تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶.::. ساعت : ۱۰:۲۶ ق.ظ
فاقددیدگاه

غوره‌ای پرورش دهید

برای اینکه گیاه بتواند زیبایی‌اش را تمام و کمال نشان دهد، آن را درون گلدانی آویز بکارید تا شاخسارش را از لبه گلدان پایین بیاندازد! همچنین می‌توانید ساقه‌هایش را به هم ببافید!

به گزارش چالوس ما،

الحق که نامش برازنده‌اش است! غوره‌ای! برگ‌های تپل و گوشتالود این ساکولنت عجیب و غریب مانند غوره‌هایی آبدار به شاخه‌اش چسبیده‌اند. به نقل از فوت و فن ساکولنت غوره‌ای یکی از عجیب‌ترین و زیباترین ساکولنت‌هایی است که می‌توانید در خانه پرورش دهید.

 

غوره‌ای پرورش دهید

 

نام انگلیسی این گیاه خیره کننده “نخ و مروارید” است، که واقعا هم به گیاه می‌آید! این ساکولنت را به سرعت از روی برگ‌هایش خواهید شناخت. همانطور که می‌بینید برگ‌های گیاه بر روی ساقه رونده‌اش، مانند مرواریدی، می‌رویند و از لبه گلدان آویزان می‌شوند. در صورتی که ساقه‌ها را کوتاه نکنید به درازای ۶۰ سانتی متر هم می‌رسند!

برای اینکه گیاه بتواند زیبایی‌اش را تمام و کمال نشان دهد، آن را درون گلدانی آویز بکارید تا شاخسارش را از لبه گلدان پایین بیاندازد! همچنین می‌توانید ساقه‌هایش را به هم ببافید!

شرایط رشد

– نور

ساکولنت غوره‌ای به مکانی روشن با چند ساعت آفتاب مستقیم نیاز دارد.

– آبیاری

در طول فصل رشد گیاه، بهار و تابستان، خاک گلدان آن را همواره اندکی مرطوب نگه دارید. با فرا رسیدن زمستان، آبیاری را کاهش دهید. اگر برگ‌های کروی گیاه شروع به پهن شدن کردن، این نشانه آن است که گیاه به اندازه کافی آب نخورده و به آب بیشتری نیاز دارد.

– دما

گیاه از بهار تا پاییز به هوای نسبتا گرمی نیاز دارد. ساکولنت غوره‌ای در طول زمستان دما‌های خنک تری احتیاج دارد.

– خاک

هر گونه خاک کاکتوسی که در بازار موجود است، برای کاشت ساکولنت غوره‌ای مناسب خواهد بود، اما بهتر است از خاک‌های شنی استفاده شود.

– کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد به صورت ۲ هفته یک بار با کود‌های مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. محلولی کودی، با نصف غلظت گفته شده روی بسته کود، برای تغذیه گیاه درست کنید.

در طول دوره استراحت، گیاه هر ۶ هفته یک بار نیاز به تغذیه دارد.

تکثیر

ساکولنت غوره‌ای به راحتی از طریق قلمه ساقه قابل تکثیر است. برای تکثیر گیاه به این روش، در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه‌ها را در آن بکارید. قلمه‌ها را در محیطی گرم و مرطوب قرار دهید. بعد از چند وقت رشد جدید را در آن‌ها مشاهده می‌کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است! البته اگر محیطی گرم و مرطوب هم ندارید، نگران نباشید. گلدان قلمه‌ها را هم در کنار گلدان گیاه مادر قرار دهید. همانطور که قبلا هم گفتیم این گیاه به راحتی از طریق ساقه‌اش تکثیر می‌شود و سخت گیر نیست. حتی به هورمون ریشه زنی هم احتیاج نخواهید داشت.

قلمه‌ها باید در مدت کمی ریشه بزنند. اگر ریشه دهی با تاخیر مواجه شد، قلمه‌ها را چک کنید تا مطمئن شوید مشکلی ندارند.

تعویض گلدان

گلدان ساکولنت غوره‌ای را هر سال بهار تعویض کنید. برای تعویض گلدان گیاه، ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک شود. سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه‌های گیاه آسیبی نرسانید.

گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. اگر گلدانی که گیاه را در آن می‌کارید چند سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی باشد، رشد گیاه با اختلال مواجه خواهد شد. چرا که گیاه با قرار گیری در گلدان بزرگ جدیدش، تمام انرژی خود را صرف تولید ریشه برای پر کردن فضای خاک می‌کند و انرژی اضافه‌ای برای رشد برایش باقی نمی‌ماند.

بعد از چند بار تعویض گلدان، گیاه بالغ شروع به خشک شدن و مردن می‌کند. در این هنگام بهتر است از ساقه‌های گیاه قلمه بگیرید و گیاه مادر را دور بیاندازید. چون گیاه مادر عمر خود را کرده است و رسیدگی بیشتر شما، تاثیری در روند مرگ آن ندارد. قلمه‌ها را در گلدان‌های جداگانه بکارید و به جای یک گیاه، چند گیاه داشته باشید! حتی می‌توانید آن‌ها را به دوستان‌تان هدیه دهید!

دیدگاه خود را به ما بگویید.