تاریخ انتشار :شنبه ۴ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۳:۵۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

۱۰ توصیه مهم تغذیه‌ای برای مادران شیرده در ایام نوروز

یکی از مشکلات اساسی که اکثر مادران شیرده درایام نوروز با آن مواجهند، اضافه وزن ناشی از مصرف زیاد شیرینی، شکلات، آجیل و ... است.

به گزارش چالوس ما،

اگرچه رسم و رسومات مربوط به نوروز ریشه‌ای دیرینه در فرهنگ کهن پارسی دارد؛ اما برخی از مسایل وابسته به نوروز، آن را به یک موضوع مهم روز، به لحاظ سلامتی تبدیل کرده است.به نقل از زندگی آنلاین رسومات وابسته به برنامه‌های پایان سال و ایام نوروز از خانه تکانی و چهارشنبه سوری تا رفت و آمدهای نوروزی سلامت جامعه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

یکی از تغیرات مهم در این ایام تغیرات عادات تغذیه‌ای جامعه می‌باشد. تغییراتی که علاوه بر پرخوری شامل تغییر در نوع تغذیه و کیفیت غذاها نیز می‌شود.

مهمانی‌های متعدد و صرف مواد غذایی پر انرژی از جمله شیرینی‌ها و انواع آجیل‌ها خطر افزایش وزن و بیماری‌های وابسته به آن‌را افزایش می‌دهد.

از طرفی تغذیه در حین سفر و همچنین افزایش استفاده مردم از غذاهای آماده و کنار خیابانی و حتی کنار جاده‌ای خطر بروز مسمومیت‌ها را افزایش داده و مشکلات زیادی را برای شادی و جشن مردم به بار خواهد آورد.

در ایام دید و بازدید‌های نوروزی، معمولا برنامه غذایی روزانه تغییر می‌کند و این تغییرات ممکن است سلامت شما مادر شیرده را به خطر اندازد.

یکی از مشکلات اساسی که اکثر مادران شیرده درایام نوروز با آن مواجهند، اضافه وزن ناشی از مصرف زیاد شیرینی، شکلات، آجیل و … است.

مادران شیرده باید در ایام نوروز توجه ویژه‌ای به تغذیه خود داشته باشند.

توصیه‌های مهم تغذیه‌ای برای مادران شیرده در ایام نوروز

مصرف روزانه حداقل ۳ وعده غذایی اصلی (صبحانه، ناهار و شام) را فراموش نکنید، تغذیه وعده‌های عادی غذایی از مصرف بیش از حد تنقلات و شیرینی ممانعت خواهد کرد.

در این میان صبحانه را در اولویت قرار دهید. چرا که انرژی لازم را برای فعالیت‌های روزانه تامین می‌کند.

مصرف انواع شیرینی و شکلات می‌تواند باعث کاهش اشتها شود. پس مصرف کمترشان آن هم با فاصله ۲ الی ۳ ساعت از وعده اصلی توصیه می‌شود.

اکثر شیرینی‌ها از روغن‌ها و چربی‌هایی تهیه می‌شوند که منجر به افزایش چربی‌های مضر خون می‌شوند، در نتیجه خانم‌های شیرده در مصرف آنها لازم است بسیار دقیق باشند و با احتیاط فراوان مصرف کنند.

انواع آجیل غنی از مواد مغذی مانند املاحی مثل کلسیم، فسفر، منیزیم، آهن، و مقادیر بالایی پروتئین، ویتامین E و … هستند که می‌توانند میان وعده مغذی برای مادران شیرده باشند.

اما فراموش نشود که سرشار از کالری بوده و مصرف بیش از حد آنها منجر به افزایش وزن و چاقی می‌شود.

بهتر است انواع آجیل‌ها به‌صورت خام و بدون نمک مصرف شوند. انواع بوداده سرشار از نمک بوده و برای سلامتی قلب و عروق خطرناک می‌باشند.

از نقطه نظر بهداشتی لازم است به سلامت آجیل و عدم رشد کپک‌ها و انواع قارچ‌های سمی بر روی آنها اطمینان حاصل کنید.

مصرف مجاز میوه‌ها در روز ۲ تا ۴ واحد می‌باشد. میوه‌ها دارای ویتامین‌ها و املاح معدنی هستند که برای حفظ سلامت بدن لازمند، در میان میوه‌ها، مرکبات و سیب از پرخاصیت‌ترین‌ها است، مصرف سیب را در ایام نوروز فراموش نکنید. وجود مواد شیمیایی خاص در این میوه اشتهای شما را کنترل خواهد کرد و از پرخوری خواهد کاست.

مصرف میوه‌هایی همانند موز به دلیل داشتن کالری زیاد باید محدود شود. خیار نیز چون کالری بسیار کمی دارد و جای میوه را می‌گیرد، در برنامه غذایی خود قرار دهید.

سعی کنید در قاب میوه برای پذیرایی از مهمانان خود از سیب و خیار بیشتر استفاده کنید.

از مصرف نوشابه با غذا و قند با چای در ایام تعطیلات نوروزی جدا پرهیز شود.

روزانه ۸ تا ۱۱ لیوان آب مصرف کنید. کاهش مصرف آب در ایام نوروز از عوامل مهم آسیب‌رسان به سلامتی می‌باشد. از طرفی مصرف آب از پرخوری جلوگیری می‌کند و احساس سیری را در شما القاء می‌کند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.