تاریخ انتشار :شنبه ۱۱ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۱۲:۲۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

۱۰ اشتباه رایج در هنگام تمیز کردن خانه

روش پاکسازی و تمیز کاری به وسیله گردگیر، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود؛ چرا که با پخش کردن گرد و خاک درون فضای خانه می‌تواند مشکلات تنفسی برای اعضاء خانه به وجود آورید، از این رو توصیه می‌شود در هنگام گرد گیری از یک دستمال تقریبا مرطوب نه خیس برای گردگیری استفاده شود.

به گزارش چالوس ما،

بشیر قلی زاده سرچشمه: تمیز کردن خانه شاید به ظاهر کار سختی نباشد، اما این کار با توجه به جابه‌جایی وسایل منزل، می‌تواند بخشی از کار‌های سخت و مشقت بار باشد. از این رو اگر تمیزکاری خانه طبق اصول و یا برنامه ریزی خاص صورت نگیرد، می‌تواند سخت‌تر از آن چیزی باشد که به ذهن می‌رسد. جالب است؛ بدانید که انجام برخی کار‌های اشتباه در هنگام تمیز کردن خانه علاوه بر تلف کردن وقت باعث می‌شود که ما از نتیجه تمیز کاری خود نیز راضی نباشیم. در ادامه این مطلب شما را با ۱۰ اشتباه رایج در هنگام تمیز کردن خانه که ممکن است از شما سر بزند آشنا می‌کنیم تا با دانستن این موارد از نتیجه تمیزکاری منزل خود نهایت رضایت مندی را داشته باشید.
متاسفانه برخی با پیروی از عادت‌های بد علاوه بر اینکه به مقصود خود نمی‌رسند بلکه باعث نابودی اسباب و وسایل منزل نیز می‌شوند به طور مثال استفاده بیش از حد از شوینده‌هایی شیمیایی شاید به ظاهر راهی برای خلاصی از شر چرک و لکه‌های روی لباس‌ها و دیگر وسایل منزل باشد اما نباید از یاد برد که برخی از شوینده‌ها خواص خوردندگی بسیار بالایی نیز دارند و این امر سبب می‌شود تا لوازمی که با آن‌ها تمیز می‌شوند بافت و شکل اولیه خود را به مرور زمان از دست دهند.
استفاده از گردگیر‌ها
شاید در ظاهر تکاندن گرد و خاک از روی وسایل منزل به وسیله گردگیر‌ها روشی مناسب برای رهای از شر گرد و خاک مانده روی آن‌ها باشد. در واقع شما با این کار، گرد و غبار نشسته بر روی وسایل را در جایی دیگر از خانه پخش می‌کنید. این روش پاکسازی و تمیز کاری به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود؛ چرا که با پخش کردن گرد و خاک درون فضای خانه می‌تواند مشکلات تنفسی برای اعضاء خانه به وجود آورید، از این رو توصیه می‌شود در هنگام گردگیری از یک دستمال تقریبا مرطوب نه خیس برای گردگیری استفاده شود. مزیت استفاده از این روش باعث می‌شود تا دیگر اثری از گرد و غبار روی وسایل منزلتان مشاهده نشود و در ضمن آلودگی‌هایی که ممکن است با گرد و خاک روی بدن‌تان بنشینند نیز نابود می‌شوند.
پر کردن بیش از ظرفیت ماشین ظرفشویی و لباسشویی
همان طور که می‌دانید هر وسیله‌ای با توجه به امکاناتی که برای آن در نظر گرفته شده است، ظرفیتی برای ارائه خدمت به شما دارد. از این روش شما قبل از پر کردن ماشین ظرفشویی و لباس شویی ظرفیت آن‌ها را در نظر داشته باشید. از یاد نبرید که اگر شما بخواهید بیش از ظرفیت ماشین ظرفشویی و لباسشویی از آن‌ها کار بکشید، بی‌شک با نتیجه مطلوبی روبه‌رو نخواهید شد. در ضمن این کار عمر مفید ماشین‌ها را نیز پایین می‌آورد. برای اینکه مجبور نباشید ماشین ظرفشویی‌تان را بیش از حد پر کنید، سعی کنید از انبار کردن ظروف نشسته درون سینک جلوگیری کنید و یا برخی از ظروف را با دست‌تان بشوید تا به ماشین‌تان نیز فشار نیاید. البته این مورد درباره ماشین لباسشویی نیز صدق می‌کند.
استفاده بیش از حد از مواد شوینده برای شستن لباس‌ها
شاید شستن لباس با ماشین لباس شویی را همه تجربه کرده باشیم و همان طور که می‌دانیم اگر از مواد شوینده برای تمیز کردن لباس‌های چرک و لکه دار استفاده نشود با نتیجه مطلوب روبه‌رو نخواهیم شد؛ از این رو لازم است برای شستن لباس‌ها از مواد شوینده شیمیای استفاده کنیم. از یاد نبرید هر لباسی با هر حجم و لکه‌ای نیاز به یک مقدار مناسب از شوینده دارد. در چنین شرایطی برخی اصرار دارند که با استفاده از مواد شوینده بیشتر راحت‌تر از شر لکه‌ها خلاص شوند. از یاد نبرید میزان مناسب شوینده برای هر حجم معمولا روی برچسب شویند‌ها شرح داده شده است. از این رو برای رهایی از شر لکه‌های روی لباس از مواد شوینده بیشتری استفاده نکنید. این کار علاوه بر اینکه شکل ظاهری بافت لباستان را نابود می‌کند، پس از شستشو لکه‌های سفید و نافرمی روی آن‌ها باقی می‌گذارد؛ چرا که ماشین لباسشویی برای یک حجم مخصوصی آب برای شستشو در اختیار لباس‌ها قرار می‌دهد؛ از این رو هر چقدر حجم مایع و یا پودر برای شستشوی لباس‌ها زیاد باشد، مقدار مواد مانده روی لباس‌ها در آخر کار بیشتر خواهد بود. بنابراین سعی کنید با توجه به دستورالعملی که روی مواد شوینده ذکر شده است، عمل کنید تا دچار مشکل نشوید.

