تاریخ انتشار :پنج شنبه ۹ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۴:۲۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

تشخیص بیماری با اثر انگشت

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که علاوه بر کشف جرایم، از اثر انگشت می‌توان برای تشخیص بیماری‌های مختلف از جمله سرطان، آسم و دیابت بهره برد.

به گزارش چالوس ما،

بنابر گزارش روزنامه دیلی میل تحقیقات نشان می‌دهد، زنانی که اثر انگشت خاصی دارند یعنی حلقه‌های کمتر و قوس‌های بیشتری دارند در معرض افزایش خطر ابتلا به سرطان‌های زنانه قرار دارند.

پیش از این نیز محققان نشان داده اند که ممکن است الگو‌های منحصر به فرد اثر انگشت و نیز خطوط کف دست با خطر ابتلا به وضعیت‌های گوناگونی مانند دیابت، آلزایمر، سرطان خون، ناتوانی جنسی، افسردگی و حتی بیماری لثه ارتباط داشته باشند.
بر اساس نظریه «درﻣﺎﺗﻮﮔﻠﯿﻔﯿﮏ» (dermatoglyphics) «مطالعه علمی ارتباط اثرات انگشت و ابتلا به بیماری» اگر رشد اندام، ارگان‌ها یا سایر بافت‌ها در مراحل بسیار اولیه حیات جنین مختل شود، تغییراتی در پیکربندی اثرات انگشت و خطوط کف دست ایجاد خواهد شد.
استدلال می‌شود که این تغییرات، نشانگر‌های قابل رویت و دائمی درخصوص تکامل غیرمعمول سیستم عصبی و سایر مناطق هستند که همزمان در رحم ایجاد می‌شود.
اثر انگشت انسان‌ها منحصر به فرد است. اگرچه دوقلو‌های همسان، «دی. ان. ای» – DNA – مشترکی دارند، اما تا کنون هیچ دو نفری اثر انگشت همانندی نداشته اند.
الگوی منحصر به فرد اثر انگشت افراد در نتیجه مجموعه‌ای از تاثیرات بر انگشتان جنین که در فاصله زمانی میان هفته یازدهم و چهاردهم بارداری در رحم مادر تشکیل می‌شوند، ایجاد می‌شود.
به گزارش ایرنا به نقل از دیلی میل، بنابر تحقیق صورت گرفته تصور می‌شود محیط رحم که تحت تاثیر عواملی از قبیل: فشار خون، ترکیب هورمونی، رژیم غذایی مادر و هر گونه عفونت قرار دارد، وضعیت جنین در رحم مادر و تراکم مایع آمنیوتیک اطراف انگشتان جنین به همراه ژن‌ها نقش اساسی در تعیین هر الگوی فردی اثر انگشت ایفا می‌کنند.

برخی بیماری‌هایی را که از روی اثر انگشت می‌توان تشخیص داد، عبارتند از:

