تاریخ انتشار :شنبه ۲۷ مرداد ۹۷.::. ساعت : ۴:۵۸ ق.ظ
فاقددیدگاه

پرنده‌ها بر فراز شهر

با توجه به اینکه استان مازندران در تمام فصول سال گردشگران فراوانی را دارد و بومی ها نیز در این زمینه علاقمندان فراوانی دارد و به نوعی این رشته در این استان برای دوستدارانش فعال است اما به دلیل کمبود امکانات و نبود زیرساخت های لازم توانایی لازم برای رونق اقتصادی و جذب گردشگری را پیدا نکرده است. در صورتی که با فراهم شدن امکانات و زیرساخت های لازم از جمله ورزش های تفریحی و هوانوردی می تواند علاوه بر رونق اقتصادی در منطقه برای کشور نیز موثر واقع شود.

به گزارش چالوس ما، به نقل از تیتر امروز رویای دیرین انسان. رویایی پر از هیجان و هیاهو، که نخستین بار برادران رایت توانستند مانند کبوتران آزاد در آسمان بال بگشایند و پرواز کنند. در تابستان ۱۹۰۱نخستین گلایدر برادران رایت آماده شد و آن‌ها توانستند پرواز کوتاهی داشته باشند. بیش از یک قرن از آن تاریخ گذشته و اکنون پرواز با پاراگلایدر نه فقط به یکی از تفریحات سرگرم کننده و هیجان آور تبدیل شده بلکه می تواند یکی از قطب های گردشگری و درآمدزایی هم باشد.

این روزها، گستره هیجانات بیشتر شده و ورزش هایی وارد حوزه گردشگری شده اند که گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می کنند. رشته های پاراگلایدر و پاراموتور از ورزشهای مهیجی است که مسابقات المپیکی دارد و به عنوان یک ورزش برای تفریح، انتخاب گردشگران است. این رشته نوظهور و نوپا در سراسر دنیا علاقمندان به پرواز در آسمان را به سوی خود جلب کرده و تعداد زیادی در این رشته مفرح ورزشی در حال فعالیت هستند و به سرعت در حال رشد است ولی در کشور ما خصوصا به دلیل فراهم نبودن زیرساخت های این رشته ورزشی، در زمینه گردشگری ورزشی رونق و توسعه ای را در پی نداشته است.

با توجه به اینکه استان مازندران در تمام فصول سال گردشگران فراوانی را دارد و بومی ها نیز در این زمینه علاقمندان فراوانی دارد و به نوعی این رشته در این استان برای دوستدارانش فعال است اما به دلیل کمبود امکانات و نبود زیرساخت های لازم توانایی لازم برای رونق اقتصادی و جذب گردشگری را پیدا نکرده است. در صورتی که با فراهم شدن امکانات و زیرساخت های لازم از جمله ورزش های تفریحی و هوانوردی می تواند علاوه بر رونق اقتصادی در منطقه برای کشور نیز موثر واقع شود.

رئیس هیات انجمن های ورزشی استان مازندران با بیان اینکه گردشگری ورزشی یکی از زیرشاخه های صنعت گردشگری، است، می گوید که رشته های پاراگلایدر و پاراموتور که در دنیا جزو رشته های پرطرفدار محسوب می شود می توانند در اقتصاد گردشگری این استان نقش مهمی ایفا کنند.

به گفته یاسر سلیم بهرامی در حال حاضر ورزش هوایی به صورت جسته و گریخته و تفننی در برخی از ماه های سال بویژه نیمه نخست سال در مناطقی از شهرستان های مازندران انجام می گیرد؛ اما، ضعف اطلاع رسانی، نبود حمایت های لازم، محدودیت های اعتباری و عدم هم افزایی میان مسئولان دستگاه های مرتبط از عمده ترین مشکلات پیش پای ورزشکاران این رشته ورزشی است.

وی، با بیان اینکه ‌در استان مازندران حدود ۱۰ رشته هوایی وجود دارد ادامه می دهد: از میان آن ها سه رشته مانند پاراموتور، پارگلایدر و چتربازی بیشتر از همه متداول است ضمن آنکه سه سایت پروازی تفریحی و آموزشی نیز در این استان راه اندازی شده است.

رئیس هیات انجمن ورزش های استان مازندران، افراد آموزش دیده در این رشته های ورزشی را حدود ۴۰۰ نفر می داند که از این تعداد ۶۰ نفر آنان خانم هستند.

سلیم بهرامی جایگاه مازندران از لحاظ ورزشی هوایی هم اشاره می کند و می گوید: با توجه به شرایط مطلوب آب و هوایی و نیز اقلیم جغرافیایی این استان به تازگی اردوی تیم ملی پاراگلایدر کشور برای حضور در مسابقات آسیایی در این استان برپا شده است و چنین مزیتی باعث شده تا سایت های موجود دراین استان برای ورزشکاران ایرانی و حتی خارجی شناخته شود.

به گفته وی، سایت های پروازی این استان از لحاظ موقعیت جغرافیایی به گونه ای است که زمان دسترسی به عملیات تیکاف و لندینگ خلبانان پاراگلایدر حدود ۱۰ دقیقه بیشتر زمان نمی برد درحالی که در دیگر استان ها این گونه نیست حدود ۲ تا ۳ ساعت به طول می انجامد.

ورزش هوایی، فرصتی برای رونق گردشگری

وی با اشاره به ظرفیت غرب مازندران در زمینه گردشگری هوایی می گوید: در غرب استان حدود سه نقطه برای ایجاد سایت پروازی آموزشی و تفریحی پاراموتور و پارگلایدر شناسایی شده که امیدواریم از سال آینده شاهد راه اندازی انها در شهرستان های تنکابن ، چالوس و نوشهر باشیم .

به گفته وی، در صورت فراهم شدن امکانات لازم برای پروازهای هوایی در این منطقه و حضور بی شمار گردشگران داخلی و خارجی امیدواریم شاهد رونق صنعت هوانوردی در منطقه باشیم.

سلیم بهرامی همچنین به برگزاری جشنواره تفریحات ساحلی و آبی در برخی از شهرهای این استان اشاره می کند و می گوید: در این جشنواره ها ورزشی های هوایی نیز درآن گنجانده شده و خوشبختانه اقبال خوبی هم از سوی گردشگران بویژه گردشگران خارجی شده است. هم اکنون در صدد هستیم تا چنین جشنواره هایی در دیگر شهرهای ساحلی مانند بابلسر و رامسر برگزار کنیم.

ورزش های هوایی شامل پاراگلایدر، کایت، پاردهنگ، گلایدر، هواپیماهای مدل آکروباسی، آکروجت، پاورپاراشوت، چتربازی، بالن سواری، پاراموتور، هواپیمایی فوق سبک، وینگسوییت امروزه در اقصی نقاط جهان رو به افزایش است و گسترش این رشته نیازمند نظارت و قانونمندی دقیق است. به عقیده کارشناسان و صاحب نظران برای گسترش این رشته ورزشی در کشور و استان مازندران علاوه بر حضور بخش خصوصی نیازمند توجه ویژه و حمایت های مسئولان استانی است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.