خالی نکردن به موقع کیسه زباله جارو برقی

از یاد نبرید جاروبرقی با توجه به وظیفه‌ای که دارد هر از چند گاهی باید به خوبی تمیز و سرویس شود. چرا که وجود مو‌های بلند درون خرطوم و لوله جاروبرقی می‌تواند میزان کارایی آن را به شدت کاهش دهد. بنابراین سعی کنید هر یک الی دو ماه بعد از استفاده جارو برقی حتما لوله‌ها و خرطومی آن را بررسی کند تا در صورت مسدود شدن راه‌های هوا، آن‌ها را باز کنید. یک نکته جالب در مورد جاروبرقی این است که اکثرا یادشان می‌رود که کیسه جاروبرقی باید تعویض و یا خالی شود. در هر صورت هر چقدر کیسه جاروبرقی پر باشد، میزان کارایی جارو نیز پایین می‌آید. این شما هستید که وقتی از جاروبرقی استفاده می‌کنید، باید متوجه خالی و یا پر بودن کیسه زباله آن باشید.
قرار دادن مسواک در جای تاریک و نامناسب
بسیاری از مردم عادت کرده‌اند که مسواک خود را پس از استفاده در مکانی تاریک و البته نمور نگهداری کنند. از یاد نبرید از آن‌جایی که مسواک دارای رطوبت نسبی خوبی است، اگر در یک مکان نمدار و تاریک نگهداری شود، مکانی مناسب برای رشد انواع میکروب‌ها و باکتری‌ها می‌شود. از این رو توصیه می‌شود به هیچ عنوان مسواک‌های‌تان را درون فضای حمام و یا دستشویی قرار ندهید. این مکان‌ها با توجه به آلودگی زیادی که دارند، مسواک شما را آلوده کرده و در نتیجه این مسواک آلوده وارد فضای داخلی دهان شما شده و می‌تواند مشکلات زیادی را برای شما به وجود آورد.
نظافت هفتگی روشی مناسب برای تمیز کردن خانه
همان طور که می‌دانید اگر در تمیز کردن محیط داخلی و حتی خارجی خانه سهل انگاری صورت گیرد، بی‌شک با انباشت گرد و خاک روی اثاثیه منزل، کار تمیزکاری آن‌ها با مشکل فراوان روبرو می‌کند یکی از بهترین روش‌ها برای لکه بری لوازم منزل مثل روکش مبل‌ها و قالی و موکت این است که اجازه ندهید مواد آلوده برای مدت زیادی روی آن‌ها باقی بماند. این کار باعث می‌شود تا مواد درون بافت وسایل نفوذ کرده، از این رو تمیز کردن آن‌ها می‌تواند بسیار وقت گیر و گا‌ها عذاب آور باشد. بنابراین به محض کثیف شدن و آلوده شدن لباس‌ها و دیگر منسوجات داخل منزل آن‌ها را بلافاصله بشویید تا زحمت کمتری برای تمیز کردن شان بکشید.
تمیز کردن صفحه اجاق گاز