بیماری قلبی
بر اساس نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ در مجله Clinical and Diagnostic Research منتشر شد، مردان مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب (CHD) بیشتر احتمال دارد که از یک نوع خاص الگوی اثر انگشت برخوردار باشند.
محققان دانشگاه پزشکی Ningxia در این مطالعه ۲۵۰ مرد سالم و مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب را با هم مقایسه کردند و متوجه شدند که مردان مبتلا به این بیماری در مناطق خاصی از اثر انگشت خود برآمدگی‌های بیشتر و الگو‌های حلقوی متفاوتی داشتند.
آن‌ها می‌گویند: بروز عواملی در دوران بارداری می‌تواند بر تکامل قلب و ایجاد برآمدگی‌ها در خطوط انگشتان و کف دست تاثیر بگذارد.
سرطان
به گفته محققان میان اثر انگشت و ابتلا به شماری از سرطان‌ها از جمله سرطان سینه، تخمدان و گردن رحم ارتباط وجود دارد.
محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران در یک مطالعه اثر انگشت ۳۰۰ زن مبتلا به سرطان تخمدان و سایر سرطان‌های زنانه را بررسی کردند و اثر انگشت آن‌ها را با اثر انگشت زنان سالم مقایسه کردند.
نتایج این مطالعه که در مجله European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology منتشر شد، نشان داد که اثر انگشت زنان مبتلا به سرطان، حلقه‌های کمتری داشت و تعداد الگو‌های قوسی در آن‌ها بیشتر بود.
این محققان همچنین تحقیقات قبلی را در زمینه سرطان سینه که درصد بالاتری از الگو‌های قوسی را در اثر انگشت بیماران سرطانی نشان می‌دهند، تجزیه و تحلیل کردند.
این محققان اظهار داشتند که استفاده از اثر انگشت می‌تواند روش ارزان قیمت‌تر و سریع تری برای غربالگری شمار زیادی از افراد باشند.
دیابت
تصور می‌شود که ژن‌ها و محیط زیست در ابتلا به دیابت دست دارند و محققان تفاوت‌های قابل ملاحظه‌ای را در اثر انگشتان دست چپ و راست افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ کشف کرده اند.
از سوی دیگر اثر انگشتان دست راست و چپ شبیه هم نیستند، اما محققان دانشگاه اوهایو در آمریکا در سال ۲۰۱۷ متوجه شدند که تفاوت‌های اثر انگشتان دست راست و چپ در افراد مبتلا به دیابت بیشتر است.
مطالعه این محققان که بر روی ۳۰۰ نفر انجام شد، اولین مطالعه‌ای بود که این موضوع را نشان داد و آن‌ها می‌گویند که از نتایج این مطالعه می‌توان برای پیش بینی خطر ابتلا به دیابت در افراد استفاده کرد.
بیشترین تفاوت الگو‌های اثر انگشت، در چهار انگشتی مشاهده شد که در فاصله زمانی میان هفته چهاردهم و شانزدهم بارداری تشکیل می‌شوند.
محققان دانشگاه اوهایو اکنون در حال فعالیت برای ساخت یک اپ (اپلیکیشن) تلفن همراه هستند که افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت را قبل از بروز هر گونه علائمی شناسایی می‌کند.
بیماری لثه
یک مطالعه که در مجله Contemporary Dental Practice منتشر شده است، نشان می‌دهد الگو‌های اثر انگشت کودکانی که دندان‌های خراب دارند در قیاس با کودکانی که دندان‌های سالم دارند، متفاوت است.
محققان دانشگاه پاسیفیک (Pacific) در هند در مطالعه‌ای اثرات انگشت ۴۰۰ کودک پنج تا ۱۲ ساله را با توجه به سلامت دندانی آن‌ها مقایسه کردند. نتایج این مطالعه نشان داد، کودکانی که دندان‌های خراب داشتند در اثرات انگشت خود الگو‌های حلقه‌ای بیشتر و برجستگی‌های کمتری داشتند.
بیماری «ام. اس» یا اسکلروزمولتیپل
این وضعیت بر اثر آسیب به غلاف میلین، پوشش محافظ اعصاب ایجاد می‌شود. اگر چه علت این وضعیت شناخته شده نیست، اما تصور می‌شود که گوناگونی ده‌ها ژن‌ها و عوامل محیطی از جمله کمبود ویتامین D. در ابتلا به این بیماری دست داشته باشند.
محققان در یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، اثرات انگشت ۱۲۰ نفر را که برخی از آن‌ها ام. اس داشتند بررسی کردند و متوجه شدند که در اثر انگشت آن‌ها برجستگی‌های بیشتری وجود داشت.
آسم
تصور می‌شود که ژن‌ها و محیط در ابتلا به آسم نقش دارند. چند مطالعه تفاوت‌هایی را در اثر انگشت افراد مبتلا به آسم و افرادی که به این وضعیت مبتلا نیستند، نشان داده اند.
مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ در مجله بین المللی Healthcare and Biomedical Research منتشر شد، نشان داد که در اثر انگشت بیماران مبتلا به آسم کمان‌های به مراتب کمتر و تعداد حلقه‌های بیشتری وجود دارد.
ناباروری
در گزارشی که در سال ۲۰۱۳ در مجله Nepal Medical College منتشر شد، محققان با مقایسه اثر انگشت و خطوط کف دست مردان نابارور متوجه شدند که تعداد حلقه‌های موجود در اثر انگشت و خطوط کف دست این مردان در قیاس با مردان بارور به مراتب کمتر بود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.