تاریخ انتشار :چهارشنبه ۹ اسفند ۹۶.::. ساعت : ۹:۲۸ ق.ظ
فاقددیدگاه

نرگس پرو مخصوص علاقه‌مندان به انواع نرگس

اگر نرگس را دوست دارید، اما می‌خواهید امسال نرگسی متفاوت‌تر داشته باشید، این گیاه انتخاب خوبی است. یکی دیگر از مزایای هیمنوکالیس آن است که می‌توان آن را در خانه هم پرورش داد!

به گزارش چالوس ما،نرگس پرو یا هیمنوکالیس نام این گیاه زیبا و تا حدودی عجیب است! به نقل از فوت و فن اگر به نرگس‌ها علاقه دارید، بد نیست روی پرورش هیمنوکالیس هم فکر کنید.

 

نرگس پرو مخصوص علاقه‌مندان به انواع نرگس

 

همه برای آمدن برف انتظار زمستان را می‌کشند، اما دوستداران گل و گیاه برای نرگس! همانطور که می‌دانید گل نرگس، گیاهی پیازی است و با فرا رسیدن زمستان و پاییز شکوفا می‌شود. نرگس کشور پرو یا نرگس زرد کشور پرو هم یکی دیگر از انواع گونه‌های نرگسی است که می‌توانید پرورش دهید.

اگر نرگس را دوست دارید، اما می‌خواهید امسال نرگسی متفاوت‌تر داشته باشید، این گیاه انتخاب خوبی است. یکی دیگر از مزایای هیمنوکالیس آن است که می‌توان آن را در خانه هم پرورش داد! چه از این بهتر! البته پرورش آن در خانه با بیرون از خانه متفاوت خواهد بود پس حتما توجه داشته باشید شرایطی که برای شما خواهیم گفت: را رعایت کنید تا در پرورش آن شکست نخورید.

خب اگر علاقه‌مندید شروع کنیم؟!

شرایط رشد

نور

هیمنوکالیس به مکانی روشن نیاز دارد، اما حتما لازم نیست آن را در آفتاب مستقیم نگهداری کنید. زمانی که پیاز گیاه را تازه می‌کارید، گیاه به نور کمتری نیاز دارد، اما همزمان که گیاه بزرگ‌تر می‌شود و رشد می‌کند و گل می‌دهد، می‌توان گیاه را به تدریج به مکان پر نور تری منتقل کرد.

آبیاری

در طول زمستان که دوره کمون گیاه است پیاز گیاه باید درون کیسه‌ای پر از خاک اره و یا پیت خشک نگهداری شود. در اواخر زمستان یا اوایل بهار پیاز را درون خاک مرطوب بکارید و آن را در مکانی نسبتا گرم قرار دهید و تا زمانی که رشد جدید را مشاهده کنید گیاه را در همین شرایط بگذارید. هیمنوکالیس به آبیاری منظم نیاز دارد، اما از آبیاری زیاد بیزار است. خاکی که زیاد آبیاری شود منجر به گندیده و پوسیده شدن پیاز گیاه می‌شود. زمانی که گل و برگ‌ها در پاییز خشک می‌شوند و می‌میرند، آبیاری را به تدریج کم کنید و سپس با خشک شدن خاک پیاز را از درون آن بیرون بکشد.

قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ‌های زهکش گلدان باز و به اندازه کافی هستند. اگر سوراخ‌ها ناکافی بودند، به وسیله میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید.

خاک

از خاکی با زهکشی عالی و پر از مواد ارگانیک برای کاشت این گل زیبا استفاده کنید.

کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کود‌های مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید.

تکثیر

هیمنوکالیس را می‌توانید به شکل پیاز و یا گیاهی که در گلدان کاشته شده است در بازار پیدا کنید. این گل به وسیله پیازش تکثیر می‌شود.

زمانی که گیاه بزرگ می‌شود و به خوبی رشد می‌کند، بعد از مدتی شروع به تولید پیاز‌های جدید می‌کند. این پیاز‌ها چسبیده به پیاز گیاه تشکیل می‌شوند. بعد از تشکیل و بزرگ شدن نسبی پیاز‌های جدید، زمانی که در پاییز هیمنوکالیس را از خاک در می‌آورید، این پیاز‌های تازه تشکیل شده را از پیاز مادر جدا کنید. برای این کار ابتدا تا جایی که می‌توانید خاک را از اطراف پیاز جدا کنید و سپس با استفاده از چاقویی تمیز و استریل پیاز جدید را با احتیاط از پیاز اصلی جدا کنید و در کشت بعد آن را در گلدانی جداگانه بکارید.

البته می‌توان این پیاز‌ها را از گیاه جدا نکرد و به همان صورت متصل به گیاه اصلی نگه داشت و آن را در سال بعد کاشت. به این ترتیب از هر پیاز گلی خواهد رویید و در هر گلدان گل‌های بیشتری خواهید داشت.

تعویض گلدان

چون این گیاه پیازی است، نیاز به تعویض گلدان هر ساله و تازه شدن خاکش دارد. این گیاه از نرگس عادی بزرگ‌تر خواهد بود پس می‌توانید آن‌ها را به راحتی درون گلدان بزرگی با مقدار زیادی خاک بکارید. بعد از تمام شدن فصل، گیاه را از گلدان خارج کنید، خاک قدیمی را دور بریزید و پیاز را به خانه زمستانی‌اش (کیسه‌ای پر از خاک اره یا …) منتقل کنید. می‌توانید تا فرا رسیدن فصل جدید کاشت گیاه را در مکانی خنگ نگه دارید و بعد از آن پیاز را بیرون آورده و در گلدانی با خاک تازه بکارید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.