یک روش بسیار مناسب برای تمیز کردن صفحه اجاق گاز این است که وقتی آشپزی شما تمام شد، بلافاصله پس از خنک شدن صفحه‌های شعله پخش کن‌ها، سطح اجاق گازتان را به خوبی پاک کنید تا انباشت چربی و دیگر مواد غذایی باعث آلوده شدن محیط آشپزخانه نشود. البته این مورد درباره مایکروویو نیز صدق می‌کند از یاد نبرید در هنگام نظافت اجاق گاز، برق و یا شیر گاز را حتما قطع کنید. در ضمن قطع کردن برق مایکروویو نیز قبل از تمیزکاری بسیار ضروری است.
شستن و ضد عفونی کردن به موقع تخته گوشت و سبزیجات
بی‌شک تخته گوشت و سبزیجات بهترین مکان برای رشد انواع میکروب‌ها و باکتری‌های خطرناک هستند. از این رو سعی کنید، پس از این که کارتان با تخته گوشت و تخته سبزیجات تمام شد، حتما آن را به خوبی بشویید تا هر گونه بقایای باقی مانده از گوشت، چربی و دیگر مواد غذایی فاسد شدنی روی آن حذف شود. البته پاشیدن نمک پس از تمیز کردن تخته گوشت یک روش موثر برای دور کردن انواع میکرواورگانیسم‌ها از روی سطح تخته گوشت است. استفاده از برخی محلول‌های سفید کننده نیز می‌تواند روشی مناسب برای نابودی انواع میکرواورگانیسم‌های جمع شده روی تخته گوشت و تخته سبزیجات نیز باشد.
استفاده از اسفنج‌های آلوده
اکثرا بر این باورند که اسفنج‌هایی که در آشپزخانه برای شستن ظروف استفاده می‌شود، از آنجایی که معمولا برای شستن ظروف از مواد شوینده شیمیایی استفاده می‌کنیم، اسفنج‌ها نمی‌توانند مکان مناسبی برای رشد انواع میکروب‌ها و باکتری‌ها باشند. اما از یاد نبرید اسفنج‌های درون آشپزخانه نیز یکی از آلوده‌ترین مکان‌هایی است که شرایط رشد مناسب را برای موجودات ذره‌بینی ایجاد می‌کند. از این رو سعی کنید پس از شستشو اسفنج‌ها را با مواد ضد عفونی کننده خوب بشوید و آن‌ها را در مکانی قرار دهید که به راحتی خشک شوند. چرا که مکان خشک باعث نابوی میکروارگانیسم‌ها می‌شود. از یاد نبرید به هیچ عنوان از اسفنج‌های مخصوص شستن ظروف برای موارد دیگر استفاده نکنید. به عنوان مثال از آن‌ها برای تمیز کردن روی اجاق گاز و دیگر وسایل منزل استفاده نکنید.
پاک کردن پنجره‌ها پس از شستشو با آب
اگر قصد دارید، پنجره‌های خانه شما را با استفاده از آب تمیز کنید، سعی کنید پس از شستشوی شیشه پنجرها، آن‌ها را با استفاده از یک پارچه خشک و تمیز به خوبی پاک کنید. چرا که وقتی آب روی سطح شیشه بخار شود، اثراتی از مواد معدنی موجود در روی شیشه‌ها باقی می‌ماند. این امر می‌تواند باعث زشت به نظر رسیدن آن‌ها به ویژه در زیر نور خورشید شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.