشنهاد بهتر:

پیتزا را خودتان در خانه درست کنید. از گوشت و پنیر پیتزای کم چرب، گوجه فرنگی، فلفل دلمه‌ای و دیگر سبزیجات استفاده کنید.

ماکارونی

ماکارونی در بیشتر کشور‌های جهان جزو ۵ غذای برتر است. مشکل اینجاست که بیشتر مردم از نوعی ماکارونی استفاده می‌کنند که با آرد تصفیه شده تهیه می‌شود. ماکارونی ساده تنها یک پنجم ماکارونی سبوس دار فیبر دارد. این یعنی ماکارونی سبوس دار، می‌تواند انرژی پایدار تری به شما بدهد. سس ماکارونی هم می‌تواند از جمله موارد رژیم کش باشد، بعضی سس‌ها حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ کالری دارند.

پیشنهاد بهتر:

ماکارونی سبوس دار با سسی که پایه‌ی آن سبزیجات است، استفاده کنید.

سیب زمینی سرخ کرده

آیا همراه با غذا سیب زمینی هم می‌خورید؟ همین سوال کافیست تا هوس خوردن سیب زمینی سرخ کرده در شما بیدار شود. یک وعده‌ی بزرگ سیب زمینی سرخ کرده، می‌تواند معادل یک همبرگر کالری داشته باشد (۵۰۰ کالری).

پیشنهاد بهتر:

به جای سیب زمینی، سالاد بخورید و یا اگر اراده‌ای آهنین دارید، سیب زمینی سفارش دهید، اما تنها پنج یا شش عدد استفاده کنید.

آجیل‌ها

در مهمانی‌ها، خوردن یک مشت آجیل کار ساده‌ای است، اما همین آجیل مخلوط بو داده شده، می‌تواند بیش از ۸۰۰ کالری انرژی داشته باشد.

پیشنهاد بهتر:

از آجیل‌هایی که پوست دارند، استفاده کنید. این آجیل‌ها سرعت خوردن را کم می‌کنند.

قهوه

هوس خوردن قهوه چیزی فراتر از یک هوس ساده است، چون قهوه خاصیتی اعتیاد آور دارد. بعضی افراد بدون خوردن قهوه، حس می‌کنند نمی‌توانند کامل هوشیار شوند. خوشبختانه قهوه کالری خاصی ندارد البته تا زمانی که به آن شکر و خامه اضافه نکرده باشید.

پیشنهاد بهتر:

در قهوه‌ی خود از شیر کم چرب یا شیر سویا استفاده کنید.

حمله‌ی ساعت ۳ میان وعده

اگر ساعت ۳ ماشین میان وعده شروع به هشدار دادن کرد، بدانید دچار افت قند خون بین دو وعده شده‌اید. متاسفانه یک کلوچه‌ی شکلاتی با اینکه کالری بالایی دارد، فقط می‌تواند برای مدتی کوتاه این حس را از بین ببرد.

پیشنهاد بهتر:

از میان وعده‌هایی استفاده کنید که ترکیب پروتئین و دانه‌های کامل باشد. مانند پنیر کم چرب روی کراکر‌های سبوس دار. میان وعده‌های سالم، کمک می‌کند کمتر درگیر هوس‌های غذایی شوید و همچنین باعث می‌شوند بیشتر پایبند رژیم بمانید.

ناخنک‌های عصبی

گاهی هوس‌های غذایی از روی گرسنگی نیست و جنبه‌ی عصبی دارد. برای مثال احساسات ناخوشایند مانند استرس و اضطراب. به این حالت، خوردن احساسی می‌گویند و اگر درگیر این مشکل هستید و هرچند وقت این کار را انجام می‌دهید، رژیم خود را تضعیف می‌کنید.

پیشنهاد بهتر:

سعی کنید از روش‌های کنترل استرس استفاده کنید. یوگا یا مدیتیشن کار کنید؛ و یا می‌توانید در این موقعیت ها، غذا‌های آزاد را به جای غذا‌های پرکالری استفاده کنید.

یک روز بد

خوردن احساسی، می‌تواند در پایان یک روز بد اتفاق بیفتد. در این موقعیت ممکن است برای کاهش احساس اندوه و غم، به غذا‌های پرکالری رو بیاورید. خوردن احساسی در موارد شدید، موجب می‌شود فرد حتی وقتی پر شده است، نیز به خوردن ادامه دهد.

پیشنهاد بهتر:

برای فروکش کردن احساسات خود، به جایی غیر از یخچال مراجعه کنید. با دوستی که از او آرامش می‌گیرید تماس بگیرید، به موزیک مورد علاقه خود گوش دهید و یا آنچه در فکرتان است را در یک دفترچه بنویسید.

کنترل کردن هوس‌های غذایی: خوردن میان وعده

اگر زمانی که گرسنه هستید، هوس‌های غذایی به سراغتان می‌آیند میان وعده‌های سالم بین وعده‌های اصلی بخورید. خوردن درست و از روی برنامه‌ی میان وعده ها، کمک می‌کند کمتر گرسنه شوید و هوس‌های غذایی از شما دور شود. این را فراموش نکنید که هر میان وعده باید کمتر از ۲۰۰ کالری داشته باشد. انتخاب‌های خوب عبارتند از: ماست با میوه‌های تازه، تخم مرغ آب پز، اسموتی میوه.

کنترل کردن هوس‌های غذایی: پیاده روی

همه می‌دانیم که پیاده روی باعث سوزاندن کالری و کاهش وزن می‌شود. اما به تازگی مشخص شده است که پیاده روی کمک می‌کند کمتر شیرینی جات بخورید. در یک تحقیق مشخص شد افرادی که ۱۵ دقیقه پیاده روی می‌کنند، نسبت به افرادی که ۱۵ دقیقه استراحت می‌کنند، کمتر میل به خوردن شکلات دارند.

کنترل هوس‌های غذایی: رژیم کم کربوهیدرات

تحقیقات نشان داده است، کسانی که در برنامه‌ی غذایی خود بیش از حد کربوهیدرات مصرف می‌کنند هنگام رژیم گرفتن و زمانی که غذایشان محدود می‌شود، بیشتر درگیر هوس‌های غذایی می‌شوند، اما افرادی که به آرامی کربوهیدرات برنامه غذایی خود را کم کرده و به حد متعادل رسانده اند، در برابر هوس‌های غذایی مقاوم‌تر بوده و در رژیم گرفتن نتایج بهتری کسب کرده اند.

کنترل هوس‌های غذایی: مقداری خوش گذرانی

گاهی اوقات مقاومت کردن بیش از حد، در برابر غذا‌های دلخواه باعث تحریک بیش از پیش هوس‌های غذایی می‌شود. برای اینکه کمتر دچار این مشکل شوید، می‌توانید گاهی یکی از میان وعده‌های خود را به غذای دلخواهتان اختصاص دهید تا بتوانید اشتیاق خود به چنین غذا‌هایی را کنترل کنید. البته مواظب باشید که کالری آن وعده، بیش از حد بالا نرود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.